Samochód używany z gwarancją przebiegu, czyli “o co kaman” w kampanii “Sprawdzony – Niekręcony”?

samochód używany z gwarancją przebiegu

Czy to możliwe, że już we wrześniu kupimy samochód używany z gwarancją przebiegu? Tak zakłada kampania Sprawdzony – Niekręcony“. Nie ukrywajmy, wielu nawet się nie łudzi, że przyniesie ona oczekiwany efekt.

Nie jest tajemnicą, że cofanie liczników to popularny w Polsce trend. Decydują się na to prywatni sprzedawcy, a tym bardziej handlarze. Wprawdzie od 25 maja 2019 roku cofanie licznika przebiegu jest przestępstwem, o czym szerzej mówi artykuł Już wkrótce cofanie liczników będzie przestępstwem, ale nie da się całkowicie wyplenić tego zjawiska. Nawet pomimo tego, że grozi za to od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, a karani są nie tylko zleceniodawcy usługi, ale również wykonujący ją mechanicy. Czy możliwe więc, że samochód używany z gwarancją przebiegu zapewni kampania Sprawdzony – Niekręcony“?

Oryginalny przebieg lub kara

Ma ona ułatwić kierowcom dostęp do samochodów używanych z pewną przeszłością. Kampania Sprawdzony – Niekręcony ruszy we wrześniu i potrwa do czerwca 2020 roku, a organizują ją Związek Dealerów Samochodów i Stowarzyszenie Komisów, które będą wspierane przez partnerów. Cel jest szczytny, gorzej może być z realizacją.

Wszystkie firmy, które pałają się handlem samochodami i dołączą do kampanii, mają zadeklarować w załączniku umowy z klientem, że sprzedawane przez nich pojazdy są sprawdzone i mają gwarancję przebiegu. Jeżeli nabywca na podstawie zasad w regulaminie akcji udowodni, że jest inaczej, a samochód miał cofnięty licznik, sprzedawca musi zwrócić mu pieniądze. To jednak żadna nowość, ponieważ istnieje coś takiego jak instytucja rękojmi, którą szeroko opisuje artykuł pt. Rękojmia na samochód używany“. Konieczność zwrotu środków nie jest więc niczym szczególnym. Dodatkowo sprzedawca będzie musiał zapłacić karę umowną w wysokości 1000 zł. I tyle.

Organizatorzy kampanii liczą, że do akcji włączy się co najmniej kilkaset firm z całego kraju, które sprzedają samochody używane. Mają to być podmioty zrzeszone w Związku Dealerów Samochodów i w Stowarzyszeniu Komisów oraz jeszcze niezrzeszone. Czy możliwe, aby akcja skończyła się powodzeniem i była głównym czynnikiem determinującym usunięcie z rynku nieuczciwych sprzedawców?

To wątpliwe. Nawet pomimo tego, że kampania jest drugim etapem projektu, który ma ukrócić przekręcanie liczników. Pierwszym jest akcja pod hasłem Zwijajcie szyldy, która ma spowodować usunięcie z rynku firm opierających swoją działalność na korygowaniu stanu liczników. Kolejnym będzie wspomniana akcja Sprawdzony – Niekręcony mająca charakter informacyjny, marketingowy i prawny.

Jak znaleźć samochód używany z gwarancją przebiegu?

Oczywiście najlepiej, aby kierowca kupujący samochód używany miał pewność, że nabywa auto bez wad prawnych i z gwarantowanym przez sprzedawcę przebiegiem. Jednak powoływanie się na akcje i zawierzenie w uczciwość sprzedawcy może nieść w sobie przykre konsekwencje. Tym bardziej że akcja w zasadzie odnosi się do komisów i dealerów. Większość Polaków samochody kupuje jednak od osób prywatnych.

Tak samo naiwna jest wiara, że firmy zajmujące się cofaniem liczników znikną z rynku. Oficjalnie najprawdopodobniej tak, ale przeniosą czy już przeniosły swoje usługi do szarej strefy. Nie wszyscy, ale duża część na pewno. Dlatego chcąc kupić samochód używany z gwarancją przebiegu, zwyczajnie trzeba go zweryfikować na wszystkie możliwe sposoby, a tych jest kilka.

Najtrudniej rzeczywisty przebieg określić po stanie elementów kabiny. Z tym poradzi sobie jedynie doświadczony i wytrawny handlarz, a i tak nie daje to żadnej gwarancji trafienia z przebiegiem. Pomogą za to dokumenty, choć nie wszystkie. Na przykład niekiedy przydać się może dokumentacja polisy ubezpieczeniowej, w której zapisano przebieg. Słabym źródłem informacji jest natomiast książka serwisowa. To bowiem jeden z najczęściej podrabianych dokumentów samochodowych. Zresztą nawet wówczas, kiedy książka jest oryginalna, to i tak może zakłamywać rzeczywisty przebieg, jeżeli przeglądy wykonywane były już po jego korekcie. W weryfikacji przebiegu samochodu pomaga natomiast sprawdzenie VIN. Notatki dotyczące przebiegu często są dołączane do wpisów o szkodach, okresowych badań itp. Raport VIN pojazdu zawiera w sobie takie wpisy, a więc może być cennym źródłem informacji o przebiegu samochodu.

Dobrym, choć kosztownym sposobem jest diagnostyka komputerowa. Urządzenia pokładowe samochodu zapisują wiele danych, a w tym również i przebieg. Mechanicy korygujący stan licznika często nie ingerują w te dane. Niestety, dobry elektronik za taką usługę zażyczy sobie około 300 zł.

Jak zabezpieczyć się przed cofaniem licznika?

Co zrobić, aby mieć pewność, że kupujemy samochód używany z gwarancją przebiegu? Wcześniej trzeba go zweryfikować, a co więcej, sporządzić właściwą umowę. Znaleźć się w niej powinien zapis, że sprzedający potwierdza autentyczność wskazanego przebiegu. Nieuczciwy sprzedawca takiej umowy może nie podpisać. Jeżeli nawet to zrobi, łatwiej udowodnić jego celowe oszustwo. W takim przypadku nabywcę chroni też instytucja rękojmi na samochód używany. Może on żądać od sprzedawcy rozwiązania umowy i zwrotu całości lub przynajmniej części środków wydanych na zakup samochodu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz