Polacy sprowadzili już pół miliona samochodów z zagranicy

pół miliona samochodów z zagranicy

Okazuje się, że w czerwcu import samochodów nieco osłabł, jeżeli porównać wyniki z zeszłym rokiem. Jednak w sześć miesięcy bieżącego roku Polacy i tak sprowadzili pół miliona samochodów z zagranicy.

W czerwcu sprowadzono do Polski 78 117 samochodów używanych. To o 7,7 proc. mniej aniżeli w analogicznym okresie rok wcześniej. Oznacza to najbardziej drastyczny spadek na przestrzeni roku. Mimo wszystko Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR zauważa, że do Polski sprowadzono w tym roku już pół miliona samochodów z zagranicy.

Skala importu samochodów osłabnie?

Wydaje się jednak, że nie jest to początek żadnego trendu. Słabszy wynik odnotowano głównie z uwagi na kalendarz, ponieważ czerwiec w bieżącym roku był o dwa dni robocze krótszy od czerwca 2018. Wprawdzie wartość bezwzględna rejestracji była w tym roku mniejsza, ale sama liczba rejestracji, które przypadały na dzień, nawet przerosła tę z ubiegłego roku. Okazuje się, że w ciągu sześciu miesięcy 2019 roku Polacy sprowadzili już pół miliona samochodów z zagranicy, jeżeli bierzemy pod uwagę samochody osobowe i dostawcze o masie do 3,5 tony.

Wiek samochodów sprowadzanych do Polski

W dalszym ciągu sprowadzane samochody są dość wiekowe. Otóż w 2018 roku średni wiek samochodów w Polsce wynosił 15 lat, ale dotyczyło to wszystkich aut, a nie tylko tych importowanych. W pierwszym półroczu bieżącego roku średni wiek auta wprowadzonego do Polski wynosił 11 lat i 7 miesięcy. Najpopularniejszy rocznik z importu to samochody z 2008 roku.

Jeśli wziąć pod uwagę najpopularniejsze kraje pochodzenia, marki i modele to wielkich zmian nie ma. Najczęściej samochody są sprowadzone z Niemiec. Dlatego warto przywołać tu artykuł pt. Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?, który jest pigułką dla importu aut z kraju naszych zachodnich sąsiadów. Poza tym auta sprowadzane są często z Francji i Belgii. W sumie z tych trzech krajów sprowadzono aż 78% wszystkich samochodów. Najczęściej sprowadzane są Volkswageny, Ople i Fordy, a ulubionymi modelami Polaków są Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra.

Jak sprawdzić samochód z zagranicy?

Pół miliona samochodów z zagranicy to dużo. Wiele wskazuje więc na to, że liczba importowanych samochodów do Polski w tym roku ponownie sięgnie miliona. Oczywiście każdy samochód sprowadzany do kraju powinien być sprawdzony. Bardzo ważna jest Historia Pojazdu, na której sprawdzenie pozwala raport VIN. W raporcie znajdują się między innymi:

  • Dane techniczne samochodu
  • Rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • Rejestr znanych kolizji i szkód pojazdu
  • Historia sprawdzeń w serwisie Autobaza.pl
  • Sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • Ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • Adres miejsca montażu samochodu
  • Dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych
  • Dane dotyczące fabrycznego wyposażenia samochodu
  • Galeria zdjęć pojazdu

Rzecz jasna samochód warto sprawdzić też na inne sposoby. Na miejscu powinien go obejrzeć mechanik. Przydaje się również jazda próbna, a wiele mankamentów technicznych zawsze ukazuje przegląd techniczny.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz