Przyciemnianie szyb w samochodzie – jak wykonać, ile kosztuje?

przyciemnianie szyb w samochodzie

Dawniej przyciemnianie szyb w samochodzie kojarzyło się z tanim tuningiem. Obecnie kierowcy są coraz bardziej świadomi zalet z tym związanych. Co przemawia za oklejeniem szyb folią i ile to kosztuje?

Przyciemnianie szyb na etapie produkcji

Dziś przyciemnianie szyb w samochodzie miejsce ma już nawet na etapie produkcji. Dzięki temu kierowcy mogą sobie zapewnić większy komfort codziennego użytkowania przez ograniczenie nagrzewania się wnętrza auta. Przy produkcji szyby samochodów przyciemnia się metodą piecową, gdzie szkło metalizowane jest tlenkami tytanu. To ważne, ponieważ taka technologia zapewnia wysoką trwałość i skuteczność ochrony. Niestety, z reguły stopień przyciemniania szyb jest wówczas niewielki, a w zależności od segmentu wymaga to dopłaty rzędu od 500 do nawet 2000 zł.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb w samochodzie?

W związku z tym wielu kierowców decyduje się na przyciemnianie szyb we własnym zakresie. Najlepiej zlecając to specjalistycznej firmie, co kosztuje do 2000 zł. Tyle kosztuje wykorzystanie metody piecowej. Znacznie taniej jest przy oklejaniu szyb folią. Wówczas to wydatek do 1000 zł, choć wiele zależy od jakości zastosowanej folii. Szczególnie na folii oszczędzać jednak nie można, ponieważ słabej jakości materiał wyblaknie nawet po krótkiej ekspozycji na słońce, co będzie szpecić samochód.

Jakie korzyści zapewnia oklejenie szyb folią?

Folia na szybach to przede wszystkim poprawa estetyki samochodu. Poza tym przyciemnianie szyb w samochodzie przez naklejenie folii niesie w sobie inne korzyści. Markowa folia chroni pasażerów przed szkodliwym promieniowaniem UV. To jednak nie koniec zalet.

Folia zapobiega też rozbiciu szyby na drobne kawałki. To natomiast zwiększenie bezpieczeństwa podczas wypadku, bo szyba się nie rozsypie. Poza tym w pewnym stopniu chroni ona wyposażenie auta, gdyż trudniej dostrzec wyposażenie auta, a także dostać się do środka.

Oczywiście powłoka antyrefleksyjna to również wolniejsze nagrzewanie się kabiny pojazdu. Jeśli porównać wnętrze auta z szybami oklejonymi folią i tego, które są jej pozbawione, temperatura w pierwszym pojeździe może być o kilka stopni niższa.

Jak wybrać folię do przyciemniania szyb w samochodzie?

Na rynku nie brakuje folii do przyciemniania szyb w aucie. Wybierając folię, należy pamiętać o jednym z najważniejszych parametrów, a mianowicie przepuszczalności światła wyrażanej w procentach. W tym miejscu trzeba liczyć się z prawem. Przepisy wymagają, aby przepuszczalność światła w przypadku przednich bocznych szyb była na poziomie 70%.

Problem mogą mieć kierowcy użytkujący samochody z fabrycznie przyciemnionymi szybami. Oczywiście, o ile zdecydują się dodatkowo na folię do przyciemniania. Ważne, aby łączna wartość przyciemnienia nie przekroczyła dopuszczalnych 70%. W innym wypadku podczas kontroli policjant zatrzyma dowód rejestracyjny do momentu zerwania folii lub pozwoli zerwać ją na miejscu. Dodatkowo to także mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Wynika to z Art. 66, ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Jak przyciemnić szyby w samochodzie krok po kroku?

Przyciemnianie szyb w samochodzie najlepiej zlecić specjalistycznym firmom. Wówczas kierowca ma pewność, że montaż zostanie wykonany w pełni profesjonalnie. Folia zostanie nałożona estetycznie i nie będzie się odklejać. Poza tym firmy udzielają gwarancji na takie usługi. Jednak przyciemnianie szyb w samochodzie wykonać też można osobiście. Zestawy zawierają w sobie folię, instrukcję, szpachelkę do rozprowadzania folii na szybie, a niekiedy nawet nóż do jej przycinania.

Przyciemnianie szyb należy rozpocząć od ich dokładnego umycia i odtłuszczenia. Wszelkie zanieczyszczenia przełożą się bowiem na powstawanie pęcherzyków powietrza.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie połaci dociętej folii na podstawie zewnętrznego kształtu szyby, z zapasem 1-2 centymetrów. Podczas montażu nie można bowiem pozostawić nieoklejonych powierzchni. Po przygotowaniu folii należy odkleić warstwę zabezpieczającą klej i spryskać ją wodą. Dzięki temu łatwiej dopasować folię do powierzchni. Z kolei do dokładnego rozprowadzenia folii na szybie wykorzystać trzeba owiniętą materiałem szpachelkę, usuwając z jej wykorzystaniem pęcherzyki powietrza.

Największy problem sprawia naklejanie folii na tylną szybę. Wypukła powierzchnia powoduje, że dopasowanie folii do szyby jest trudne. Łatwiej mają użytkownicy, którzy postawią na folię termokurczliwą. Jej podgrzewanie opalarką pozwoli dopasować materiał do kształtu dowolnej powierzchni.

Nie ulega więc wątpliwości, że przyciemnianie szyb w samochodzie niesie w sobie wiele zalet. To korzyści z zakresu komfortu termicznego, ale też bezpieczeństwa podczas wypadku lub ewentualnego włamania. Oczywiście to również poprawa estetyki auta. Kierowcy, którzy chcą mieć czyste, zadbane i wolne od rys auto, interesować może również zabieg polerowania, który dokładnie opisuje artykuł połączony z materiałem wideo – Woskowanie i polerowanie samochodu – jak zrobić to dokładnie?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 4.5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

2 komentarze

  1. Jadąc z dzieckiem z tyłu też przyciemniane szyby się przydają szczególnie w lato, nagrzewanie fotelika pasów, a później założenie tego dziecku i awantura gotowa.

  2. Ceny przyciemniania szyb za pomocą folii kształtują się w różnych miastach Polski na podobnym poziomie… Na tym tle wyróżnia się warszawska firma Artfoll http://www.folie.artfoll.pl/folie-reklamowe . Stosowane przez tą firmę folie, stosowane na przednie i boczne szyby, pozwolą również zabezpieczyć kierowcę i innych użytkowników pojazdu przed negatywnym wpływem szkodliwych promieni UV. To szczególnie ważne nie tylko w ciepłych sezonach, ale również zimą, kiedy słońce bywa wyjątkowo intensywne za sprawą odbijania światła przez pokrywę śnieżną.

Odpowiedz