Smartfony są przyczyną wielu wypadków

smartfony są przyczyną wielu wypadków

Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy może być niebezpieczne. Potwierdzają to zresztą statystyki. Wynika z nich, że często to właśnie smartfony są przyczyną wielu wypadków. Okazuje się, że nawet co czwarta kolizja może być spowodowana korzystaniem z telefonu, co przekłada się na znacznie wolniejszą reakcję na sytuacje drogowe.

100 tys. mandatów rocznie

Przed czterema laty przeprowadzono badanie, z którego wynikało, że z telefonów podczas jazdy korzysta nieco ponad 4 proc. badanych. Po roku odsetek ten spadł do poniżej 3 proc. Mimo wszystko problem w dalszym ciągu jest poważny. Świadczy o tym liczba mandatów wystawianych za to wykroczenie, która sprowadza się do blisko 100 tys. upomnień w ciągu roku z ogólną kwotą opiewającą na przeszło 3 miliony złotych.

Mandat to jedno. Co gorsza, smartfony są przyczyną wielu wypadków. Policja ocenia, że nawet 25 proc. kolizji drogowych może wynikać z tego, że osoba prowadząca samochód straciła panowanie czy czujność wskutek korzystania z tego niezbędnego dziś akcesorium.

Czym grozi używanie telefonu podczas jazdy?

O tym, jak groźne jest korzystanie z telefonu w czasie jazdy, dobrze świadczą badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wynika z nich, że podobne zagrożenie stwarzają osoby prowadzące auta z promilem alkoholu we krwi czy kierowcy przemęczeni po nieprzespanych kilkunastu godzinach pracy.

Przy prędkości 100 kilometrów na godzinę w ciągu sekundy samochód przejeżdża około 30 metrów. Oznacza to, że pisanie wiadomości tekstowej tylko przez pięć sekund bez zwracania uwagi na drogę oznacza brak reakcji przez najbliższe 150 merów. Podobne problemy są też przy rozmowie telefonicznej. Rozmawiający przez telefon kierowca na sytuacje drogowe reaguje kilkadziesiąt razy wolniej niż normalnie.

Rozwiązaniem zestawy głośnomówiące?

Statystycznie na każdy kilometr drogi kierowca musi podjąć około 10 decyzji, na które niekiedy ma mniej niż pół sekundy. Podczas rozmowy czy tym bardziej pisania wiadomości jest to trudne lub wręcz niemożliwe. Co ciekawe specjaliści zauważają, że problematyczny może być też zestaw słuchawkowy czy głośnomówiący, który jest dopuszczony prawnie. Wszystko ze względu na to, że rozmowa może wprowadzać w stan euforii lub stresu, co negatywnie przekłada się na prowadzenie samochodu. Mimo wszystko korzystanie z takich gadżetów poprawia bezpieczeństwo w porównaniu do trzymania telefonu w dłoni. Więcej o takich zestawach, choć też innych akcesoriach pisaliśmy w artykule pt. Gadżety samochodowe poprawiające nasze bezpieczeństwo“.

Kto korzysta z telefonu w drodze?

Jasne jest więc, że smartfony są przyczyną wielu wypadków. Która grupa wiekowa najczęściej korzysta z telefonów podczas prowadzenia samochodu? Wielu może to dziwić, ponieważ są to osoby dorosłe w wieku 25-60 lat. Z drugiej strony wiele z nich zauważa, że prowadzenie samochodu i jednoczesne korzystanie z telefonu niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo. Rzadko po telefon w drodze sięgają kierowcy po 60. roku życia. Oczywiście w drodze często korzystają z nich też ludzie młodzi, którzy bez smartfona nie mogą wyobrazić sobie nawet godziny. Ci jednak są zagrożeniem na drodze nie tylko ze względu na używanie telefonu. Szerzej o wypadkach spowodowanych przez osoby młode pisaliśmy w artykule Jak często młodzi kierowcy powodują wypadki?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz