Samochód na wakacje z wypożyczalni — na co uważać?

Samochód na wakacje z wypożyczalni

Wybierając samochód na wakacje, nie trzeba ograniczać się tylko do swojego auta, ewentualnie samochodu któregoś ze znajomych lub członków rodziny. Nie brakuje kierowców, którzy wybierając ten środek transportu, stawiają na auto z wypożyczalni. To dobra opcja, ale pod warunkiem, że dokładnie przyjrzymy się zapisom w umowie.

Ile kosztuje samochód na wakacje z wypożyczalni?

Samochód na wakacje to dobry pomysł. Jest to bezpieczny środek transportu, który dodatkowo daje duże możliwości i szansę na indywidualne zaplanowanie wczasów. Mimo iż niemal każdy ma swój własny samochód, nie zawsze jest to auto, które nadaje się na daleką podróż. Zwłaszcza wówczas, kiedy to wakacje całą rodziną. Wówczas w grę wchodzi jego wynajem. Cena wypożyczenia samochodu jest uzależniona od kilku czynników, między innymi od klasy pojazdu oraz okresu, na jaki kierowca wypożycza auto. Co nie dziwi, im dłuższy okres najmu, tym niższa jego cena w przeliczeniu na dobę.

Przykładowo, jeżeli kierowcę interesuje Toyota Proace — van z pojemnym bagażnikiem — przy wypożyczeniu auta na 14 dni, doba najmu kosztuje nieco ponad 200 zł. Niższe ceny są w przypadku aut rodzinnych czy komfortowych crossoverów, na przykład Skody Superb czy Nissana Qashqai, szerzej opisanego w artykule pt. Używany Nissan Qashqai I – brać czy nie brać?“. Przy identycznych warunkach najmu za dobę ich wypożyczenia zapłacić trzeba ok. 150 zł.

Jak wypożyczyć auto na wakacje?

Na rynku działa wiele firm, które oferują auta od ręki. Obecnie wiele z nich umożliwia załatwienie większości formalności przez Internet, dzięki czemu cały proces wypożyczenia zyskuje na czasie. Wystarczy wybrać interesujący model, określić czas najmu, po czym podpisać umowę i to właśnie przy niej należy się zatrzymać.

Błędem, który popełnia wielu kierowców szukających sobie samochodu na wakacje, jest pomijanie warunków korzystania z wynajmowanego samochodu. Poświęcenie kilku minut na zapoznanie się z warunkami umowy wypożyczenia pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji, a także związanych z tym dodatkowych kosztów. Dlatego przed podpisaniem umowy najmu na auto z wypożyczalni, zwłaszcza wówczas, kiedy to samochód na wakacje, uwagę należy zwrócić na:

  • autocasco — samochód z wypożyczalni musi mieć ubezpieczenia autocasco. W innym wypadku, kiedy dojdzie do wypadku czy awarii auta z winy kierowcy, zostanie on obciążony kosztami naprawy. Dlatego poza ubezpieczeniem OC, polisa powinna uwzględniać również autocasco.
  • zakres assistance — firma świadcząca wynajem krótkoterminowy zazwyczaj zapewnia klientom całodobową opiekę assistance. Niestety, niekiedy ogranicza się ona wyłącznie do odholowania uszkodzonego samochodu do warsztatu. Usługa assistance powinna również uwzględniać podstawienie auta zastępczego. Oczywiście ważne, aby z pomocy obsługi technicznej klient mógł skorzystać przez siedem dni w tygodniu.
  • limit kilometrów — wprawdzie to coraz rzadziej stosowana praktyka, ale nadal zdarzają się firmy, które nakładają dodatkowe opłaty za nadprogramowe kilometry. Jako że to samochód na wakacje, lepiej, aby w umowie nie znalazła się informacja wyznaczająca maksymalną liczbę kilometrów, jaką można pokonać wypożyczonym samochodem.

Widać więc, że jest co najmniej kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, wynajmując samochód na wakacje. Wszystko po to, aby móc cieszyć się swobodą podróżowania, bez ryzyka ponoszenia dodatkowych opłat. Plus jest taki, że z reguły to auta nowe i na bieżąco serwisowe, a więc nie ma potrzeby weryfikowania ich przez numer VIN czy w warsztatach. Inna sprawa, aby dokładnie przyjrzeć się wszelkim rysom, wgnieceniom, a przy tym wszystko dokładnie sprawdzić. Wszystkie mankamenty trzeba następnie uwzględnić w umowie wypożyczanego auta.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz