Rejestracja pojazdu 2021 – jak uniknąć kary?

rejestracja samochodu przez Internet

Rejestracja pojazdu 2021 znowu skrócona do 30 dni. Co należy zrobić aby nie dostać kary za brak rejestracji auta w terminie?

Na temat rejestracji pojazdu w 2021 roku pisaliśmy już na naszych stronach internetowych, a ściślej na naszym blogu w grudniu 2020 roku. Jednak z powodu pojawiających się wśród naszych czytelników wątpliwości postanowiliśmy jeszcze raz napisać jak będzie wyglądała rejestracja pojazdu 2021 oraz poruszyć kwestię sposobu ominięcia kary pieniężnej. A jest ona niemała, bo może wynieść nawet 1000 PLN, zawyżając znacznie koszt rejestracji zakupionego auta.

 

Od nowego 2021 roku wróciły przepisy sprzed pandemii dot rejestracji samochodu. Teraz ponownie jest na to 30 dni, zamiast 180. I choć sprzedaż samochodów powoli rusza to dla właścicieli dopiero co zakupionego pojazdu używanego jest to niemały problem.

 

Co zrobić, aby uchronić się przed karą, gdy rejestracja pojazdu nie będzie możliwa…? 

Na to pytanie i jeszcze kilka innych odpowiemy właścicielom pojazdów właśnie w tym wpisie.

 

Rejestracja pojazdu w 2021 roku

Niestety to nie jest żadne przeoczenie ani żart. W wydziale komunikacji, z którym skontaktowaliśmy się w tej sprawie również narzekano na ponowne wprowadzenie obowiązku rejestracji auta w 30 dni od daty nabycia lub sprowadzenia na teren Polski. Urzędnicy również nie rozumieją dlaczego okres ten został skrócony.

 

Odpowiedź ma związek z zarządzeniami Unii Europejskiej.

 

Dotyczą one realizacji dyrektywy KE z dnia 18 września 2000 roku w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. A w zasadzie zarzutami UE dotyczącymi braku realizacji tej dyrektywy… 

 

To dlatego w Polsce od 1 stycznia 2020 roku wprowadzono nakaz rejestracji pojazdów w ciągu 30 dni. I to samo dotyczy obowiązkowego zgłoszenia wyrejestrowania pojazdu. 

 

Przepisy te mają na celu wymuszenie na kierowcach obowiązku informowania starosty o sprzedaży czy nabyciu auta, co ma ukrócić nielegalny handel nimi oraz pomóc w uporządkowaniu danych w CEPiK.

 

Zgłoszenie do rejestracji i wyrejestrowanie pojazdu zagrożone karą od 200 do 1000 PLN!

 

Tylko i wyłącznie z powodu tzw. przepisów Covidowych i problemów z dostępnymi terminami na rejestrację pojazdów na wiosnę 2020 roku, 30 dniowy termin został wydłużony do 180 dni.

Przepisy te obowiązywały jednak tylko do końca 2020 roku. Od 1 stycznia 2021 roku powrócił ustanowiony wcześniej termin 30 dni na rejestrację pojazdu. I to nie ważne skąd ten pojazd pochodzi. Wszyscy mają jednakowo 30 dni na jego rejestrację. Natomiast obowiązkiem poprzedniego właściciela jest wyrejestrowanie auta.

 

Jeżeli sprowadzasz pojazd do Polski z UE czy spoza niej to masz tak samo 30 dni na rejestrację pojazdu liczone od momentu przekroczenia terytorium Polski.

Gorzej jeżeli nie możesz dotrzymać tego terminu bo np. auto jest w takim stanie że nie przejdzie badania technicznego… 

Za brak terminowego zgłoszenia do rejestracji lub wyrejestrowania pojazdu grozi kara w wysokości od 200 zł do 1000 zł.

 

Co zrobić aby uniknąć płacenia kary?

 

W tej sprawie napisał do nas nasz Pan Janusz. W styczniu 2021 roku sprowadził auto z USA do portu w Rotterdamie. Cztery dni później auto przekroczyło granice Polski. Pan Janusz nie był pewien ile czasu ma na zarejestrowanie auta z USA. Wspomniał też, iż jego auto wymaga długotrwałej naprawy, która uniemożliwi dopełnienie rejestracji pojazdu w 30 dniowym terminie (jeżeli on go również dotyczy).

 

I podejrzewamy, że przypadków podobnych do sprawy Pana Janusza jest wiele. Dlatego podpowiadamy co należy zrobić, aby w razie niezawinionego braku możliwości rejestracji pojazdu w wyznaczonym 30 dniowym terminie nie zapłacić kary.

 

Przede wszystkim przypominamy jeszcze raz: 30 dniowy termin na rejestrację dotyczy wszystkich nabytych pojazdów w Polsce, w UE i spoza UE. A także tych podarowanych.

 

Jeżeli termin przewidziany przez ustawodawcę jest niemożliwy do spełnienia to w tej sytuacji należy obowiązkowo w ciągu 30 dni od daty nabycia pojazdu w Polsce lub jego sprowadzenia na terytorium Polski zgłosić nabycie pojazdu

 

Zgłoszenie nabycia pojazdu

 

Można to zrobić za pośrednictwem internetu pod wyżej wskazanym linkiem, lub zanieść odpowiednie pismo bezpośrednio do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania.

 

Jeżeli chcesz to zrobić przez internet musisz posiadać profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. Również posiadacze kont w niektórych bankach mogą potwierdzić swoją tożsamość bez konieczności zakładania profilu. Sprawdź czy twój bank oferuje taką możliwość.

 

Jeżeli nie będziesz tego robił przez internet to powinieneś osobiście złożyć pismo.

 

Zrobisz to w kancelarii lub przez skrzynkę podawczą. Jego treść powinna brzmieć mniej więcej:

 

“Ja niżej podpisany Jan Kowalski oświadczam iż dnia XX.XX.2021 roku nabyłem/sprowadziłem pojazd marki …. model ……  o nr VIN …. do Polski. Dotychczasowe nr rejestracyjne to …

 

Jednocześnie informuję iż ze względu na …

konieczność wykonania długotrwałych napraw/ braku terminów/innych powodów

nie jestem w stanie dopełnić 30 dniowego terminu rejestracji pojazdu.

W związku z powyższym proszę o nie obciążanie mnie karą administracyjną przewidzianą za to uchybienie.”

 

Do wniosku dołącz skany czy xero danych pojazdu oraz dokumentów potwierdzających jego nabycie:

 

  • dane pojazdu, którego nabycie zgłaszasz: 
  • markę i model pojazdu, 
  • numer identyfikacyjny (numer VIN albo numer nadwozia, podwozia, ramy)
  • dotychczasowy numer rejestracyjny, 
  • dane zbywcy pojazdu, 
  • skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza nabycie pojazdu, na przykład umowę kupna-sprzedaży pojazdu albo zbycie lub nabycie pojazdu albo umowę darowizny pojazdu.

Oraz dokumenty obrazujące stan sprowadzonego pojazdu – np. zdjęcia (jeżeli terminowa 30 dniowa rejestracja nie jest możliwa ze względu na konieczność naprawy auta) lub podaj umówiony termin rejestracji, lub przytocz inne wiarygodne powody braku możliwości wywiązania się z tego obowiązku.

Po złożeniu takiego pisma nikt ci kary nie wlepi.

Powodzenia!

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz