Porównywarka OC czy kalkulator konkretnego ubezpieczyciela? Gdzie kupić OC online?

Część branży ubezpieczeniowej już jakiś czas temu przeniosła się do internetu. Ubezpieczyciele umożliwiają zakup polisy OC online (i nie tylko OC), aby ułatwić dostęp do ubezpieczeń tym, którym nie jest po drodze do siedziby towarzystwa. Bez wychodzenia z domu można wyszukać ubezpieczenie OC, sprawdzić jego cenę i kupić albo poprzez darmowy kalkulator OC, albo korzystając z dobrodziejstw również bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń. Które narzędzie warto wybrać?

Dlaczego warto kupować OC przez internet?

Wiele przemawia za szukaniem ubezpieczeń w sieci. Jednak nie chodzi o kupowanie gdziekolwiek, a na sprawdzonych, pewnych platformach, które w dodatku ułatwiają posiadaczom samochodów zaopatrzenie się w odpowiednią ochronę. Jakie zalety ma kupowanie OC online? Można o tym przeczytać m.in. na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/

  • Oszczędność czasu – z racji tego, że polisę można nabyć wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu (z domu, z pracy, a nawet odpoczywając na ławce w parku), nie trzeba tracić czasu na dojazdy w umówione miejsce.
  • Ratunek dla zapominalskich i zabieganych – gdy kierowca zapomni, że jutro kończy mu się polisa, a wolałby zmienić ubezpieczyciela, zamknięte oddziały TU mu w tym nie przeszkodzą. Wystarczy, że włączy wieczorem komputer i poszuka odpowiedniej dla siebie oferty.
  • Możliwość rezygnacji w ciągu 30 dni – z racji tego, że umowa ubezpieczeniowa jest zawarta przez internet, czyli na odległość, można od niej odstąpić w ciągu 30 dni (o ile od momentu jej zawarcia do chwili rezygnacji nie doszło do wypadku i likwidacji szkody w jej ramach).
  • Dodatkowe zniżki – za zakup przez internet niektórzy ubezpieczyciele naliczają dodatkowe zniżki, które mogą sięgać nawet 15%, jak w AXA Direct.

Porównywarka OC a kalkulator na stronie TU – porównanie

Kupując OC przez internet, kierowcy mają do wyboru skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń lub z porównywarki. Te na pozór podobne narzędzia mają jednak pewne różnice.

– Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że porównywarka przedstawi kierowcy oferty z wielu towarzystw. Kalkulator natomiast, z którego kierowca skorzysta na stronie jednego towarzystwa, zaoferuje ubezpieczenia dostępne tylko w tej firmie ubezpieczeniowej. Żeby poznać oferty innych TU, korzystając z kalkulatora, konieczne będzie zatem wypełnienie formularza osobno na stronie każdego ubezpieczyciela – tłumaczy ekspert ubezpieczeniowy Monika Strzała z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.

W porównywarce OC właściciel samochodu otrzyma kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt ofert po jednorazowym udzieleniu odpowiedzi na pytania.

Czy możliwe jest wyliczenie składki ubezpieczeniowej za pomocą kalkulatora OC bez podawania danych? I tak, i nie. Część kalkulatorów i porównywarek bezwzględnie wymaga podania personaliów. Imię, nazwisko, numer PESEL, a także numer rejestracyjny pojazdu służą bowiem do weryfikacji historii szkodowości. W sieci funkcjonują jednak porównywarki, w których tego typu dane nie są potrzebne, jeśli kierowca chce poznać orientacyjne koszty ubezpieczenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że oferty wyliczone bez podania tych informacji będą nieco ograniczone. Koszty polisy w takim przypadku mogą zostać podane nieprecyzyjnie (ostateczna wysokość składki prawdopodobnie ulegnie jeszcze zmianie), a Proama czy Generali w ogóle nie przedstawią oferty bez tych danych.

Czy kalkulator i porównywarka wystarczą?

Wyszukanie najtańszego ubezpieczenia OC i jego zakup może odbyć się w kalkulatorze czy porównywarce online. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) oraz poznać opinie innych kierowców na temat danego ubezpieczyciela. Tych warto szukać na stronach rankingów ubezpieczeń.

Ranking ubezpieczeń pozwala ocenić jakość obsługi kierowcy w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Kierowcy, którzy korzystali już z oferty danego ubezpieczyciela oceniają:

  • możliwość skontaktowania się z przedstawicielem TU,
  • stosunek zakresu ochrony ubezpieczeniowej do wysokości składki,
  • jakość obsługi przy likwidacji szkody,
  • dodatki oferowane razem z OC.

 

Tego typu informacje o ubezpieczycielu pozwolą kierowcy upewnić się w wyborze, którego dokonał lub zasugerują dalsze poszukiwania dobrego ubezpieczenia komunikacyjnego online.

 

Artykuł partnera.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

2 komentarze

  1. szkoda, że tak dobrze to nie działa z motocyklami, uzupełniałem na jednym portalu dane, czekam na wynik i w większości towarzystw komunikat skontaktuj się z naszym przedstawicielem…

Odpowiedz