Polacy cenią sobie niemieckie samochody

Polacy cenią sobie niemieckie samochody

Największy sprzedawca samochodów używanych w Europie Środkowej – firma AAA Auto – podsumowała sprzedaż samochodów w Polsce na rynku wtórnym. Wynika z niego, że Polacy cenią sobie niemieckie samochody.

Duża popularność niemieckich samochodów

AAA Auto informuje, że z 8,5 mln ofert sprzedaży, które wzięto pod uwagę, jasno wynika, że Polacy cenią sobie niemieckie samochody. W podsumowaniu ujęto sprzedaż używanych aut w ostatnich trzech latach. Wyniki pokazują, że od 2015 roku w ofertach dilerów pojawiło się 8,5 mln ofert samochodów z drugiej ręki, biorąc pod uwagę ogłoszenia sprzedawców prywatnych, dilerów i komisy samochodowe. Tak szeroka baza pozwala na przeprowadzenie skrupulatnych analiz. Między innymi popularności poszczególnych aut, choć nie tylko.

Również i ceny. Mediana ceny używanych aut oferowanych w Polsce w latach 2015-2018 wyniosła 16,5 tys. zł. Z kolei mediana wieku to 10,6 roku, a przebiegu – 174 tys. km. Warto jednak wziąć pod uwagę podział na dilerów i sprzedawców prywatnych.

W przypadku dilerów samochodowych mediana wieku to niespełna 3 lata, co jest istotne z uwagi na utratę wartości samochodów. Okazuje się, że taki pojazd najwięcej na wartości traci w czasie trzech pierwszych lat użytkowania. Jego wartość spada wówczas od 30 do nawet 50 proc., o czym pisaliśmy w artykule pt. Jak na wartości tracą samochody?“. Dodajmy jeszcze, że mediana ceny wyniosła tu 59,9 tys. zł, a przebiegu z kolei 58 tys. km. Przy ofertach prywatnych mediana wieku wynosi aż 12 lat, przebiegu – 193 tys. km, ceny – 13,6 tys. zł.

Polacy cenią sobie niemieckie samochody

Ciekawie wygląda też lista samochodów, które w bieżącym roku najczęściej wystawiano na sprzedaż. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że Polacy cenią sobie niemieckie samochody. Wbrew pozorom, najpopularniejszy nie jest wcale Volkswagen Golf, ale Opel Astra. Kolejne miejsca w zestawieniu najpopularniejszych w Polsce samochodów używanych zajmują: Volkswagen Passat, BMW serii 3, Audi A4, Volkswagen Golf, Ford Focus, Ford Mondeo, BMW serii 5, Skoda Octavia i Opel Corsa. Duża część z nich to auta niemieckich producentów. Widać wyraźnie, że w pierwszej dziesiątce nie ma żadnego SUV-a. To również zaskoczenie, ponieważ auta tego segmentu są dziś łakomym kąskiem wśród kierowców.

Jak kupić zadbane auto niemieckie?

Fakt, że Polacy cenią sobie niemieckie samochody, jest niepodważalny. To logiczne, gdyż duża część takich aut to naprawdę zadowalający wybór. Mają one często dobre zabezpieczenia antykorozyjne, przez co zakup nawet kilkunastoletniego pojazdu może się opłacać. Oczywiście, pod warunkiem, że są one w dobrym stanie technicznym. W jego weryfikacji pomaga Historia Pojazdu, która zawiera w sobie między innymi szkody i kolizje danego egzemplarza, co pozwala zweryfikować jego ewentualną wypadkową przeszłość. To również raport z baz kradzieżowych, informacje o akcjach serwisowych ogłoszonych dla danego egzemplarza przez producenta, dane techniczne pojazdu czy jego fabryczne wyposażenie. Raport VIN to też wzgląd w zdjęcia z archiwalnych aukcji sprzedażowych.

To wszystko to bezcenne informacje w przypadku zakupu samochodu niemieckiego, choć nie tylko. To duże wsparcie dla potencjalnego nabywcy, który z raportu może dowiedzieć się o pojeździe wielu kluczowych informacji. Przy oględzinach wizualnych, przeglądzie w niezależnym warsztacie i jeździe próbnej, pomoże to znaleźć pojazd, który jest w dobrym stanie technicznym i bez ukrytych wad narażających nowego właściciela na nieplanowane wydatki.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz