Pożar samochodu – ile aut płonie w Polsce?

pożar samochodu

Pożar samochodu to zjawisko niebezpieczne, które może skończyć się tragicznie. Ile pojazdów płonie w Polsce i czy samochód po pożarze nadaje się do dalszej eksploatacji?

Ponad 10 tysięcy pożarów samochodów rocznie

Co jest niepokojące, od kilku lat rośnie liczba pożarów samochodów, motocykli oraz autobusów. Wprawdzie w latach 2011-2013 odnotowano niewielki spadek tego zjawiska, to już od 2014 roku liczba ta ponownie idzie w górę. W ubiegłym roku przekroczyła nawet 10 000 egzemplarzy strawionych przez pożar, co jest pierwszym wynikiem poza granicę 10 tys. w tej dekadzie.

Na pożar samochodu najbardziej narażeni są kierowcy samochodów osobowych w dużych miastach. W Warszawie w ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku było 369 takich przypadków, co daje blisko jeden pożar samochodu dziennie. Dla porównania, w Krakowie było ich 169, we Wrocławiu – 165, w Łodzi – 150, a w Gdańsku – 140.

Co logiczne, najczęściej płoną one w miesiącach letnich. W samym tylko lipcu 2018 roku było przeszło 1000 przypadków pożarów samochodów. W styczniu natomiast auta paliły się 681 razy.

Jak kosztowny jest pożar samochodu?

Średnio w Polsce pali się 27 samochodów dziennie, a w 2018 roku pożar atakował 1 na 3028 pojazdów. Na jakie straty narażeni są więc kierowcy, którym przydarzył się pożar samochodu?

Otóż straty z tego tytułu są coraz wyższe. Średnio sięgają one 15 000 zł. Oczywiście są do straty przybliżone, które opierają się na danych pochodzących od osób kierujących działaniami ratowniczymi na miejscu zdarzenia.

Pożar samochodu a odszkodowanie AC

Straty po pożarze samochodu dla większości są więc dosyć duże, bo utrata 15 000 zł musi odbić się na sytuacji finansowej poszkodowanego. Tymczasem na pokrycie strat z polisy OC może on liczyć jedynie w przypadku wykrycia sprawcy, a i tak nie daje to żadnej gwarancji szybkiego odzyskania należnych sobie pieniędzy. Trudno o to, jeżeli sprawca nie ma ubezpieczenia lub jest niewypłacalny.

Najprościej mieć wykupioną polisę autocasco bądź AC mini z ochroną od pożaru. Kierowca otrzymuje wówczas rekompensatę finansową nawet wtedy, kiedy pożar samochodu miał miejsce z jego winy. Mniej ważne jest wówczas ustalenie sprawcy wydarzenia. O błędach i sztuczkach handlarzy przy zakupie AC mówi artykuł pt. Najczęstsze błędy podczas zakupu autocasco od kradzieży samochodu“.

Czy warto kupić samochód używany po pożarze?

Niestety, zdarza się i to dość często, że samochody po pożarze są sprzedawane, choć powinny znaleźć się na złomowisku. Co gorsza, potencjalny nabywca nie jest informowany o fakcie, że dany egzemplarz został strawiony przez ogień. Tymczasem takiego samochodu w zasadzie nie da się naprawić. Tak samo, jak nieprzydatne są spalone części. Ważne więc, aby przed zakupem samochodu dokładnie go zweryfikować. Pomaga Historia Pojazdu, która daje wgląd w przeszłość samochodu, a w tym także i w powstałe szkody. Jednak historia incydentów weryfikowanego egzemplarza to nie wszystko. Poza tym sprawdzenie VIN to również:

  • Dane techniczne samochodu
  • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • Ostrzeżenia producenta o usterkach fabrycznych
  • Dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych
  • Opcje wyposażenia zakodowane w numerze VIN
  • Galeria zdjęć pojazdu
  • Adres miejsca montażu samochodu

Rzecz jasna, raport VIN trzeba uzupełnić innymi czynnościami pomagającymi sprawdzić stan samochodu. W tym przypadku to już oględziny wizualne, przegląd techniczny oraz jazda próbna.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

1 komentarz

Odpowiedz