Poruszanie się z polskim prawem jazdy za granicą

poruszanie się z polskim prawem jazdy za granicą

Powoli rozpoczyna się sezon wakacyjny, a to oznacza, że wielu Polaków ponownie na wycieczki ruszy własnymi samochodami. Zdarza się, że poza Polskę. Wato w związku z tym wiedzieć, jak wygląda poruszanie się z polskim prawem jazdy za granicą.

Polskie prawo jazdy w UE

Wielkiego problemu nie będą mieć ci, którzy na polskim prawie jazdy chcą podróżować po terenie Unii Europejskiej lub też państw należących do Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Wówczas bez żadnych konsekwencji możliwe jest poruszanie się z polskim prawem jazdy za granicą. Oczywiście musi być ono ważne, a kierowca powinien spełniać wymagania wiekowe dla danej kategorii. Dodajmy więc, że na terenie UE uznawane kategorie to: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE.

Polacy, którzy planują wyjazd do USA, również nie będą czuć się pokrzywdzeni. Wszystko dzięki porozumieniu obu państw w postaci umowy o ruchu drogowym. Zobowiązuje ona Amerykanów do respektowania polskiego prawa jazdy. Dodatkowo niezbędna jest oczywiście wiza turystyczna.

Polskie prawo jazdy w Rosji

Za nieco ponad miesiąc w Rosji rozpoczną się MŚ w piłce nożnej. Dobre wyniki podopiecznych Adama Nawałki sprawiły, że wielu Polaków wybiera się na Mundial. Jeśli macie zamiar podróżować tam własnym środkiem transportu, radzimy wyrobić urzędowe tłumaczenie polskiego prawa jazdy. To samo tyczy się zresztą Białorusi czy Ukrainy. Najlepszym rozwiązaniem będzie natomiast międzynarodowe prawo jazdy.

Czym jest międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy to w zasadzie odpis krajowego dokumentu, który uprawnia do prowadzenia pojazdu, poświadczony przez organ wydający takie prawo jazdy. Warto pamiętać, że międzynarodowe prawo jazdy nie zastępuje stałego dokumentu. W związku z tym niezbędne jest też posiadanie przy sobie oryginalnego prawa jazdy. Poza tym taki odpis pozwala na poruszanie się z polskim prawem jazdy za granicą przez okres trzech lat. Koszty takiego dokumentu to 35,50 zł płatne przelewem lub w kasie starostwa powiatowego. Czas oczekiwania na międzynarodowe prawo jazdy to trzy dni.

Tego typu dokument pozwala na poruszanie się z polskim prawem jazdy za granicą w państwach, które są stronami w Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej. Przed wyrobieniem sobie takiego odpisu warto więc ustalić, która z nich obowiązuje w danym kraju. Zdarzyć się może, że do przejechania dwóch sąsiadujących ze sobą krajów, np. Rosji i Ukrainy potrzeba będzie dwóch takich dokumentów.

Przed wyjazdem poza Polskę, warto więc się ustalić, czy poruszanie się z polskim prawem jazdy za granicą jest możliwe i zgodne z prawem. Wyjeżdżając do danego kraju na dłuższy czas, dobrym rozwiązaniem jest natomiast prawo jazdy obowiązujące w danym państwie.

Wszystkim wyjeżdżającym na wczasy własnym samochodem polecamy też artykuł pt. O czym pamiętać przed podróżą samochodem?, gdzie odnieśliśmy się do przygotowania pojazdu do takiej wycieczki.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.7]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz