Polskie prawo jazdy w UK po Brexicie

Polskie prawo jazdy w UK po Brexicie

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Stąd wielu zastawia się, czy polskie prawo jazdy w UK nadal będzie respektowane. Sprawdź, czy masz się czego obawiać, jeśli mieszkasz lub podróżujesz samochodem do Anglii.

700 tys. Polaków chce osiedlić się na Wyspach

W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 900 tys. Polaków. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, 700 tysięcy z nich ma zamiar skorzystać z prawa do stałego osiedlenia się na Wyspach. To ważne, ponieważ bez tego, wszyscy, którzy będą chcieli pracować w UK, będą musieli ubiegać się o wizę. Ruch bezwizowy zostanie utrzymany wyłącznie m.in. dla odwiedzających Wielką Brytanię w celach turystycznych, biznesowych czy naukowych – przebywających tam zaledwie do sześciu miesięcy. Jak w takiej sytuacji wygląda polskie prawo jazdy w UK po Brexicie?

Polskie prawo jazdy w Anglii. Co zmieni się po Brexicie?

Polscy kierowcy, którzy mieszkają w Anglii lub tylko podróżują do tego kraju samochodem, nie muszą spodziewać się dodatkowych utrudnień. Polskie prawo jazdy w Anglii w zupełności wystarczy, aby legalnie poruszać się po drogach.

Wszystko dlatego, że Polska oraz Wielka Brytania są stronami Konwencji Genewskiej. Reguluje ona podstawowe zasady ruchu drogowego i związane z nim kwestie. Postanowienia obowiązują we wszystkich krajach, które przyjęły traktat.

Oznacza to, że polskie prawo jazdy w UK po Brexicie nadal obowiązuje. Podobnie jest z jego brytyjskim odpowiednikiem w Polsce.

Prawo jazdy tylko jako dokument fizyczny

Wygląda więc to zupełnie inaczej, aniżeli w przypadku polskiego prawa jazdy w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie nie podpisali w 1968 roku Konwencji Wiedeńskiej. Najbezpieczniej jest więc mieć międzynarodowe prawo jazdy, o którym więcej dowiesz się z artykułu pt. “Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?“.

Trzeba jednak sprawiedliwie dodać, że przynajmniej przez trzy miesiące pobytu w Stanach Amerykanie nie robią większych problemów kierowcom z polskim prawem jazdy. Inaczej jest nad Wisłą, kiedy funkcjonariusz zatrzyma obywatela USA z amerykańskim prawem jazdy. Wówczas naraża się on na mandat w wysokości 500 zł.

W Anglii polskim kierowcom nie grożą żadne nieprzyjemności. Oczywiście musisz pamiętać, aby polskie prawo jazdy mieć w formie fizycznej, a nie elektronicznej (mPrawoJazdy). Aplikacja mObywatel jest honorowana wyłącznie w Polsce.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz