Samochód na fakturę — co z podatkiem PCC?

Samochód na fakturę zwalnia z podatku PCC

Kupując samochód na fakturę — inaczej niż przy umowie kupna-sprzedaży — nie trzeba składać deklaracji podatku PCC do urzędu skarbowego. Dlaczego auto kupione na fakturę zwalnia z podatku PCC?

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany w skrócie podatkiem PCC, zaprząta głowę wielu kierowcom, którzy nabyli auto na rynku wtórnym. Jeżeli nie jest to samochód na fakturę, ale umowę kupna-sprzedaży, podatek PCC jest obowiązkowy.

Wprawdzie nie jest on wysoki, ponieważ wynosi 2 procent wartości pojazdu, przy droższych egzemplarzach może przełożyć się na wysoką kwotę. Wprawdzie wielu kierowców próbuje zaniżyć wartość na umowie kupna-sprzedaży, ale jeżeli nie ma do tego przesłanek (np. uszkodzenia potwierdzone fotografiami), jest to mocno ryzykowne. Przy mocno zaniżonej wartości auta, urząd skarbowy może powołać biegłego. W najgorszym scenariuszu podatnik zapłaci nie tylko wyższy podatek PCC, ale też pokryje koszty pracy biegłego w wysokości kilkuset złotych. O podatku PCC oraz wypełnieniu właściwej deklaracji w urzędzie więcej mówi artykuł Podatek od zakupu samochodu w 2020 roku“.

Dlaczego samochód na fakturę jest zwolniony z podatku PCC?

Są sytuacje, kiedy zakup samochodu jest zwolniony z zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych do urzędu skarbowego. Jedną z nich jest auto na fakturę, a więc zakup pojazdu od firmy. Dokładniej rzecz ujmując, będziemy zwolnieni z podatku PCC, kiedy nabędziemy samochód na fakturę z firmy wyprzedającej swój majątek, komisu, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą czy handlarzy, ale tylko działających legalnie i mających zarejestrowaną działalność. Cały proces zakupu, a przede wszystkim rejestracji jest wówczas prostszy. Warto jednak pamiętać, że faktura, choć często jest dokumentem zastępującym umowę kupna-sprzedaży, może być jej uzupełnieniem.

Należy pamiętać, że umowa kupna-sprzedaży jest lepszym zabezpieczeniem interesu niż faktura, kiedy kupujący i sprzedawca zawierają tylko ustne deklaracje. Dlatego warto zawrzeć w umowie sprzedaży informacje o przebiegu auta, jego stanie technicznym i innych szczegółach. To zabezpieczenie swoich interesów, gdyby okazało się, że auto jest dalekie od tego, jak reklamował je sprzedawca.

Oczywiście nie oznacza to, że nabywca może w sposób mało profesjonalny i drobiazgowy przystępować do weryfikacji auta. Najbezpieczniej sprawdzić go na kilku płaszczyznach: przez raport generowany na podstawie numeru VIN, oględziny z mechanikiem, przegląd w warsztacie i jazdę próbną.

Inne sytuacje zwalniające z podatku PCC?

Samochód na fakturę to tylko jedna z sytuacji, która zwalnia z deklaracji i zapłaty podatku PCC. Podatek od czynności cywilnoprawnych nie obowiązuje przy zakupie samochodu na użytek osoby niepełnosprawnej lub w cenie poniżej 1000 zł. W tym przypadku dotyczy to jednak faktycznej wartości auta, a nie zaniżonej kwoty z umowy. To samo tyczy się zakupu auta za granicą niezarejestrowanego w Polsce. Oczywiście żadne z powyższych rozwiązań nie jest tak popularne, jak zakup samochodu na fakturę, najlepiej dodatkowo zabezpieczonego umową.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz