Skąd sprowadzić samochód?

skąd sprowadzić samochód

Nie jest tajemnicą, że każdego roku do Polski sprowadza się wiele aut z zagranicy. W roku ubiegłym import sięgnął miliona egzemplarzy i podobnie będzie w dwunastu miesiącach bieżącego roku. Jednak skąd sprowadzić samochód, aby zaoszczędzić na kosztach?

Najpopularniejsze marki importowanych samochodów

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Ministerstwo Finansów, w całym ubiegłym roku do Polski trafiło 945 tys. używanych samochodów. Ich łączna wartość przekroczyła 16 miliardów złotych. Zanim sprawdzimy jednak skąd sprowadzić samochód, warto przyjrzeć się wcześniej najpopularniejszym markom aut importowanych nad Wisłę. Ich ranking wygląda następująco:

 • Volkswagen – 10,48 proc.
 • Audi – 10,24 proc.
 • Opel – 8,40 proc.
 • BMW – 7,70 proc.
 • Mercedes – 7,05 proc.

Czołówka zestawienia nie budzi większego zdziwienia. Cieszy również wzrost marek premium od Audi, BMW czy Mercedesa, co może świadczyć o poprawie sytuacji finansowej Polaków. Ze znanych marek Polacy najrzadziej sprowadzali natomiast auta marki Mitsubishi, Saab i Kia.

Najpopularniejsze marki z poszczególnych krajów

Na import samochodów warto spojrzeć również pod kątem konkretnego kraju importu. Otóż w Niemczech i Holandii najlepszy był Volkswagen z wynikiem odpowiednio 12,15 proc. oraz 10,3 proc. Natomiast z Wielkiej Brytanii Polacy najczęściej sprowadzali samochody marki Audi (11 proc.), a z Belgii – Ople (11 proc.). Widać więc wyraźnie, że duża rzesza naszych rodaków głównie importuje auta niemieckich marek. Wyjątkiem jest Francja, gdzie najlepsze było Renault (12 proc.).

Niemcy najpopularniejszym kierunkiem importu

Nie ma nic dziwnego w tym, że najczęściej importuje się samochody z Niemiec. To nawet 40 proc. całego importu. Spada natomiast import z Wielkiej Brytanii, bo udział tego rynku w 2018 roku wynosił zaledwie ok. 10 proc. Podobnie wygląda to w przypadku Francji. Poza trzema wymienionymi krajami, a także Belgią czy Holandią Polacy sprowadzają też samochody m.in. z Włoch, Szwecji, Austrii czy Hiszpanii, ale to jeszcze mniejszy odsetek importu.

Jako że to właśnie z Niemiec importuje się najwięcej samochodów, całą pigułkę o sprowadzeniu samochodu z kraju naszych zachodnich sąsiadów zebrano w artykule pt. Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?“.

W jakich województwach sprowadza się najwięcej aut?

Jeśli wziąć pod uwagę popularność importu, to liderem jest oczywiście Warszawa, ale największych 10 miast w Polsce generuje jedynie 22 proc. wszystkich zleceń na transport aut do kraju. W zestawieniu całych województw czołówka wygląda następująco:

 • mazowieckie – 12,93 proc. wszystkich zleceń transportu samochodów do Polski
 • małopolskie – 11,19 proc.
 • śląskie – 10,88 proc.

Skąd sprowadzić samochód patrząc na ceny?

Wpływ na kształtowanie się cen transportu ma wiele czynników. Cena zależna jest od rodzaju i stanu transportowanego auta, ale przede wszystkim długości trasy. Dla porównania, zastanawiając się skąd sprowadzić samochód, biorąc pod uwagę koszty, warto porównać ceny transportu międzynarodowego. W zeszłym roku cena za 1 km transportu samochodu była najwyższa przy imporcie z Austrii (1,87 zł/km), a najmniej z Wielkiej Brytanii (1,11 zł/km).

Jeśli wziąć pod uwagę średnie, to najmniej Polacy płacili za import z Niemiec (1255 zł), a najwięcej za sprowadzenie auta z Hiszpanii (3349 zł). Porównując rok 2018 do roku 2017, wzrosły koszty sprowadzenia auta z Francji. Taniej niż w 2017 roku było natomiast przy imporcie ze Szwecji i z Danii, gdzie były to ceny niższe odpowiednio o 164 i 134 zł.

Jak sprawdzić sprowadzany samochód?

Jeżeli wiecie skąd sprowadzić samochód, nie możecie skupić się tylko na samym imporcie. Po znalezieniu ciekawego egzemplarza należy go jeszcze zweryfikować. Oczywiście można i trzeba zrobić to na miejscu przez oględziny wizualne, przegląd techniczny i podczas jazdy próbnej. Jednak lepiej nie jechać za granicę, jeżeli samochód ma wady prawne, jest wypadkowy czy ma przekręcony licznik. Jeszcze przed wyruszeniem do sprzedawcy sprawdzona musi być Historia Pojazdu. To duże możliwości w zakresie weryfikacji przeszłości auta. Raport VIN zawiera w sobie m.in.:

 • Dane techniczne
 • Rejestr przebiegu pojazdu
 • Historię szkód i kolizji
 • Rejestr sprawdzeń numeru VIN w serwisie Autobaza.pl
 • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
 • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
 • Adres miejsca montażu
 • Dane z aukcji i portali motoryzacyjnych
 • Opcje wyposażenia zakodowane w numerze VIN
 • Galerię zdjęć pojazdu

Między innymi pozwala to na weryfikację ewentualnej wypadkowej przeszłości, przekręcenia licznika przebiegu, ale też legalności importowanego samochodu, co często pozwala wykluczyć dany pojazd z grona zainteresowanych aut.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz