Sól drogowa i jej wpływ na samochód

Sól drogowa i jej wpływ na samochód

Trudne warunki na drogach zimą sprawiają, że często dla poprawy bezpieczeństwa pojawia się na nich sól drogowa. Substancja, która z jednej strony zwiększą bezpieczeństwo na drodze, z drugiej ma negatywny wpływ na samochody. Jak sól drogowa szkodzi naszym autom?

Jak działa sól drogowa?

Sól drogowa jest stosowana od dawna. Wprawdzie nie brakuje jej krytyków, ale wydaje się, że przynajmniej w najbliższym czasie drogowcy nadal będą jej używać. Sól ułatwia bowiem jazdę i poprawia bezpieczeństwo.

Obniża ona temperaturę zamarzania wody, która zamarza w temperaturze 0 st. Celsjusza. Wraz ze wzrostem zawartości soli temperatura zamarzania jest niższa. Sęk w tym, że aby zacząć działać, sól potrzebuje odrobinę wody. Dlatego niekiedy ekipy odpowiedzialne za drogi korzystają nie z soli, ale z tzw. solanki, która jest połączeniem soli i wody.

Solanka zapobiega tworzeniu się lodu. Jeśli natomiast na drodze jest już duża warstwa śniegu i lodu, przenika do dolnych warstw i odkleja lód od nawierzchni. Następnie przejeżdżające po drodze samochody rozbijają lód, a pługi drogowe usuwają go z jezdni.

Wpływ soli drogowej na samochód

Niestety, sól drogowa jest szkodliwa dla samochodów. Przy dłuższym kontakcie chlorek sodu wchodzi w reakcję chemiczną z metalowymi częściami karoserii i przyczynia się do korozji. Wielokrotnie wystarczy nawet niewielka rysa lub odprysk powłoki lakierniczej. Poza tym sól i solanka szkodzą podatnym na korozję przewodom hamulcowym i paliwowym.

Oczywiście na kontakt z solą drogową narażone są również felgi. Jednak o ich konserwacji więcej piszemy w artykule pt. “Jak zadbać o felgi samochodowe?“.

Jak chronić samochód przed korozją spowodowaną przez sól drogową?

Jeśli chcemy ochronić samochód przed szkodliwym działaniem soli drogowej, powinniśmy o tym pomyśleć jeszcze jesienią, zanim sól pojawi się na drogach. Zaleca się mycie i woskowanie. Warto też naprawić wszelkie usterki karoserii (zadrapania, odpryski, wgniecenia). Dotyczy to zwłaszcza starszych aut, w wieku przynajmniej ok. 10 lat.

Już zimą podczas jazdy należy zachować dystans od ciężarówek rozrzucających sól lub solankę. Korzystne jest też regularne mycie auta, zwłaszcza podwozia. Z kolei już wiosną powinniśmy zrobić przegląd auta i naprawić wszystkie nowe ogniska korozji.

Należy dodatkowo pamiętać, że przy skrajnie niskich temperaturach drogowcy używają nie tylko soli, ale też innych chemikaliów. Na szczęście takie temperatury w ostatnim czasie nie utrzymują się u nas długo.

Jak więc widzimy, sól drogowa jest szkodliwa, ale ma niekorzystny wpływ nie tylko na samochody – również rośliny i zwierzęta. Jest niebezpieczna dla psów, a dodatkowo wabi dziką zwierzynę, co zwiększa ryzyko wypadków.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz