Prawo jazdy bez adresu zamieszkania

prawo jazdy bez adresu zamieszkania

Od dziś, 4 marca 2019 roku zmienia się wzór dokumentu, który uprawnia kierowców do prowadzenia pojazdów. Z prawa jazdy zniknie zamieszkanie. Jako ciekawostkę należy dodać, że podobnie postąpiono z dowodami osobistymi, ale ich wzór zmieniono przed czterema laty. Prawo jazdy bez adresu zamieszkania w życie weszło natomiast dopiero dzisiaj.

Kto skorzysta na zmianach?

Prawo jazdy bez adresu zamieszkania to dobra wiadomość dla kierowców. Dzięki temu nie będzie już konieczności wymiany dokumentu po zmianie miejsca zamieszkania. Jednak, czy aby na pewno zmotoryzowani z bezterminowym prawem jazdy mogą zapomnieć o wizytach w starostwie? Okazuje się, że i tak będą oni musieli stawiać się w urzędzie, choć sporadycznie.

Sama zmiana jest dobra i potrzebna. Nie jest to również żadna nowość, ponieważ wspominano o tym już na początku ubiegłego roku, o czym pisaliśmy w artykule Nowe prawo jazdy bez miejsca zamieszkania?“. Dotychczas każda zmiana miejsca zamieszkania wymuszała wymianę dokumentu. Kierowca miał na to 30 dni od przeprowadzki, choć nie przewidziano sankcji za korzystanie ze starego dokumentu.

Co najważniejsze, policjant nie może w takim przypadku zatrzymać prawa jazdy. Działa on w granicach prawa, a dokładniej zgodnie z art. 135 Kodeksu drogowego. Mówi on, że niedopuszczone jest zatrzymanie prawa jazdy za nieprawidłowy adres zamieszkania. Prawo jazdy nie może więc być zatrzymane, a kierowca nie zostanie też ukarany mandatem. Jedynie co może zrobić funkcjonariusz, to pouczyć kierowcę o obowiązku zawiadomienia starosty o zmianie adresu zamieszkania.

Prawo jazdy bez adresu zamieszkania to przede wszystkim oszczędności. Każdy, kto po zmianie miejsca zamieszkania chciał mieć dokument z aktualnym adresem pobytu, musiał liczyć się z wydatkiem rzędu 100,50 zł. Tyle kosztuje bowiem wydanie prawa jazdy. Często doliczyć do tego trzeba jeszcze koszt wyrobienia nowych zdjęć.

Co z obowiązującym prawem jazdy?

Wchodzące w życie prawo jazdy bez adresu zamieszkania nie wymusza wymiany aktualnych dokumentów. Zachowają one ważność na okres, na który je wydano. Nie oznacza to jednak, że kierowcy, którzy mają bezterminowe prawo jazdy, zostaną z takim prawkiem do końca życia. Mają je kierowcy, którzy uzyskali je przed 2015 rokiem. Później wydawane one były z 15-letnią datą ważności. Co istotne, bezterminowe prawa jazdy będą obowiązkowo wymieniane w latach 2028–2033. Nowe dokumenty otrzymają już okres ważności 15 lat.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 9 Średnio: 2.9]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz