Rośnie sprzedaż crossoverów w Polsce

sprzedaż crossoverów w Polsce

Najnowsze wyniki pokazują, że sprzedaż crossoverów w Polsce ma się coraz lepiej. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, w ciągu pierwszego kwartału tego roku sprzedało się przeszło 17 proc. więcej małych SUV-ów niż rok wcześniej.

Polacy kupują crossovery

Cały rynek motoryzacyjny w Polsce notuje lekki, ponieważ jedynie około 3-procentowy wzrost. Z kolei sprzedaż crossoverów w Polsce urosła aż o ponad 17 proc., jeśli mielibyśmy wynik ten porównać ze sprzedażą aut tego segmentu od stycznia do kwietnia 2018 roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku nad Wisłą zarejestrowano 15 519 crossoverów i małych SUV-ów.

W poprzednim roku najlepiej sprzedawanym crossoverem w Polsce był Renault Captur. Obecnie ma on jednak dopiero piąty wynik sprzedaży. Najlepiej sprzedaje się natomiast Mazda CX-3. Licznik rejestracji tego modelu wynosi obecnie 1481 egzemplarzy. Dalej jest Suzuki Vitara, a na najniższym stopniu podium znajduje się Volkswagen T-Roc.

Sprzedaż crossoverów w Polsce (styczeń-kwiecień 2019 rok):

 1. Mazda CX-3: 1481 egzemplarzy
 2. Suzuki Vitara: 1275
 3. Volkswagen T-Roc: 1131
 4. Opel Mokka X: 1126
 5. Renault Captur: 965
 6. Kia Stonic: 949
 7. Honda HR-V: 932
 8. Ford EcoSport: 890
 9. Nissan Juke: 890
 10. Peugeot 2008: 887
 11. Hyundai Kona: 854
 12. Opel Crossland X: 807
 13. SEAT Arona: 774
 14. Citroen C3 Aircross: 617
 15. Jeep Renegade: 540

Przy okazji trzeba zauważyć, że pojęcie crossover i mały SUV jest dość szerokie. W tej grupie Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR skupia klasyczne miejskie crossovery, jak również samochody zbudowane na bazie kompaktów, np. Hyundai Kona.

Jak kupić crossovera?

Fakt, że wyraźnie rośnie sprzedaż crossoverów w Polsce, jest niepodważalny. Wszystko pozwala sądzić, że taki trend nadal będzie miał miejsce. Jednak na nowe crossovery stać nielicznych Polaków. Większość szuka ich sobie na rynku wtórnym. To również dobry wybór, a taki samochód wcale nie musi być szczególnie kosztowny, o czym przekonuje artykuł pt. Używane crossovery za 30 tysięcy złotych“. Jednak przed finalizacją umowy każdy crossover bez względu na model i markę musi być dokładnie sprawdzony. Przede wszystkim przez przegląd techniczny, oględziny wizualne oraz podczas jazdy próbnej. Co jeszcze? Przydaje się Historia Pojazdu. To szeroki raport, który pozwala sprawdzić rzeczywisty przebieg, wypadkową historię, fabryczne wyposażenie, usterki fabryczne i nie tylko. Sprawdzenie VIN to:

 • Marka, model, rok produkcji, typ paliwa i inne dane techniczne
 • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
 • Wypadkowa historia incydentów (stłuczki, kolizje i wypadki)
 • Rejestr sprawdzeń egzemplarza w serwisie Autobaza.pl
 • Sprawdzenie samochodu w bazach pojazdów kradzionych
 • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
 • Historia internetowa na aukcjach i portalach ogłoszeniowych
 • Opcje wyposażenia samochodu zakodowane w numerze VIN
 • Galeria zdjęć pojazdu
 • Adres miejsca montażu

Widać w związku z tym wyraźnie, że raport to wiele informacji o samochodzie. Jego sprawdzenie pomaga też w znalezieniu crossovera sprawnego, legalnego i wartego swojej ceny.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz