Podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa od Skody

Podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa od Skody

Skoda opatentowała podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa. Wynalazek docenią przede wszystkim rodzice, którzy wiedzą, jak uciążliwe potrafi być wpinanie w ciemnościach dziecięcego fotelika samochodowego.

Klamry pasów bezpieczeństwa świecące w trzech kolorach

Podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa, które opatentowała Skoda, nie są pierwszym takim rozwiązaniem, ale różnią się one od tego, co oferuje na tej płaszczyźnie konkurencja.

Otóż w klamrach opatentowanych przez Skodę umieszczono diody LED. Jeśli nikt nie siedzi na danym miejscu, diody w klamrach świecą kolorem białym. Dzięki temu klamra jest doskonale widoczna w ciemnościach, co ułatwia zapinanie pasa bezpieczeństwa, również podczas wpinania fotelika samochodowego. O samych fotelikach i ich wyborze więcej przeczytasz w artykule pt. Jak wybrać i zamocować fotelik dla dziecka?“.

Po zajęciu fotela kolor diody zmienia się na czerwony. W ten sposób klamry przypominają pasażerowi o obowiązku zapięcia pasów. Po ich zapięciu pasa dioda świeci na zielono. Dodatkowo przycisk, pod którym kryją się diody, ma na wierzchu wzór rozpraszający światło. Klamry można również zaprogramować w taki sposób, aby migały.

Jak przyjmują się na rynku klamry z oświetleniem LED?

Wydaje się, że podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa zdadzą egzamin i będą dobrze odbierane przez kierowców. Zwłaszcza że nie tylko ułatwią zapinanie pasów. Poza tym tworzą miłe wrażenie i poprawią wygląd wnętrza.

Oczywiście przede wszystkim należy docenić ich funkcję praktyczną. Szczególnie że zapinanie pasów bezpieczeństwa wielokrotnie jest utrudnione nawet przez zimową kurtkę, płaszcz czy inną odzież wierzchnią. Wygląda więc na to, że podświetlane klamry będą coraz powszechniejsze.

Patent Skody powinien przyjąć się lepiej niż to, co proponowali inni producenci w branży. Przypomnijmy, że święcące się klamry od pasów bezpieczeństwa znaleźć można w kilku modelach Audi (np. S6). Podobne rozwiązanie opatentował również Mercedes. W jego przypadku, po otwarciu tylnych drzwi klamry pasów tylnego rzędu foteli miały się wysuwać i jednocześnie uruchamiać podświetlenie.

Skoda na tej płaszczyźnie oferuje nieco więcej. Na razie nie wiadomo jednak, czy patent ten trafi do produkcji, ale wydaje się, że jest na to duża szansa.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz