Rodzaje świateł w samochodzie. Jak korzystać z oświetlenia auta?

Rodzaje świateł w samochodzie

Nie są to dokładne statystyki, aczkolwiek szacuje się, że oświetlenie auta zmniejsza liczbę wypadków w ciągu dnia nawet o kilkanaście procent. Niestety, mimo iż wiemy, jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie, nie zawsze korzystamy z nich prawidłowo. Dlatego postanowiliśmy zebrać wiedzę na temat używania świateł mijania, do jazdy dziennej, drogowych i przeciwmgłowych.

Obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę

Zanim dokładniej opiszemy rodzaje świateł w samochodzie, przypomnijmy, że w Polsce mamy obowiązek jazdy oświetlonym autem przez całą dobę. W zależności od okoliczności mogą to być światła do jazdy dziennej, światła mijania czy przeciwmgłowe, a po zmierzchu również drogowe (tzw. długie).

Niestety, nie każdy kierowca wie, jak prawidłowo korzystać z danego rodzaju oświetlenia. Zdarza się, że nadużywamy świateł przeciwmgłowych. Z niewłaściwego oświetlenia notorycznie korzystamy również w tunelu, kiedy na równi stawiamy światła mijania i do jazdy dziennej.

Tymczasem jak wskazują statystyki, jazda ze światłami w ciągu dnia zmniejsza liczbę wypadków od 3 do 12%. Jeśli skupimy się na wypadkach śmiertelnych, odsetek ten jest jeszcze wyższy (15%).

Rodzaje świateł w samochodzie

Światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej na pewno są bardziej ekonomiczne od świateł mijania. Potrzebują mniej energii, co minimalnie obniża zużycie paliwa. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj świateł w aucie nie służy do oświetlania drogi przed nami. Ich zadaniem jest zapewnienie widoczności samochodu dla innych kierowców. Dlatego możemy z nich korzystać wyłącznie od świtu do zmierzchu, kiedy poruszamy się w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Zdarza się, że jesteśmy mniej świadomi stworzenia zagrożenia na drodze z uwagi na system automatycznego przełączania świateł. Ten jednak często nie uwzględnia mgły. Pamiętajmy więc, że nieświadomie możemy poruszać się we mgle na światłach do jazdy dziennej i stwarzać tym samym zagrożenie na drodze.

Światła mijania

Uniwersalne światła do codziennej jazdy, z których możemy korzystać w czasie mgły oraz opadów. Musimy pamiętać, że ze świateł mijania powinniśmy także korzystać podczas przejeżdżania przez tunel.

Światła drogowe

Tych świateł możemy używać tylko po zmierzchu, na nieoświetlonych drogach i pod warunkiem, że nie oślepiamy innych kierowców. Dotyczy to pojazdów, które jadą z naprzeciwka, ale i przed nami, których światła drogowe mogą oślepiać poprzez lusterka.

Światła przeciwmgłowe

Wyróżniamy światła przeciwmgłowe przednie i tylne, choć obowiązkowe są tylko te drugie:

  • Światła przeciwmgłowe przednie – używane w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, opady atmosferyczne). To światła umieszczone nisko nad ziemią, dzięki czemu pozwalają na zmniejszenie efektu odbijania się promieni światła od mgły. Poza tym możemy z nich korzystać na krętych drogach niezależnie od przejrzystości, ale tylko od zmierzchu do świtu.
  • Światła przeciwmgłowe tylne – możemy je załączyć przy widoczności poniżej 50 metrów. Jeśli widoczność się poprawi, musimy je wyłączyć, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu. O tym rodzaju świateł samochodowych szerzej piszemy w artykule “Światła przeciwmgłowe tylne — sprawdź, kiedy możesz ich używać“.

Przepisy dotyczące korzystania z odpowiedniego rodzaju oświetlenia nie są więc skomplikowane. Mimo to nadal zdarza się, że kierowcy korzystają z nich w sposób nieprawidłowy. To o wiele częstsze zjawisko niż na przykład całkowite pominięcie oświetlenia. To jednak zrozumiałe, ponieważ w wielu modelach światła uruchamiają się automatycznie.

Oczywiście miejmy na uwadze, że ważne dla bezpieczeństwa na drogach jest nie tylko poprawne korzystanie z oświetlenia auta. Światła muszą być przede wszystkim sprawne oraz właściwie ustawione.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz