Rozliczanie samochodów o niskiej wartości do 1 500 zł

rozliczanie samochodów o niskiej wartości

Wielu przedsiębiorcom rozliczanie samochodów o niskiej wartości do 1 500 zł sprawia duży problem. Jak wygląda w związku z tym rozliczanie w firmach kosztów aut o tak małej wartości oraz czy konieczne jest zaliczanie ich do środków trwałych firmy?

Jak wygląda rozliczanie samochodów o niskiej wartości?

Z początkiem stycznia do ustawy o PIT dodano art. 23 ust. 1 pkt 46. Ogranicza on wysokość wydatków stanowiących koszty uzyskania przychodów z tytułu eksploatacji pojazdu w sposób inny niż wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce odnosi się do łączenia eksploatacji samochodu do celów prywatnych i biznesowych. Co istotne, mowa tutaj o pojeździe, który stanowi własność przedsiębiorcy, ale nie jest składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Otóż wydatki, a w tym składki na ubezpieczenie społeczne kosztami uzyskania przychodu będą wówczas jedynie w 20 proc.

Które samochody są składnikiem majątku zgodnie z ustawą o PIT?

Zgodnie z przywołanym już art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, składnikiem majątku są samochody:

  • będące środkami trwałymi
  • których nie zaliczono do środków trwałych ze względu na wartość początkową nieprzekraczającą 10 000 zł, ale z wyłączeniem składników o wartości początkowej nieprzekraczającej 1 500 zł (art. 22d ust. 1 ustawy o PIT)
  • zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, zaliczonymi do nich ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok

Wynika z tego, że samochody osobowe niezaliczone do środków trwałych ze względu na wartość początkową poniżej 10 000 zł, dzielą się na dwie grupy:

  • samochody osobowe o wartości przekraczającej 1 500 zł; stanowią one składnik majątku i nie dotyczy ich ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT; koszty użytkowania takich samochodów mogą być zaliczane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów w 75 proc.
  • samochody osobowe o wartości nieprzekraczającej 1 500 zł; nie stanowią one żadnego spośród składników majątku i dotyczy ich ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT; koszty używania takich samochodów mogą być zaliczane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów w 20 proc.

Czy w związku z tym rozliczanie samochodów o niskiej wartości jest proste? Nic z tych rzeczy. Pewne jest natomiast, że podatnicy, którzy chcą, aby rozliczanie samochodów o niskiej wartości nie podlegało art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, powinni je zaliczać do środków trwałych.

Czy można kupić samochód za 1 500 zł?

Rozliczanie samochodów o niskiej wartości do 1 500 zł może być więc kłopotliwe. Co gorsza, jeśli nie zostają one zaliczone do środków trwałych, poniesione na nie wydatki kosztami uzyskania przychodu będą tylko w 1/5 (20 proc.). Chcąc mieć możliwość odliczenia ich w 75 proc., taki pojazd musi zostać wprowadzony do środków trwałych. Problemu tego nie ma przy autach droższych niż 1 500 zł. Oczywiście większość samochodów spełnia ten wymóg. Jednak na rynku wtórnym są również auta w cenie granicznej 1 500 zł i tańsze. Rzecz jasna ich znalezienie nie jest łatwe, o czym mówi artykuł Czy można kupić samochód za 1500 złotych?“. Jako że jest to pojazd wiekowy, mający kilkanaście lat lub więcej, wymaga on gruntownego sprawdzenia. Bogata przeszłość samochodu i zatajane przez sprzedawcę fakty ukazać może Historia Pojazdu. Konieczny jest również przegląd w niezależnym warsztacie. Mankamenty auta, choć trudno, aby w tak tanich i wiekowych samochodach ich nie było, wykaże także jazda próbna.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

1 komentarz

Odpowiedz