Podatek od zakupu samochodu w 2020 roku

podatek od zakupu samochodu 2020

Zakup auta wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ile wynosi podatek od zakupu samochodu w 2020 roku i w jakim terminie należy go uiścić do urzędu skarbowego?

Stawka podatku od zakupu samochodu w 2020 r.

Od kilkunastu lat stawka podatku PCC nie ulega zmianie i kształtuje się na poziomie 2 procent. Nie inaczej wygląda podatek od zakupu samochodu w 2020 roku. Kierowca, który nabędzie auto od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT, zobowiązany jest do uiszczenia podatku w wysokości 2 procent wartości auta z umowy.

Zdarza się, że wartość pojazdu na umowie jest zaniżona. Wszystko po to, aby zapłacić niższy podatek od zakupu samochodu. Ma to sens, jeżeli pojazd jest uszkodzony. Wówczas wystarczy przedstawić dokumentację, która może mieć formę kosztorysu naprawy lub przynajmniej zdjęć uszkodzonych elementów. W takiej sytuacji urzędnik spojrzy przychylnym okiem na niższą wartość pojazdu od standardowej dla danego modelu, wersji i rocznika. W innym wypadku weźmie pod uwagę urzędowe widełki, korzystając z tabel statystycznych. Wprawdzie od decyzji urzędnika można się odwołać, ale szanse powodzenia są niewielkie.

Kto musi płacić podatek PCC?

Jak wspomniano wyżej, podatek od zakupu samochodu w 2020 roku, podobnie jak w poprzednich latach opłacać muszą nowi właściciele nabywający samochód od osoby, która nie jest płatnikiem VAT. Obowiązek ten tyczy się więc wszystkich, którzy kupują auto na rynku wtórnym od osoby fizycznej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zakupu auta w komisie, kiedy jest on pośrednikiem.

Kto jest zwolniony z zapłaty podatku od zakupu samochodu?

Większość Polaków szuka sobie samochodu na rynku wtórnym, gdyż nie stać ich na auto z salonu. Dlatego z reguły nowi właściciele są zobowiązani do uiszczenia podatku, choć jest kilka wyjątków. Podatku PCC nie trzeba płacić, jeżeli wartość samochodu nie przekracza 1000 zł. To samo tyczy się pojazdów nabytych dla osoby niepełnosprawnej, legitymującej się orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Poza tym z podatku są zwolnieni kupujący nowe auto w salonie, ale i w komisie, kiedy jest on właścicielem pojazdu, ewentualnie jeżeli to pojazd z zagranicy, który nie jest jeszcze zarejestrowany w kraju. Ostatnia sytuacja będzie jednak coraz rzadsza, ponieważ wraz z nowym rokiem nastąpiła zmiana prawa. Teraz po sprowadzeniu pojazdu do Polski, jak i jego nabyciu w kraju, nowy właściciel ma 30 dni na jego przerejestrowanie pod groźbą kary za przekroczenie terminu w wysokości od 200 do 1000 zł, o czym mówi artykuł “Jaka kara za niezarejestrowanie pojazdu?“. Nie obowiązuje także podatek od zakupu samochodu za granicą, jeżeli ktoś osobiście importuje auto.

Co ciekawe, aby uniknąć obowiązku płacenia podatku, wystarczy przekroczyć granicę. Jeżeli umowa sprzedaży została zawarta poza krajem, a rzecz będąca przedmiotem umowy również znajduje się za granicą, nie powstaje obowiązek podatkowy. To ciekawa opcja i luka do wykorzystania dla osób mieszkających w obszarach przygranicznych.

Jak zapłacić podatek PCC?

Na zapłacenie podatku od zakupu samochodu w 2020 roku, podobnie jak we wcześniejszych latach ustawodawca przewidział 14 dni od dnia nabycia auta. W tym celu wystarczy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 (jeżeli jest jeden nabywca) lub PCC-3/A (jeżeli jest kilku nabywców). Nie ma jednak obowiązku osobistego stawiennictwa w urzędzie. Zrobić to może pełnomocnik, choć skorzystanie z pomocy osoby trzeciej to koszt rzędu 17 zł. Jednak wypełniony wniosek można wysłać drogą elektroniczną lub listem poleconym. Chcąc rozliczyć podatek od zakupu samochodu online, najlepiej skorzystać z podpisu kwalifikowanego. Żeby wysłać PCC-3 przez Internet bez użycia podpisu kwalifikowanego, należy podać w deklaracji:

  • identyfikator podatkowy NIP albo numer PESEL,
  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszym niż rok, w którym składana jest deklaracja (dla 2020 roku kwota z 2018 roku).

Kara za niezapłacenie podatku od zakupu samochodu?

Jeżeli pieniądze nie trafią na konto urzędu w ciągu 14 ustawowych dni, fiskus może nałożyć na nowego właściciela karę. Jej wysokość wynosi co najmniej 1/10 minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku minimalna pensja to 2600 zł, a więc wysokość kary to przynajmniej 260 zł. Maksymalny wymiar to 20-krotnośc minimalnego wynagrodzenia, czyli 52 000 zł. Wprawdzie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po 5 latach, lepiej nie ryzykować i dokonać płatności w terminie.

Jeśli właściciel spóźnił się z zapłatą, może złożyć w urzędzie skarbowym specjalne oświadczenie, tzw. czynny żal. Przyznaje się w nim do winy i zapewnia o uiszczeniu zaległości wraz z ustawowymi odsetkami. Ostateczna decyzja należy do urzędu skarbowego, ale najczęściej odchodzi on w tym przypadku od wymierzenia kary.

Podatek od zakupu samochodu w 2020 roku nie różni się więc wiele od PCC, jaki obowiązywał w kilkunastu ostatnich latach. Jego stawka jest identyczna, podobnie wyglądają zasady podatku. Wyższe, wynikające ze wzrostu pensji minimalnej, są natomiast kary.

Zdecydowanie większe straty kierowca może jednak ponieść na zakupie auta, które jest w złym stanie technicznym. Dlatego koniecznie trzeba go obejrzeć z mechanikiem, poddać przeglądowi i przetestować podczas jazdy próbnej. Jeszcze wcześniej, najlepiej na etapie weryfikacji ogłoszenia, przyda się sprawdzenie VIN. Dzięki temu kierowca upewni się co do przeszłości pojazdu, jego ewentualnej wypadkowej historii, wezwań do napraw serwisowych czy przekręconego licznika. Poza tym pozna fabryczne wyposażenie pojazdu oraz sprawdzi, czy nie figuruje on w bazie pojazdów poszukiwanych.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 3.7]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

3 komentarze

  1. Koronawirus, pandemnia a czlowiek probuje zaplacic podatek w Polsce on-line od zakupionego samochodu. Prawie wszysko pieknie, ladie do momentu zlozenia podpisu elektronicznego do US. I niczym hiszpanska inkwizycja wyskakuje okienko ze skryptem JAVA…. Wiec podatniku wal sie na ryj twoja przegladarka jest za “nowoczesna”. Baw sie w dewelopera i grzeb w ustawieniach windy. Good Luck and Success!

    1. Trochę nas wszystkich zaskoczyła ta sytuacja ale miejmy nadzieję przyśpieszy to cyfryzację i przeniesienie wielu spraw urzędowych do załatwienia zdalnie.

Odpowiedz