Samochody z importu chętnie wybierane przez Polaków

samochody z importu

Używane samochody z importu w dalszym ciągu są bardzo popularne wśród Polaków. Okazuje się, że w pierwszej połowie bieżącego roku do Polski trafiło przeszło pół miliona aut z zagranicy. Niestety, w dalszym ciągu są to pojazdy dość wiekowe.

Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku do Polski sprowadzono 502 193 samochodów używanych. To blisko procent więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, co wskazuje na to, że liczba miliona importowanych aut w bieżącym roku kalendarzowym najprawdopodobniej ponownie zostanie przekroczona. Co jednak istotne, samochody z importu mają swoje lata. Ich średni wiek to bowiem 11 lat i 7 miesięcy, choć to i tak znacznie mniej niż rok wcześniej. Wówczas wyniosła ona blisko 15 lat.

Cena ważniejsza niż wiek

Na upodobania polskich kierowców, którzy szukają sobie samochodu na rynku wtórnym, warto również spojrzeć przez badanie Rynek samochodów używanych w Polsce – doświadczenia i oczekiwania Polaków zrealizowane przez Kantar TNS. Badanie powstało na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP). Wynika z niego, że tylko 3 proc. Polaków jest w stanie zapłacić za samochód powyżej 50 tys. zł. Wyniki badania dotyczącego, ile Polacy są w stanie zapłacić za auto, prezentują się następująco:

 • 29 proc. ankietowanych – poniżej 10 tys. zł
 • 35 proc. – od 10 do 20 tys. zł
 • 33 proc. – od 20 do 50 tys. zł
 • 3 proc. – powyżej 50 tys. zł

Według opinii niektórych psychologów wynika to z tego, że Polacy mają ważniejsze wydatki, np. zakup domu czy mieszkania. Wielu woli kupić tańszy samochód, podczas kiedy oszczędności odłożyć na przyszłość, aby zapewnić lepsze jutro swoim dzieciom. Oczywiście ma to wpływ na bezpieczeństwo. Duża grupa kierowców nie myśli o bezpieczeństwie na drodze w takich realiach, jak widzą to mieszkańcy Skandynawii. Dlatego kupują starsze, tańsze, ale i mniej bezpieczne auta. Poza tym wielu Polaków zwraca uwagę na markę. Jej wizerunek jest dla nich istotny. W porównaniu z Zachodem Europy, mniej ważna dla kierowców z naszego kraju jest natomiast ekologia.

Jak kupować samochody z importu?

Nie da się ukryć, że wśród samochodów zarejestrowanych w Polsce nie brakuje aut, które pochodzą z importu. Jest to logiczne, skoro rocznie do Polski sprowadza się ich blisko milion. Jak się okazuje, nawet 65-85 proc. takich aut może mieć przekręcony licznik. Poza tym niejasna jest Historia Pojazdu, ale również stan techniczny sprowadzanych aut. Nic więc dziwnego, że samochody z importu mają spory wpływ na bezpieczeństwo.

Cieszy natomiast fakt, że Polacy coraz częściej chcą kupować samochody o potwierdzonym stanie technicznym. Dlatego interesują ich na przykład auta po skończonych kontraktach leasingowych czy umowach flotowych. Jeżeli jest to samochód z udokumentowaną historią przebiegu i napraw, to jest to całkiem ciekawy wybór.

Poza tym, jak wskazują ankietowani, 40 proc. z nich kupiłoby samochód od rodziny czy kogoś ze znajomych. Wszystko dlatego, że wówczas jest to samochód wiarygodny, a sprzedawca godny zaufania. Z kolei 31 proc. badanych wskazało na miejsca, gdzie oferowane są auta używane, ale zlokalizowane przy salonach sprzedaży nowych aut.

Wyniki ankiety pokazują, że Polacy coraz chętniej kupują samochody z wiarygodnego źródła. Co natomiast wówczas, kiedy jest to auto od prywatnego sprzedawcy czy właśnie samochody z importu? Wówczas nie można pominąć dokładnej weryfikacji auta. Kierowca powinien mieć możliwość sprawdzenia stanu technicznego samochodu, jego przeszłości, przebiegu, legalności itp. Aż 82 proc. badanych wskazuje, że przy zakupie samochodu używanego ważny jest dla niego stan techniczny. Ośmiu na dziesięciu kierowców zwraca uwagę na w pełni udokumentowany przebieg samochodu. Na szczęście dziś taka weryfikacja jest możliwa, a pozwala na to sprawdzenie VIN.

Jak sprawdzić samochód używany?

Sprawdzenie samochodu możliwe jest na wiele różnych sposobów. Na pewno powinien mu się przyjrzeć mechanik podczas oględzin, najlepiej uzbrojony w miernik lakieru. Poza tym wszystkie pojazdy, a więc również samochody z importu, powinny przejść przegląd techniczny. Jeszcze przed podpisaniem umowy, o której więcej w artykule pt. Umowa kupna-sprzedaży samochodu — co sprawdzić przed jej podpisaniem?, samochodem odbyć trzeba też jazdę próbną. Jednak jeszcze wcześniej, nawet przed wizytą u sprzedawcy, wiele o samochodzie powie raport VIN. To mnóstwo informacji o aucie, a w tym:

 • informacje o samochodzie
 • opcje wyposażenia zakodowane w VIN
 • chronologiczna lista znanych szkód i kolizji pojazdu
 • ułożony chronologicznie rejestr znanych odczytów przebiegu auta
 • lista wystąpień pojazdu na aukcjach internetowych lub motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych
 • sprawdzenie egzemplarza w serwisie Autobaza.pl
 • sprawdzenie w narodowych bazach pojazdów poszukiwanych
 • wykaz ostrzeżeń opublikowanych przez producenta
 • informacje na temat producenta pojazdu
 • galeria zdjęć sprawdzanego samochodu

Widać więc wyraźnie, że Raport Historii Pojazdu to wiele ważnych z punktu widzenia kierowcy informacji. To szansa na to, aby kupić samochód bez przekręconego licznika, w dobrym stanie technicznym, ale również bezwypadkowy. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nie wszystkie auta po stłuczkach, także wypadkowe samochody z importu, nie są warte bliższego zainteresowania. Szerzej zakup auta powypadkowego opisuje artykuł Czy warto kupić samochód po wypadku?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

1 komentarz

 1. Bo jesteśmy nadal biedni i w tyle za Europą dlatego nie patrzymy na wiek, czy ekologię, podniósłby się poziom życia można by zacząć myśleć innymi kategoriami.

Odpowiedz