Podatek od zakupu samochodu w 2019 roku

podatek od zakupu samochodu

Zakup samochodu to duże wyzwanie. Nie tylko pod kątem znalezienia odpowiedniego auta, ale również jego sprawdzenia, w czym pomaga raport VIN, choć nie tylko, bo też oględziny wizualne, przegląd techniczny czy jazda próbna. Jednak po zakupie auta pamiętać trzeba także o pewnych formalnościach i podatkach. Ile wynosi podatek od zakupu samochodu w 2019 roku?

Podatek od zakupu samochodu 2019

Od wielu lat podatek od zakupu auta się nie zmienia i sprowadza się zalewie do 2 procent jego wartości. Opłacić muszą go ci nabywcy kupujący samochód od podmiotów, którzy nie są płatnikami VAT. Przykładowo 10 000 złotych wydane na auto to kwota podatku rzędu jedynie 200 zł.

Zdarza się bardzo często, że kierowcy zaniżają wartość samochodu i wpisują w umowie niższą kwotę od tej, jaką zapłacili prywatnemu sprzedawcy. Duże zaniżenie wartości kupionego pojazdu nie ma jednak sensu. Chyba że jest on uszkodzony, a dokumentacja zawiera w sobie fotografie lub kosztorys naprawy. Wówczas urzędnik rzeczywiście może spojrzeć na niższą kwotę zakupu przychylnym okiem. W innym wypadku sam narzuci stawkę podatku, odnosząc się do urzędowych widełek. Wprawdzie od takiej decyzji można się odwołać, ale walka z urzędnikami z reguły nie ma sensu.

Ile jest czasu na zapłacenie podatku PCC?

Chcąc zapłacić podatek, w ciągu 14 dni od zakupu auta należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A, kiedy jest kilku nabywców samochodu. Nie trzeba jednak robić tego osobiście. Otóż wypełniony dokument wystarczy wysłać listem poleconym lub drogą elektroniczną.

Pieniądze na rachunek bankowy urzędu skarbowego właściwego dla adresu zamieszkania nowego właściciela muszą trafić w określonym terminie. Jeżeli się tak nie stanie, urząd może na nowego właściciela nałożyć dotkliwą karę. Wyliczana jest ona na podstawie minimalnego wynagrodzenia. W roku 2019 roku kwota ta wzrosła do 2250 zł, a więc w górę poszły też ewentualne kary. Obecnie to od 225 zł aż do 45 tys. zł (od 1/10 minimalnego wynagrodzenia, aż do jego 20-krotności).

Każdy, kto nie wyrobił się w terminie, powinien złożyć specjalne oświadczenie tzw. czynny żal. W przypadku odkrycia swojego błędu, ale też zwykłej pomyłki, warto się z nim pospieszyć. Czynny żal nie będzie bowiem skuteczny, jeżeli dział podatku dochodowego fiskusa dopatrzy się braku wpłaty i prześle zawiadomienie do komórki karnej. To jak zostanie zakwalifikowany taki czyn, zależy od kwoty należnego podatku. Jeżeli suma nie przekracza 5-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia (w 2019 roku to 11250 zł), jest to wykroczenie i tak dzieje się najczęściej. Powyżej tej kwoty uważa się to za przestępstwo.

Przyznaje się tak do swojej winy i zobowiązuje do uiszczenia zaległości wraz z ustawowymi odsetkami. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje jednak naczelnik urzędu skarbowego. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że podatek od zakupu samochodu przedawnia się po pięciu latach, choć nie warto ryzykować. Zwłaszcza że przy wydaniu kilkunastu tysięcy złotych na samochód używany, kwota podatku PCC sprowadzi się jedynie do kilkuset złotych.

Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC?

Nie wszyscy muszą płacić podatek od zakupu samochodu. Zwolnione z niego są między innymi osoby niepełnosprawne, które kupują auto na własny użytek. Podatku PCC nie muszą też płacić kierowcy, którzy kupują samochód o wartości nieprzekraczającej 1000 złotych. Oczywiście, trudno znaleźć auto w tej cenie, ale jest to możliwe, o czym przekonujemy w artykule pt. Czy można kupić samochód za 1500 złotych?“.

Podatek PCC nie występuje również w przypadku zakupu auta od podmiotu, który jest płatnikiem VAT. Tyczy się to jego nabycia w komisach czy salonach samochodowych, jak i autach sprowadzanych z zagranicy. Wówczas podatek od zakupu samochodu również nie obowiązuje.

Błędne jest natomiast stwierdzenie, że podatek PCC płaci wyłącznie nabywca pojazdu. Tak jest z reguły, ale wszystko zależy od zapisów w umowie. Obowiązek podatkowy powstaje też wtedy, kiedy samochód został sprzedany drożej, niż był zakupiony, a zbyty przed upływem 6 miesięcy od dnia zakupu. Wówczas uzyskaną różnicę trzeba uwzględnić w rocznej deklaracji podatkowej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 3.6]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz