Samochody używane z Niemiec wciąż w cenie

samochody używane z Niemiec

Wielu Polaków samochodu osobowego szuka sobie na rynku wtórnym, co wynika z niskich zarobków. Auta używane nabywamy nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Chyba od zawsze numerem jeden w klasyfikacji importu samochodów do Polski są Niemcy. W ostaniach miesiącach nic się oczywiście na tej płaszczyźnie nie zmienia i zachowano status quo. Przede wszystkim to samochody używane z Niemiec.

Co drugi samochód z Niemiec

Ciekawe dane zaprezentował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Z danych udostępnionych przez ten podmiot wynika, że w samym tylko marcu do Polski trafiło blisko 90 000 (89,4 tys.) samochodów osobowych o masie DMC do 3,5 tony. W całym I kwartale to natomiast już 241,6 tys. aut, czyli o 0,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Oznacza to tylko tyle, że wraz z końcem grudnia ponownie może zostać pobita granica miliona aut z importu. Polaków nie przeraża, że rejestracja takiego pojazdu to nieco więcej formalności, o czym mówi artykuł Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy“. Inna sprawa, że za dużą część importowanych samochodów odpowiadają handlarze, którzy klientowi oferują już pojazd po wszystkich opłatach i gotowy do jazdy. Nie dziwi natomiast, że w dużej mierze są to samochody używane z Niemiec.

Już przeszło co drugi (57 proc.) samochód trafia do Polski właśnie z kraju naszych zachodnich sąsiadów. Innymi popularnymi kierunkami są Francja (9,8 proc.) oraz Belgia (6,8 proc.), choć ich udział jest iluzoryczny, jeżeli porównać go z Niemcami.

Większego zaskoczenia nie ma też pod kątem sprowadzanych marek i modeli. W zestawieniu dominują auta z Niemiec – Volkswageny (28 514 sztuk) i Ople (25 118 sztuk). Najniższe miejsce na podium zajął Ford (20 502 sztuk). Z kolei pięć najpopularniejszych modeli sprowadzonych w marcu to:

 • Audi A4 – 8 274 sztuki
 • Volkswagen Golf – 7 576 sztuk
 • Opel Astra – 6 804 sztuk
 • BMW serii 3 – 5 368 sztuk
 • Volkswagen Passat – 5 145 sztuk

Nie zmienia się natomiast to, że samochody używane z Niemiec wciąż są w cenie. Niestety, martwić w dalszym ciągu może wiek sprowadzanych pojazdów, który średnio wynosi aż 11,5 roku.

Jak sprowadzić samochód używany do Polski?

Nie ulega wątpliwości, że zakup samochodu za granicą może być opłacalny, a w atrakcyjnej cenie znaleźć można naprawdę ciekawe auta. Nie tylko samochody używane z Niemiec, ale tam szukać ich trzeba w pierwszej kolejności. O tym, jak nabyć i sprowadzić samochód do Polski, mówi artykuł Jak kupić używane auto z zagranicy?“. Co istotne, przed zakupem należy go jeszcze dokładnie sprawdzić. Oczywiście powinien obejrzeć go mechanik, a kierowca musi odbyć nim jazdę próbną. Jako że po taki samochód trzeba jechać często kilka tysięcy lub przynajmniej kilkaset kilometrów, to i tak duża strata czasu i środków. Dlatego niezbędna jest też Historia Pojazdu, która daje szanse wykrycia wielu mankamentów jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Sprawdzenie VIN to m.in.:

 • Dane techniczne samochodu
 • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
 • Historia incydentów
 • Rejestr sprawdzeń danego numeru VIN w serwisie Autobaza.pl
 • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
 • Usterki fabryczne samochodu
 • Miejsce montażu auta
 • Dane z portali i aukcji internetowych
 • Fabryczne opcje wyposażenia
 • Galeria zdjęć pojazdu

Nie ulega wiec wątpliwości, że jest to ważne narzędzie, które w wielu sytuacjach pomaga uniknąć wpadki, jaką jest zakup samochodu w złym stanie technicznym, ale nie tylko. Może on być też kradziony lub mieć przekręcony licznik.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz