Samochody wycofane z produkcji w 2019 roku

samochody wycofane z produkcji w 2019

Ubiegły rok przyniósł wiele ciekawych motoryzacyjnych premier. Jednak są też samochody wycofane z produkcji w 2019 roku. Zrezygnowano w nim z kontynuowania produkcji różnych modeli, tak tych popularnych wśród kierowców, legend motoryzacji, jak i budzących mniejsze zainteresowanie.

Samochody wycofane z produkcji w 2019 roku z reguły miały już swoje lata. Często o wycofaniu z oferty decydowały słabe wyniki sprzedaży, ale też coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Poza samochodami, za którymi większość nie zatęskni, są też te budzące większe emocje. Oto samochody wycofane z produkcji. 2019 rok był pod tym względem całkiem bogaty.

Chevrolet Camaro i Corvette

Z rynki znikają legendy amerykańskiej motoryzacji i jednocześnie wyłączne dwa modele Chevroleta oferowane w Europie. To wynik rygorystycznych norm emisji spalin. Jest czego żałować, bo oba modele miały swoich fanów. Warto podkreślić, że nadal będą produkowane na rynku amerykańskim.

Jeżeli ktoś myśli o ich imporcie, warto pamiętać, że samochody za Oceanem są nieco inne od tych tworzonych na rynek w Europie. Dlatego wcześniej należy je przygotować do europejskich przepisów, o czym mówi artykuł Cechy charakterystyczne samochodów z USA“.

Fiat 124 Spider

Fiat 124 Spider to samochód, który na rynku przetrwał jedynie trzy lata. Nie da się ukryć, że nie cieszył się on większą popularnością. Włosi uznali więc, że jego dalsza produkcja nie ma sensu. Szkoda, bo bliźniak Mazdy MX-5 prezentował się całkiem nieźle. Nie jest to jednak samochód szczególnie praktyczny.

Ford C-Max

Praktycznym autem był natomiast Ford C-Max. Minivan to auto całkiem udane, choć minivany regularnie tracą na wartości, będąc zastępowanymi przez crossovery i SUV-y. Wprawdzie Ford zakończył produkcję C-Max‘a, ale na szczęście na razie pozostawił S-Max‘a i Galaxy.

Jaguar XJ

Jaguar XJ to model, który charakteryzował się agresywnym wyglądem i klasą, jak zresztą przystało na Brytyjczyków. Niestety, produkowany od 2010 roku model nie dotrzymywał kroku nowszym samochodom. Wiemy, że w planach jest jego następca, ale nie mówi się jeszcze o dacie jego debiutu.

Kia Optima

Kia Optima to samochód niedoceniany na Starym Kontynencie. Koreańczycy zmuszeni byli do ich importu, co generowało wysokie koszty. Postanowili więc zrezygnować z Optimy. Być może między innymi właśnie dlatego na Starym Kontynencie nie można dostać następcy tego modelu.

Maserati GranTurismo

Maserati GranTurismo to dla wielu najpiękniejsze auto ostatnich lat. Bez większych zmian model był produkowany przez 12 lat. Wyposażone w silniki V8 o mocy przeszło 400 KM Maserati GranTurismo nie było ekonomiczne, ale jego brzmienie i agresywny charakter sprawiały, że to coupé stało się obiektem pożądania wielu kierowców. Jeżeli wziąć pod uwagę wszystkie samochody wycofane z produkcji w 2019 roku, nie ma wielu modeli, za którymi fani motoryzacji będą tęsknić tak jak za włoskim GranTurismo od Maserati.

Opel Adam

Kolejnym modelem, co do którego zdecydowano o zaprzestaniu produkcji, jest Opel Adam. To małe, stylowe auto miejskie, które miało być konkurentem dla Mini i Audi A1. Niestety, przeciętny komfort i spadek popytu na samochody miejskie skończyły się tym, że Opel Adam przechodzi do historii motoryzacji. Warto przypomnieć, że to model dający możliwość bogatej personalizacji. Szerzej opisuje go artykuł pt. Opel Adam – opinie, cena, wady, zalety“.

Skoda Rapid

Jakie inne auta zawiera lista samochodów wycofanych z produkcji? 2019 rok był ostatnim dla Skody Rapid. Niestety, Czesi zrezygnowali z auta będącego hitem polskich salonów. Rapid produkowany był przez siedem lat i został zastąpiony większą i bardziej praktyczną Scalą. W Europie Zachodniej pozostały pojedyncze sztuki tego modelu, nadal będzie on natomiast oferowany w Rosji. Zainteresowanym pozostaje więc rynek wtórny.

Suzuki Baleno i Celerio

Suzuki Baleno to przedstawiciel segmentu B, przekonujący przestronnym wnętrzem i komfortem podróży. O ile rezygnacja z mniejszego Calerio nie dziwi, o tyle zaprzestanie produkcji również Suzuki Baleno, daje do myślenia. Japończycy zapowiadają jednak, że zamierzają skupić się na szybko zyskujących na uznaniu crossoverach.

Volkswagen Beetle

To jedna z legend motoryzacji, która przez kilkadziesiąt lat występowała w różnych wersjach. Na razie następcy nie będzie, a jeżeli nawet to z pewnością wystąpi on pod inną nazwą. Wprawdzie ostatnia generacja nie rzucała na kolana, to rezygnacja z kultowego auta rozczarowała wielu jego miłośników.

Volvo V40

Volvo V40 to jedyny kompakt w ofercie Szwedów. Okazuje się, że po siedmiu latach również on schodzi ze sceny. Częściowo V40 zostało zastąpione przez crossovera XC40. To nie koniec, ponieważ Szwedzi planują stworzenie kolejnego podobnego auta, ale z napędem elektrycznym. Kierowcy, którzy cenili sobie pojazd o nadwoziu na pograniczu kombi i hatchbacka muszą czuć się rozczarowani.

Samochody wycofane z produkcji w 2019 roku dostępne na rynku wtórnym

Zaprzestanie produkcji oznacza tylko tyle, że kierowcy nie nabędą już wycofanego auta prosto z salonu, chyba że załapią się na ostatnie egzemplarze. Przez wiele lat samochody wycofane z produkcji w 2019 roku dostępne będą na rynku wtórnym. Jako że większość Polaków szuka sobie auta używanego, co wynika ze znacznie niższych cen, w każdej chwili mogą oni stać się właścicielami jednego z powyższych modeli. Auta ostatnich generacji to samochody kilkuletnie, które powinny być w dobrym stanie technicznym i często atrakcyjnym stosunku wieku do ceny. Oczywiście o ile są w dobrym stanie technicznym, co pozwala zweryfikować przegląd techniczny, a w końcu jazda próbna.

Nie zapominajmy jednak, że wiele zależy od historii pojazdu, czy egzemplarz nie był wypadkowy, nie miał fabrycznych usterek, nie przekręcano w nim licznika itp. To wszystko pozwala zweryfikować raport VIN zawierający w sobie:

  • dane techniczne egzemplarza,
  • rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu,
  • listę znanych incydentów pojazdu (szkód i kolizji),
  • sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych,
  • ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach,
  • dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych,
  • opcje wyposażenia zakodowane w numerze VIN,
  • galerię zdjęć egzemplarza.

Im dokładniejsza weryfikacja, tym większa szansa, że samochód będzie wymagał mniejszego dofinansowania. Warto jednocześnie pamiętać, że nabywcę samochodu używanego chroni rękojmia. O tym, kiedy można powołać się na zasadę rękojmi, opisuje artykuł Rękojmia na samochód używany“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz