Samochody dla większych rodzin do 30 tys. zł

samochody dla większych rodzin

Większe rodziny mają stosunkowo wysokie wymagania co do odpowiadających im samochodów. Pojazdy takie muszą być nie tylko bezpieczne, ale też komfortowe i mieć dużą przestrzeń dla podróżnych i bagażu. Często w roli tej nie sprawdzają się nawet auta typu kombi. Jako samochody dla większych rodzin dobrze wypadają z kolei vany i osobowe wersje mniejszych aut dostawczych. Którymi pojazdami warto się w takiej sytuacji zainteresować, przeznaczając na ich zakup około lub nieco powyżej 30 tys. zł?

Chrysler Grand Voyager V

Chrysler Grand Voyager to znakomita opcja dla większej rodziny. Pierwsza jego generacja pojawiła się na rynku w roku 1984, piąta z kolei w 2007. Za kwotę nieco przekraczającą 30 tys. zł znaleźć można model Grand Voyager V z początku produkcji w Europie.

Najpopularniejszym motorem jest tu 2.8-litrowy diesel o mocy 163 KM, który zużywa średnio 10 l/100 km. Większych problemów poza topowymi dla silników wysokoprężnych bolączek, motor ten nie przedstawia. Uważany jest za silnik trwały, choć w połączeniu z automatyczną przekładnią niezbyt dynamiczny.

Samochody dla większych rodzin muszą mieć też komfortowe wnętrze. W standardzie Chrysler Grand Voyager V dostępny jest z czterema niezależnymi fotelami i 3-osobową kanapą, gdzie drugi i trzeci rząd chowa się w podłodze. Większość egzemplarzy jest też dobrze wyposażonych, zawierając w sobie wiele dodatków podnoszących komfort podróży. Kokpit natomiast jest ergonomiczny, a poszczególne elementy dobrze ze sobą spasowane.

Dacia Lodgy

30 tys. w zupełności wystarczy na zakup kilkuletniej Dacii Lodgy. Model ten oparty na płycie podłogowej Renault Grand Scenica i produkowany od 2012 roku. Wnętrze pozwala pomieścić osiem osób w konfiguracji 2+3+3, a więc spełnia podstawowy warunek dla samochodów przeznaczonych większym rodzinom. Niemniej, dwa fotele chowane w podłodze bagażnika traktować należy awaryjnie.

Solidne i doskonale spasowane są też elementy wnętrza, a problemu w eksploatacji nie sprawia również tekstylna tapicerka. Poza tym, w opcji znaleźć można manualną klimatyzację, elektrykę czterech szyb czy kolorową nawigację, która wielokrotnie jest jednak zbędna, o czym pisaliśmy w artykule pt. Mało przydatne funkcje w samochodzie“.

Zwracając uwagę na silniki, pośród aut oferowanych na rynku wtórnym dominuje uznawany za pancerny motor benzynowy o pojemności 1.6 l i mocy 110 KM. Wśród diesli dobrze wypada ekonomiczny 1.5 dCI generujący moc 110 KM.

Dodge Durango I

Optymalne samochody dla większych rodzin w ofercie ma także Dodge. Jednym z nich jest produkowany od 1998 roku Durango. W zasięgu kierowców, którzy mogą przeznaczyć na zakup kwotę rzędu 30 tys. zł, będzie pierwsza generacja tego modelu.

Za Durango przemawia komfortowe i przestronne wnętrze mieszczące co najmniej pięć osób. Trzeci rząd foteli należy tu wprawdzie traktować awaryjnie, co nie oznacza, że w potrzebie nie można skorzystać z dodatkowych siedzeń. Pojazd dzięki prostemu projektowi deski rozdzielczej jest intuicyjny w obsłudze. Często występuje też w bogatym wyposażeniu. Wewnątrz kierowcy znaleźć mogą skórzaną tapicerkę, szklane okno dachowe, tempomat czy podgrzewane fotele.

Wysoko cenione są też pancerne silniki V6 i V8, łączone z 4 lub 5-stopniową i automatyczną skrzynią biegów. Co istotne, jako że są to jednostki o nieskomplikowanej mechanice, dobrze znoszą też współpracę z instalacjami LPG. Egzemplarze te nabyć można za ok. 25 tys. zł. Całkiem atrakcyjna cena jak na pojazd z silnikiem o mocy nawet 245 KM, który sprawdzi się w mieście i terenie.

Dodge Journey

Innym modelem od Amerykanów jest Dodge Journey, sprzedawany także jako Fiat Freemont. W Europie model ten pojawił się w roku 2007. Charakteryzuje się ciekawym nadwoziem, pojemnym wnętrzem oraz wysoką jakością materiałów wykorzystanych w kabinie. Bez wątpienia wewnątrz wystarczy miejsca dla dużej, kilkuosobowej rodziny. Tym bardziej że awaryjnie skorzystać można z dwóch ławeczek w bagażniku. Niestety, skutkuje to utratą niemal całej przestrzeni na bagaż. Co najmniej dobrze prezentuje się też wyposażenie dodatkowe. Tempomat, rozbudowane nagłośnienie, składane okno dachowe czy skórzana tapicerka potwierdzają, że większość egzemplarzy jest dobrze i bogato skonfigurowana.

Szukając Dodga najlepiej postawić na silniki benzynowe, które podobnie jak w Durango, bez przeszkód współpracują z instalacjami gazowymi. Motory o pojemności 2.4, 2.7 i 3.5 litra zapewniają moc odpowiednio 175, 185 i 238 KM.

Nissan Evalia

Ciekawe samochody dla większych rodzin produkuje też Nissan. Przykładem jest produkowana nieprzerwanie od roku 2009 Evalia. Mimo że samochód ten ma nieskomplikowaną mechanikę i skuteczne zabezpieczenia antykorozyjne, nie cieszył się większą popularnością na żadnym europejskim rynku.

Szkoda, bo prezentuje się on co najmniej przyzwoicie. Wewnątrz dominują twarde i odporne na zużycie tworzywa, a fotele są pokryte znoszącą intensywną eksploatację tekstylną tapicerką. Listę wyposażenia tego auta mieszczącego siedmiu pasażerów w konfiguracji 2+3+3, tworzą takie dodatki jak klimatyzacja, elektrycznie sterowane szyby przednie i fabryczne radio z nawigacją.

Niestety, opartej na czterocylindrowych silnikach Evalii wiele do zarzucenia można mieć pod kątem dynamiki. Tak diesel 1.5 dCi o mocy 85 KM, jak i motor benzynowy 1.6 110 KM, pod kątem dynamiki na kolana nie rzucają. Pierwszy urzeka natomiast niskim spalaniem, silnik benzynowy z kolei doskonale współgra z instalacją LPG.

Peugeot 5008 I

Samochody dla większych rodzin oferuje również Peugeot. Stawiane przed takimi pojazdami wymagania spełnić powinien produkowany w latach 2009 – 2017 Peugeot 5008 pierwszej generacji. Van korzystający z technologii znanej z Citroena C4 Picasso ma dobre zabezpieczenia antykorozyjne i ciekawy design. Wewnątrz kabiny znajdują się wysokiej jakości twarde materiały oraz odporna na eksploatację tapicerka. Jak przystało na francuza bogate jest też wyposażenie. Peugeot 5008 w większości przypadków oferuje dwustrefową automatyczną klimatyzację, kolorową nawigację, komputer pokładowy, panoramiczne okno dachowe czy wiele systemów bezpieczeństwa.

W tym przypadku lepiej od jednostek benzynowych wypadają diesle. Bezproblemowe użytkowanie przy podstawowych kosztach serwisu zapewniają silniki 1.6 i 2.0 HDI o mocy 110, 150 i 163 KM.

Toyota Sienna II

Sienna drugiej generacji ceniona jest za funkcjonalność oraz niezawodność, co tyczy się zresztą wielu aut produkowanych przez Japończyków. Ten produkowany w latach 2003 – 2012 van zachwyca wszechstronnością oraz przestronnością, z układem siedzeń w konfiguracji 2+3+3. Wiele egzemplarzy oferuje też bogate wyposażenie, a w tym automatyczną klimatyzację, rozbudowany system audio czy elektrycznie sterowane szyby.

Wśród jednostek napędowych dostępne są tu tylko silniki benzynowe z automatycznymi skrzyniami biegów. Do wyboru są trwałe motory V6 3.3 i 3.5 o mocy od 238 do 266 KM.

VW Transporter/Multivan T5

Kierowcy, którzy na zakup auta mają odłożonych 30 tysięcy złotych, pozwolić sobie mogą na kultowy produkt koncernu VAG. Produkowany w latach 2003 – 2015 Volkswagen Transporter T5 występował w dużej liczbie wersji i odmian. Pośród wariantów osobowych najlepsze wrażenie sprawiał Multivan. Mimo blisko 5-metrowego podwozia eksploatacja w warunkach miejskich większego problemu nie sprawia. Kłopot pojawia się, kiedy znaleźć trzeba miejsce parkingowe. Ze względu na swoją popularność dużym plusem tego modelu są też dosyć łatwe i przy tym tanie ewentualne naprawy powypadkowe.

Wewnątrz zamontowano trzy rzędy siedzeń, z czego dwa ostatnie z łatwością można zdemontować. Poza tym, w pierwszym i drugim rzędzie znajdują się dwa niezależne fotele z wszechstronną regulacją. Dodatkowe wyposażenie zależne jest od egzemplarza. Zdarza się znaleźć auto z kolorową nawigacją, rozbudowanym systemem audio czy regulowaną w trzech strefach automatyczną klimatyzacją. Pośród jednostek napędowych zdaniem mechaników najlepiej sprawdza się pięciocylindrowy diesel 2.5 TDI o mocy od 131 do 174 KM.

Jak znaleźć samochód dla całej rodziny?

Samochody dla większych rodzin, zwłaszcza w cenie do 30 tys. zł, na rynku dostępne są dość szeroko. Wybierać można pośród egzemplarzy niemieckich, japońskich czy w końcu amerykańskich. Są one wystarczająco pojemne, aby pomieścić do siedmiu czy ośmiu osób, a przy tym komfortowe i dobrze wyposażone. Szukając samochodu dla rodziny, przede wszystkim skupić się jednak trzeba na bezpieczeństwie. O ile pomocne mogą być tu poszczególne systemy i układy, o których pisaliśmy w artykule pt. Systemy bezpieczeństwa w samochodzie, o tyle najważniejsza jest solidna konstrukcja. Dlatego ważne, aby nabywany pojazd sprawdzić pod kątem ewentualnych kolizji i wypadków, o których sprzedawca nie wspomina, a wykazać je pomoże Historia Pojazdu.

Zresztą sprawdzenie VIN pozwala na weryfikację nie tylko wypadkowej przeszłości auta. Poza tak podstawowymi informacjami, jak dane techniczne, ukazuje on również fabryczne wyposażenie pojazdu, kiedy ten opuszczał linię produkcyjną. Odnosi się też do akcji serwisowych producenta oraz pozwala sprawdzić samochód w bazach kradzieżowych. To wszystko razem z przeglądem w warsztacie i jeździe próbnej zwiększa szansę zakupu auta legalnego i w dobrym stanie technicznym. Dla kierowcy, którego interesują samochody dla większych rodzin, powinno być to bezcenne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 3.5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

1 komentarz

Odpowiedz