Polce odebrano legalnie kupione auto

odebrano legalnie kupione auto

Wiele mówi się o tym, że złodzieje kradnący auta są coraz skuteczniejsi. Wprawdzie samochodów kradnie się mniej niż dawniej, ale łupem przestępców padają auta luksusowe, o czym pisaliśmy w artykule pt. Spada liczba kradzieży pojazdów“. O tym, że złodzieje mają wiele pomysłów, pokazuje przykład jednej z Polek, której odebrano legalnie kupione auto.

Zakup samochodu kradzionego

Polka swoje Audi A4 kupiła poza granicami Polski, płacąc za swój nowy pojazd przeszło 13 tysięcy euro. Użytkowała je przez ponad dwa lata, po czym w jej drzwiach pojawili się celnicy z prokuratorskim nakazem odebrania pojazdu. Okazało się, że samochód jest kradziony, a jego kradzieży dokonano we Francji. Tym samym jej używane Audi zostało przetransportowane na policyjny parking, przez co Polka została bez narzędzia do pracy, jakim był dla niej ten samochód. Wprawdzie po długich staraniach udało jej się odzyskać pojazd i uzyskać pozwolenie na tymczasowe jego użytkowanie, ale na krótko.

W czym tkwi problem?

Dlaczego Polce odebrano legalnie kupione auto? Sytuacja jest dość skomplikowana. Tak więc komis w Berlinie skąd Polka kupiła samochód, nabył go od obywatela Rumunii. W komisie nie wiedziano jednak, że ten obywatelowi Francji, który był jego pierwszym właścicielem, zapłacił podrobionym czekiem. Oszukany Francuz zgłosił się na policję, a Interpol informację o przestępstwie wysłał do Polski, gdzie znaleziono samochód.

Co ciekawe, kiedy odebrano legalnie kupione auto w Polsce, okazało się, że oszukanego Francuza znaleźć wcale nie jest łatwo. Jakby tego było mało, pośredniczący w transakcji Rumun posługiwał się też podrobionymi dokumentami. To nie koniec, ponieważ Polka, która jest tu osobą pokrzywdzoną, wynajęła w Niemczech detektywa. Znalazł on właścicielkę komisu, gdzie kupiono auto, ale podmiot ten w momencie postępowania został zamknięty, a jego aktywa przeniesione na inne osoby.

W takiej sytuacji egzekwowanie zwrotu pieniędzy nie jest możliwe. Ponadto okazało się, że właścicielka komisu jest zatrudniona w jednej z firm działających na terenie Wrocławia. Nie ma jednak żadnego majątku, który mógłby przejąć komornik.

Brak reakcji władz w Polsce

Mimo iż Polce odebrano legalnie kupione auto, najgorsze jest, że polskie władze w żaden sposób nie zamierzają pomóc obywatelce swojego kraju. Same straty finansowe są natomiast ogromne. Jeśli do zakupu samochodu z zagranicy doliczymy wydatki związane z serwisem, rejestracją czy ubezpieczeniem, a następnie wynajęciem prawnika i detektywa przekroczą one 16 tys. euro. Wszystko wskazuje na to, że ich wyegzekwowanie będzie trudne. Nawet jeśli uda się odzyskać samochód to po kilku latach czy nawet miesiącach spoczywania na parkingu może on być zwykłym wrakiem zniszczonym przez warunki atmosferyczne. Na pewno straci więc na swojej wartości i będzie nadawać się do remontu.

Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Widać w związku z tym wyraźnie, że Polka została oszukana, mimo iż wszystko wyglądało na ofertę niezwykle atrakcyjną. Ostatecznie okazało się, że to oszustwo. Dlatego tak ważna jest dokładna weryfikacja nabywanego auta, do czego posłuży raport VIN do zamówienia w serwisie autobaza.pl. Nie tylko zawiera on w sobie raport z baz kradzieżowych w Europie i Ameryce Płn., ale również wiele kluczowych informacji, jak dane techniczne, fabryczne ustawienia czy też akcje serwisowe i przebyte kolizje.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz