Rejestracja auta w czasie pandemii

Rejestracja auta w czasie pandemii

Jak wygląda rejestracja auta w czasie pandemii, kiedy dodatkowo część urzędników przeszła w tryb pracy zdalnej? W jakim terminie należy zarejestrować kupiony samochód w wydziale komunikacji i jak się do tego zabrać w związku z obowiązującymi obostrzeniami?

Jak wygląda rejestracja auta w czasie pandemii?

Rejestracja auta w czasie pandemii nie jest wcale tak prosta, jak się może wydawać. Sytuację utrudnić mogą nowe przepisy, wedle których — o ile jest taka możliwość — urzędnicy od 3 listopada do 4 grudnia pracują zdalnie, a nie jest wykluczone, że okres ten zostanie wydłużony. Jednak rejestracji pojazdu w dalszym ciągu nie da się załatwić drogą on-line przez portal ePUAP, dlatego rejestracja samochodu w czasie pandemii koronawirusa nadal wymaga wizyty w urzędzie.

Na szczęście większość wydziałów komunikacji nie planuje wstrzymania obsługi obywateli, którzy chcą zarejestrować pojazd. Większość urzędników, którzy pracują w wydziałach komunikacji, pozostało na swoich stanowiskach, ewentualnie urzędy przeszły w tryb pracy mieszanej. Na tym jednak dobre wiadomości się kończą.

Na wizytę w urzędzie musisz się umówić, korzystając ze strony starostwa, telefonicznie, a niekiedy także drogą mailową. Niestety, już teraz w niektórych urzędach umówisz się najwcześniej na koniec grudnia. Na umówioną wizytę w urzędzie trzeba bowiem czekać kilka tygodni, a teraz czas oczekiwania może się jeszcze wydłużyć.

 

180 dni na rejestrację auta z zagranicy

Pamiętaj, że od 1 stycznia 2020 masz 180 dni na rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Podobnie wygląda to przy zgłoszeniu kupna i sprzedaży auta zarejestrowanego w Polsce. Termin ten wydłużono z 30 do 180 dni już wiosną i na razie obowiązuje on do końca 2020 roku.

Budzi to spore wątpliwości. Przy wydłużonych rejestracjach zniesienie przepisu może oznaczać, że wielu kierowców zapłaci kary. Oczywiście, o ile urzędy będą rygorystyczne wobec przepisów. Przekroczenie tego terminu grozi bowiem karą administracyjną w wysokości od 200 do 1000 zł.

Termin 180 dni liczy się od dnia dostarczenia auta do miejsca przeznaczenia na terytorium Polski. Jest ona ustalana na podstawie deklaracji sprowadzającego i wpisywana do wniosku o rejestrację, obok danych właściciela i rejestrowanego pojazdu (m.in. marka, model, numer VIN, rok produkcji, dotychczasowy numer rejestracyjny, numer karty pojazdu itp.).

Zgłoszenie zbycia nabycia pojazdu online

Problemu nie będziesz mieć ze zgłoszeniem zbycia lub nabycia pojazdu. To zrobisz bowiem przez internetowy portal gov.pl, aczkolwiek potrzebujesz profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. W szczegółach taką procedurę krok po kroku opisaliśmy w artykule pt. Zgłoszenie zbycia pojazdu przez Internet“.

Pamiętaj również, że zmianom nie uległ termin uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Jeżeli kupiłeś samochód o wartości ponad 1000 zł od osoby fizycznej, która nie jest płatnikiem VAT, masz na to 14 dni.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz