Polacy kupili ponad półtora miliona samochodów używanych

Polacy kupili ponad półtora miliona samochodów używanych

Nie jest tajemnicą, że na samochody z rynku wtórnego decyduje się większość z Polaków. Wszystko ze względu na wysokie ceny aut z salonów, na które zwyczajnie nas nie stać. W zeszłym roku Polacy kupili ponad półtora miliona samochodów używanych (1,6 mln). Takie dane podał Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Ile Polacy wydają na samochód?

Faktem jest, że Polacy nie wydają zbyt wiele na prywatny samochód. Największa grupa, bo aż 35 proc. kupujących przeznacza na zakup auta między 10 a 20 tys. zł. Na wyższe kwoty zakupu rzędu 20 – 50 tys. zł pozwolić może sobie 33 proc. nabywców. 29 proc. ankietowanych szuka sobie auta, za które trzeba zapłacić poniżej 10 000 zł.

Samochody ze sprawdzonych źródeł

Co cieszy, coraz większa grupa kierowców nabywa samochody ze sprawdzonych źródeł. Ważna jest dla nich znana i potwierdzona Historia Pojazdu, z informacjami o eksploatacji oraz przebiegu. Nie da się ukryć, że ten ostatni wielokrotnie jest przekręcany. Wprawdzie niebawem takie oszustwo będzie karane, o czym więcej w artykule pt. UWAGA! Będą kary za fałszowanie przebiegu samochodów, ale z pewnością nie będzie brakować śmiałków, którzy nie odejdą od takich praktyk.

Jednocześnie duża część kierowców zauważa, że znalezienie dobrego samochodu na rynku wtórnym jest możliwe, ale trudne. Mimo iż Polacy kupili ponad półtora miliona samochodów używanych, aż 43 proc. ankietowanych deklaruje, że zajęło im to od 1 do 3 miesięcy.

Jak sprawdzić samochód używany?

Fakt, że Polacy kupili ponad półtora miliona samochodów używanych, świadczy o tym, że rynek pojazdów z drugiej ręki jest ogromny. Każdy taki samochód przed finalizacją zakupu trzeba jednak dokładnie sprawdzić. Najlepiej w niezależnym warsztacie lub w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Pomogą też doświadczeni mechanicy, którzy obejrzą pojazd i sprawdzą go przy użyciu miernika lakieru. Wszystko kończy jazda próbna, która również pozwala wykryć mankamenty auta. Na etapie selekcji przydaje się natomiast raport VIN. Jest on zbiorem wielu kluczowych informacji o pojeździe. Jego poszczególne sekcje zawierają w sobie:

 • podstawowe informacje o pojeździe
 • opcje wyposażenia zakodowane w numerze VIN
 • historię incydentów
 • przebiegi pojazdu
 • chronologiczną historię internetową
 • historię sprawdzeń w serwisie Autobaza.pl
 • rejestr sprawdzeń w bazach pojazdów poszukiwanych
 • wykaz ostrzeżeń opublikowanych przez producenta pojazdu
 • informacje na temat producenta
 • galerię zdjęć sprawdzanego auta

Zwiększa to szanse nabywcy na znalezienie pojazdu, który będzie legalny i sprawny, nie ma przekręconego licznika i jest bezwypadkowy. To wszystko przy normalnej eksploatacji pozwoli cieszyć się nabytym autem przez co najmniej kilka najbliższych lat.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 4]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

2 komentarze

  1. JAk dla mnie nie ma to jak nowy, czysty, bez historii, nie musisz się martwić, czy licznik był kręcony, czy miał jakieś szkody, jak jeżdził poprzedni właściciel…

Odpowiedz