Przepisy drogowe 2019 – jakie zmiany czekają na kierowców?

przepisy drogowe 2019

Nowy rok to również zmiany w przepisach, które mniej lub bardziej bezpośrednio odczują kierowcy. Jak wyglądają przepisy drogowe 2019?

Przepisy drogowe 2019 – opłata paliwowa

1 stycznia w życie weszła opłata paliwowa. Oznacza to tylko tyle, że podrożeć mogą paliwa. Wprawdzie rząd zapewnia, że nowa opłata nie wpłynie w żaden sposób na ich ceny paliw, to wydaje się, że będzie zupełnie inaczej. Zgodnie z ustawą każde 1000 litrów benzyny i oleju napędowego obciążone zostanie dodatkowym kosztem w wysokości 80 zł. Przynajmniej w teorii oznacza to wzrost ceny paliwa o około 8 gr na litrze. Eksperci twierdzą, że realne podwyżki sięgną rzędu 2 procent.

Opłata paliwowa jest więc kolejnym podatkiem obok akcyzy i VAT-u. Pozyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na walkę o czyste powietrze. Pieniądze z opłaty paliwowej trafią do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Przepisy drogowe 2019 – niższe koszty

Całe szczęście, w 2019 roku będzie też można nieco zaoszczędzić. Przynajmniej na pewne oszczędności mogą liczyć te osoby, które kupują samochód. Ministerstwo Cyfryzacji i Infrastruktury planuje zlikwidowanie karty pojazdu, nalepki kontrolnej na szybę, dać możliwość rejestracji samochodu przez internet, możliwość zachowania przez nabywcę dotychczasowych tablic rejestracyjnych czy nie karać za posiadanie przy sobie prawa jazdy.

Zmiany te w tym roku będą wchodzić stopniowo, wraz z rozszerzeniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Przykładowo, na samej tylko karcie pojazdu (75,50 zł), nalepce kontrolnej i tablicach (99,50 zł) oszczędzić można 175 zł. Nie są to ogromne kwoty, ale skoro można nieco oszczędzić, trzeba je uznać za korzystne z punktu widzenia kierowcy. O wiele większe straty wygenerować może jednak zakup samochodu kradzionego czy niesprawnego technicznie. Mnóstwo różnych informacji m.in. dane techniczne, informacje o szkodach, kolizjach i wezwaniach serwisowych, fabryczne wyposażenie, raport z baz kradzieżowych, zdjęcia z poprzednich aukcji sprzedażowych zawiera w sobie raport VIN.

Przy okazji, należy zauważyć, że od października zeszłego roku nie trzeba mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego polisę ubezpieczeniową oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Funkcjonariusze informacje te w trakcie kontroli sprawdzają online.

Nie będzie też konieczności wyrabiania nowego prawa jazdy po zmianie zamieszkania. Jedną ze zmian jest bowiem usunięcie informacji o adresie zameldowania, co jest zgodne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Ministerstwo Infrastruktury zmiany te planuje wdrożyć 4 marca tego roku.

Przepisy drogowe 2019 – bezpieczeństwo

Na drogach ma być także bezpieczniej. Przede wszystkim kierowcy karani mają być za niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych. W tym przypadku Polska poszła tropem innych państw europejskich. Takie regulacje obowiązują między innymi w Niemczech, gdzie kary za naruszenie tego przepisu są bardzo wysokie. W Polsce ma być podobnie. Wiele wskazuje jednak na to, że zanim Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracuje takie przepisy, to wejdą one w życie dopiero z końcem bieżącego roku.

Dodajmy jeszcze, że obecnie dotycząca tego ustawa jest pełna luk. W kodeksie drogowym obowiązuje jedynie nakaz utrzymania odstępu niezbędnego do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się pojazdu przed nami. Dokładne odległości określone są tylko dla poruszających się w tunelach – 50 metrów odstępu dla kierowców samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz 80 metrów dla pojazdów cięższych.

Przepisy drogowe 2019 – młodzi kierowcy

Spać spokojnie na razie mogą młodzi kierowcy, którzy właśnie zdali czy za chwilę będą zdawać egzamin na prawo jazdy. Niestety, nie wiemy, kiedy w życie wejdą przepisy dotyczące młodych adeptów jazdy. O tych pisaliśmy już na początku zeszłego roku w artykule pt. Nowe przepisy dla młodych kierowców“. Ostatnim podawanym terminem ich wprowadzenie był 4 czerwca 2018 roku. Od tego czasu zmieniło się jednak niewiele. Sporo zależy tu od funkcjonalności systemu CEPiK.

Przypomnijmy więc tylko, że zmiany miały dotyczyć m.in. wprowadzenia 2-letniego okresu próbnego, stosowania zielonego listka przez osiem miesięcy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, limitów prędkości dla młodych kierowców czy kursów dokształcających z zakresu bezpieczeństwa. Zmienić miały się także zasady dotyczące punktów karnych za wykroczenia.

Przepisy drogowe 2019 – zmiany w przeglądach

Na razie zatrzymane zostały zmiany dotyczące okresowych przeglądów na Stacjach Kontroli Pojazdów. Miały one wprowadzać między innymi opłatę jakościową. Nie wiadomo, kiedy i czy posłowie wrócą do projektu. Podobnie jest z przepisami dotyczącymi wycinania filtrów DPF. Jest to o tyle zaskakujące, że wiele mówi się dziś o smogu i zanieczyszczeniach powietrza, a kopcące diesle wrzucają do atmosfery wiele sadzy. Ku zdziwieniu wielu specjalistów, posłowie odeszli od pomysłu wprowadzenia kar za wycinanie filtrów cząstek stałych. Ta sprowadzać się miała do kwoty rzędu 5 000 zł.

Przepisy drogowe 2019 wprowadzają więc kilka zmian. Najwięcej wątpliwości i kontrowersji budzi nowy podatek, jakim obłożono paliwo. Zmiany ułatwiające rejestrację i obniżające opłaty urzędowe są jak najbardziej na plus rządzących.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 9 Średnio: 3.3]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz