Samochody z Belgii – gdzie szukać i jak sprowadzić?

samochody z Belgii

Samochody z Belgii nie są tak popularne, jak choćby te importowane z Niemiec. To zrozumiałe, bo belgijski rynek motoryzacyjny jest stosunkowo niewielki. Belgijskie samochody mają jednak wiele zalet. Gdzie szukać oferty i jak sprowadzić samochód z Belgii?

Jakie są samochody z Belgii?

Belgijski rynek motoryzacyjny kusi przede wszystkim atrakcyjnymi ofertami pojazdów mocno zadbanych. Samochody z Belgii często mają niskie przebiegi. Nie trzeba się również martwić o przekręcony licznik. W tym kraju Beneluksu sprzedający mają bowiem obowiązek przedstawienia kupującemu dokumentu Car-pass, który potwierdza stan licznika. Ten dokument otrzymuje też zupełnie za darmo każdy kierowca, który w serwisie Autobaza.pl chce sprawdzić belgijskie auto, zamawiając dla niego kompleksowy raport.

Szukając sobie auta w Belgii łatwo trafić na okazję cenową. Wielu właścicieli nie naprawia drobnych usterek, ale od razu wystawia takie samochody na sprzedaż. Jednocześnie ubezpieczyciele nawet stosunkowo niewielkie uszkodzenia kwalifikują jako szkody całkowite.

Samo sprowadzenie samochodu z Belgii nie różni się wiele od tego, jak wygląda import samochodów z innych krajów Unii Europejskiej, np. z Niemiec, o czym mówi artykuł pt. Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?“. Warto jednak poznać realia rynku i specyfikę całej transakcji.

Gdzie szukać samochodów w Belgii?

Na pewno należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli jest to zakup samochodu u handlarza. Często auta w Belgii sprzedawane przez handlarzy kuszą niskimi cenami, ale wynika to z reguły z ich wypadkowej przeszłości czy miernego stanu technicznego. Bezpieczniej więc poszukać ich na własną rękę, np. w komisach czy na giełdach samochodowych. Pomagają też belgijskie serwisy z samochodami: www.autoscout24.be, www.hebbes.be czy www.2dehands.be/autos.

Niezależnie od miejsca zakupu oferta sprzedaży samochodu używanego zawsze powinna być dokładnie przeanalizowana. Porównania wymagają ceny, wiek, przebieg czy wyposażenie. Oczywiście im opis samochodu w ofercie jest dokładniejszy, a ogłoszenie dodatkowo okraszone licznymi zdjęciami, tym lepiej. Przed wyjazdem na miejsce trzeba również ustalić ze sprzedawcą najważniejsze kwestie, po czym dokonać kalkulacji kosztów zakupu, wliczając w to dojazd, transport samochodu z Belgii i akcyzę. Co ważne, z Belgami najprościej porozumieć się w języku francuskim lub niderlandzkim. Wielu Belgów zna jednak również niemiecki i angielski.

Sprawdzenie samochodu z Belgii

Kierowcy zdecydowani na zakup samochodu z Belgii muszą jeszcze sprawdzić jego stan techniczny. Jeżeli jest to stosunkowo nowy pojazd, należy pamiętać, że w Belgii pierwszy obowiązkowy przegląd techniczny wykonuje się dopiero po czterech latach od pierwszej rejestracji, ale następnie już rokrocznie. Sprzedający samochód powinien przekazać nabywcy książkę serwisową. To ważne, ponieważ Belgowie często swoje samochody serwisują w ASO. Dzięki książce kupujący znajdzie informacje o wykonanych naprawach. Jednocześnie powinien on otrzymać raport wskazujący na stan techniczny samochodu. Dla pewności zawsze warto wziąć sprawy w swoje ręce, a więc samochód sprawdzić na pobliskiej stacji diagnostycznej, co nie powinno kosztować więcej niż 50 euro. Pomoże też raport pojazdów z Belgii. Zawiera on w sobie informacje z oficjalnych źródeł i pozwala zweryfikować dane techniczne, historię, przebieg i wiele innych kluczowych faktów o danym egzemplarzu.

Umowa kupna-sprzedaży dla samochodów z Belgii

Kupując samochody z Belgii, do sfinalizowania transakcji potrzebna jest umowa kupna-sprzedaży (ewentualnie faktura, np. przy zakupie w komisie). Bez niej niemożliwa będzie również rejestracja samochodu w Polsce. Zgodnie z belgijskim prawem umowa kupna-sprzedaży samochodu musi zawierać w sobie:

 • Opis pojazdu (marka, model, rok pierwszej rejestracji, numer VIN, przebieg itp.)
 • Cenę samochodu bez VAT
 • Miejsce i datę zawarcia umowy
 • Kwotę zaliczki i saldo należności
 • Prawo odstąpienia od umowy (jeżeli zawarto ją z dala od działalności sprzedawcy)
 • Podpis sprzedawcy i nabywcy z datą
 • Potwierdzenie przeczytania informacji i otrzymania kopii przez nabywcę

Zaliczka, jeżeli jest pobierana, na ogół wynosi 30 proc. wartości samochodu. Za auto zapłacić można przelewem lub gotówką, o ile kwota nie przekracza 30 tys. euro.

Jakie dokumenty musi mieć samochód z Belgii?

Wraz z umową właściciel sprzedawanego samochodu przekazuje kupującemu komplet dokumentów. Otrzymać on powinien:

 • Dowód rejestracyjny (w języku francuskim Certificat d’immatriculation, w niderlandzkim Inschrijvingsbewijs)
 • Kartę pojazdu (jeśli była wydana)
 • Książkę serwisową
 • Komplet kluczyków
 • Certyfikat COC (jeśli właściciel go posiada)
 • Dokument Car-pass z informacją o przebiegu samochodu

Co ciekawe, kierowca może odstąpić od transakcji, jeżeli w jego ręce nie trafi weryfikacja przebiegu Car-pass”. Na tej podstawie może nawet domagać się unieważnienia zakupu.

Jak przetransportować samochód z Belgii?

Samochody z Belgii transportować do Polski najlepiej na lawecie, ale to spore koszty. Jeżeli nabywca chce wracać nim na kołach, najpierw musi wyrejestrować samochód, opłacając jednocześnie tablice wywozowe. Ich koszt to co najmniej 30 euro. Przynajmniej w okolicach 200 euro kosztuje ubezpieczenie. Łącznie nabywca powinien przygotować się na stratę w okolicach 250 euro. To wszystko przy założeniu, że samochód ma ważne badanie techniczne. W innym wypadku na kierowcę czeka jeszcze obowiązkowy przegląd w stacji diagnostycznej.

Tablice wywozowe z Belgii pozwalają na poruszanie się samochodem po całej Unii Europejskiej w okresie od 2 tygodni do 3 miesięcy. Zniechęca jednak procedura wyrejestrowywania auta, która w praktyce często trwa nawet do dwóch dni. Co ważniejsze, po finalizacji transakcji w takiej sytuacji należy udać się do stolicy Belgii. Wszystkie dokumenty i tablice wywozowe wyrabia się jedynie w urzędzie City Atrium, mieszczącym się przy ulicy Vooruitgangstraat 60 w Brukseli.

Jak zarejestrować auto z Belgii?

Po zakupie i sprowadzeniu samochodu z Belgii do Polski pozostaje go zarejestrować, do czego niezbędnych jest kilka dokumentów. W pierwszej kolejności należy opłacić podatek akcyzowy, który wynosi:

 • 3,1 proc. wartości samochodu z silnikiem do 2000 cm3
 • 18,6 proc. wartości samochodu z silnikiem powyżej 2000 cm3

Akcyzę za samochody z Belgii opłacić można w urzędzie skarbowym, pobierając druk AKC-U/S i przelewając właściwą kwotę na rachunek bankowy o numerze 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000. Wypełnić trzeba też wniosek o wydanie zaświadczenia o zapłaconym podatku akcyzowym. Szybszą alternatywą jest załatwienie sprawy online przez portal PUESC, gdzie wypełnia się druk, opłaca podatek akcyzowy i pobiera potwierdzające uiszczenie opłaty zaświadczenie.

Następnie należy udać się na badanie techniczne samochodu do stacji diagnostycznej. Przetłumaczyć trzeba umowę kupna-sprzedaży, co jednak nie jest konieczne, jeżeli została ona sporządzona również w polskiej wersji językowej. Nie trzeba natomiast tłumaczyć dowodu rejestracyjnego, o ile nie ma on dodatkowych adnotacji lub pieczątek. Kolejnym krokiem jest już rozpoczęcie procesu rejestracyjnego, na co kierowca ma 30 dni od momentu transportu samochodu do kraju. Wniosek o rejestrację samochodu pobrać trzeba ze strony internetowej właściwego urzędu lub wypełnić go na miejscu, dołączając do niego:

 • umowę kupna-sprzedaży lub fakturę
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych
 • oryginalny belgijski dowód rejestracyjny
 • potwierdzenie aktualnego badania technicznego wykonanego w Polsce
 • potwierdzenie opłaty akcyzy

Po przyjęciu wniosku urzędnik wydaje miękki dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Na właściwy dowód czeka się do 30 dni.

Samochody z Belgii – koszty rejestracji

 • dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych, nalepka kontrolna na szybę – 85 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • standardowe tablice rejestracyjne – 80 zł
 • indywidualne tablice rejestracyjne – 1000 zł
 • karta pojazdu – 75 zł
 • opłata ewidencyjna – 2,50 zł

Samochody z Belgii rejestruje się więc podobnie do tych kupionych w Polsce. Procedura jest jednak droższa i przy indywidualnych tablicach rejestracyjnych pochłonie 1176 zł, nie wliczając w to kosztów ewentualnych tłumaczeń dokumentów i wydatków na badanie techniczne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

3 komentarze

 1. Koleżanka kupiła właśnie sprowadzany samochód z Belgii, nie byłem tego zwolennikiem ale całkiem dobrze na tym wyszła – wyposażenie i przebieg lepsze niż te dostępne na Polskim rynku.

 2. Jak sprawdzić samochód sprowadzony z belgii,a przedewszystkim:przebieg/km/,wymiana rozrządu,olej.filtry.
  Proszę o powagę sprawy i rzetelnie do tego podejść
  Rafał Mazanowski
  e-mail,marmakokominki1980@onet.pl
  Pozdrawiam

 3. Dziecji kupily Auto w Luxemburgu po wypadkowe naprawione uns w katowicach i jedzadowolone sa juz 2 lata

Odpowiedz