Samochody elektryczne w Polsce. Co mówią statystyki?

Samochody elektryczne w Polsce

Samochody elektryczne w Polsce są coraz popularniejsze, choć jeszcze daleko im pod tym kątem do aut z silnikami spalinowymi, a nawet hybryd. Ile tak naprawdę aut elektrycznych jeździ po polskich drogach?

Samochody elektryczne w Polsce wg IBRM Samar

Samochody elektryczne w Polsce zyskują na wziętości wśród kierowców i nie inaczej jest w tym roku. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, październik był najlepszym miesiącem, jeśli wziąć pod uwagę rejestrację aut elektrycznych i hybryd plug-in w Polsce.

Jak podają statystycy Instytutu, w październiku 2020 roku zarejestrowano w Polsce 9061 samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Względem września tego roku oznacza to 14-procentowy wzrost. Większe wrażenie robi porównanie statystyk rok do roku. Otóż w porównaniu z październikiem 2019 r. to wynik lepszy aż o 91 proc.

Licząc tylko samochody elektryczne, w Polsce od stycznia do października 2020 roku zarejestrowano 2559 egzemplarzy z napędem elektrycznym. Daje to 101 procent wzrostu rok do roku. Jeszcze lepiej wypadają w tej kategorii hybrydy plug-in. Przybyło 2960 sztuk takich aut (wzrost aż o 234 proc.).

Auta elektryczne w Polsce. Ile ich jest?

IBRM Samar podaje również ogólną liczbę wszystkich samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Na koniec października 2020 roku było to 17 090 aut osobowych i lekkich dostawczych. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) wynika, że liczba elektryków i hybryd plug-in wygląda następująco:

 • 8 278 samochodów elektrycznych,
 • 8 812 hybryd plug-in.

Cieszy fakt, że 69 proc. tych aut zostało kupionych w polskich salonach. Resztę (31 proc.) sprowadzono do Polski z zagranicy. Oczywiście w dalszym ciągu auta salonowe najchętniej nabywają firmy. Osoby prywatne aut elektrycznych i hybryd plug-in kupują średnio o połowę mniej.

Pięć najpopularniejszych samochodów elektrycznych w Polsce (stan na październik 2020 roku):

 1. Nissan Leaf – 1653 szt.
 2. BMW i3 – 1492 szt.
 3. Renault Zoe – 495 szt.
 4. Tesla Model S – 463 szt.
 5. Skoda Citigo – 399 szt.

Pięć najpopularniejszych hybryd plug-in w Polsce (stan na październik 2020 roku):

 1. Mitsubishi Outlander – 873 szt.
 2. BMW Serii 3 – 844 szt.
 3. BMW Serii 5 – 567 szt.
 4. Volvo XC90 – 543 szt.
 5. Mini Countryman – 457 szt.

Oczywiście pewne jest, że samochody elektryczne w Polsce będą zyskiwać na popularności. Zwłaszcza że UE dąży do mocnego ograniczenia aut z silnikami spalinowymi. Ich końcem może być planowana na 2025 rok norma Euro 7, o której piszemy w artykule pt. Norma emisji spalin Euro 7. Czy to koniec aut spalinowych?“.

Pamiętaj, że jeśli decydujesz się na używany samochód elektryczny, zresztą podobnie jak hybrydę i auto z silnikiem spalinowym, poświęć wystarczająco dużo czasu na jego weryfikację. Zrób to podczas oględzin (skorzystaj z naszej checklisty) oraz przez raport VIN, badanie techniczne i jazdę próbną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz