Samochód służbowy do celów prywatnych

samochód służbowy do celów prywatnych

Samochód służbowy do celów prywatnych wykorzystuje wielu przedsiębiorców. Nie zawsze jest to bowiem auto służące jedynie jako narzędzie pracy. Czy korzystanie ze służbowego samochodu również prywatnie jest dobrym rozwiązaniem i w jakich firmach przedsiębiorcy na to zezwalają?

Jak często przedsiębiorcy wykorzystują samochód służbowy do celów prywatnych?

Nie zawsze udaje się wykorzystywać auto w celach służbowych. Zdarza się i to bardzo często, że wykorzystuje się samochód służbowy do celów prywatnych. Jeżeli wziąć pod uwagę dane, o jakich informuje IBRM Samar na podstawie danych CEPiK, udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych w sierpniu wyniósł 25,75 proc. Reszta to udział firm (74,25 proc.). Pod kątem liczb oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 35 718 aut.

Poza tym ciekawe są dane Instytutu Keralla, któremu badanie zleciła firma Carefleet i tyczyło się ono wykorzystania samochodów służbowych w sektorze MŚP. Okazuje się, że blisko 27 proc. mikro, małych i średnich firm w Polsce pozwala użytkować samochód służbowy w celach prywatnych. Sprawiedliwie dodać trzeba jednak, że w większości to tylko możliwość dojazdu do i z pracy, ale jednak.

Co warte odnotowania i na co wskazuje dalsza część raportu, im większa firma w sektorze MŚP, tym częściej pracownicy mają możliwość wykorzystywać samochód służbowy do celów prywatnych, tj.:

  • 24,2 proc. mikro firm
  • 29,9 proc. małych firm
  • 39 proc. średnich firm

Samochód służbowy do celów prywatnych jako część wynagrodzenia

Warto zauważyć, że samochód służbowy prywatnie wykorzystywać pozwala coraz szersze grono przedsiębiorców. Dla pracowników to rzecz jasna wygoda i oszczędność. Z kolei pracodawca często traktuje to jako niematerialne wynagrodzenie oraz element budujący zaangażowanie, a przy tym dodatkowe związanie pracownika z organizacją. Oczywiście nadal spora część przedsiębiorców nie pozwala pracownikom korzystać z aut firmowych w celach prywatnych. Jest to:

  • 75,8 proc. w przypadku mikroprzedsiębiorców
  • 70,1 proc. w przypadku małych firm

Jakie ograniczenia stosują przedsiębiorcy?

Jednocześnie trzeba pamiętać, że samochód służbowy w celach prywatnych może być wykorzystywany pod pewnymi warunkami. Jeżeli wziąć pod uwagę firmy z sektora MŚP, to aż 41,2 proc. firm pozwala jedynie na dojazd do pracy i z powrotem. Z kolei 17,6 proc. przedsiębiorstw ustala szczegółowe limity kilometrów do prywatnego wykorzystania. Na pozazawodowe użytkowanie służbowych samochodów bez żadnych ograniczeń pozwala 26 proc. respondentów. Natomiast 3,1 proc. na użytkowanie samochodu w celach prywatnych zezwala jedynie po złożeniu odpowiedniego podania.

Widać w związku z tym wyraźnie, że samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych nie jest żadną regułą. Z kolei o korzystaniu i rozliczaniu wydatków na eksploatację firmowych aut więcej w artykule pt. Samochód w firmie“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz