Plastikowe opaski na koła czy łańcuchy śniegowe – co wybrać?

plastikowe opaski na koła

Nie brakuje dróg, które szczególnie zimą wielu kierowcom potrafią dać się we znaki, a poruszanie się po nich samochodem nawet na najlepszych oponach zimowych jest w zasadzie niemożliwe. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria, wśród których rozróżniamy między innymi będące alternatywą dla śniegowych łańcuchów plastikowe opaski na koła. Co wybrać, aby mieć pewność, że po zaśnieżonych i oblodzonych drogach będziemy mogli poruszać się w miarę bezpiecznie?

Dwie odmienne koncepcje

Zacznijmy od tego, że w walce o trakcję są to dwie zupełnie inne koncepcje, choć ich idea jest identyczna. W obu przypadkach mówimy o nałożeniu czegoś na oponę. Przydaje się to zwłaszcza podczas wyjazdu w góry, gdzie duży kąt nachylenia dróg oraz fakt, że pokryte są one lodem czy śniegiem, sprawia, że poruszanie się po nich jest niezwykle trudne, a nieraz w zasadzie niewykonalne.

Łańcuchy śniegowe

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez kierowców już od kilkudziesięciu lat są łańcuchy śniegowe. Działanie takich łańcuchów jest proste. Ich metalowe oczka pod naciskiem koła wgryzają się w nawierzchnię, dzięki czemu uzyskujemy bezkompromisową trakcję oraz w znaczny sposób skracamy drogę hamowania. Pamiętać należy natomiast, że łańcuchy takie nie są elastyczne. Nie należy ich więc zakładać na opony, kiedy poruszamy się po nawierzchniach suchych i mokrych. Z jednej strony nie powinno stanowić to problemu, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Z drugiej natomiast, kiedy do przejechania mamy krótkie odcinki, na których musimy skorzystać z łańcuchów, poprzeplatane suchą jezdnią, ich ciągłe zdejmowanie i nakładanie może irytować. Pamiętajmy również, że łańcuchy śniegowe zawsze montujemy na oś napędową, a przy napędzie 4 × 4 na oś skrętną, czyli przednią. Podsumowując, łańcuchy śniegowe, mimo że są efektywne, to równocześnie mało wygodne. Nic dziwnego, że wielu kierowców szuka alternatywy dla tego rozwiązania. Do takich zaliczyć można zakładane na koła opaski.

Plastikowe opaski na koła

Łańcuchy śniegowe, jeżeli już to zalecane są kierowcom, którzy poruszają się po górach i tym podobnym terenie. Nie sprawdzą się natomiast w warunkach miejskich. Wówczas o wiele lepiej postawić na plastikowe opaski na koła. Te również zwiększają przyczepność, a jednocześnie są zdecydowanie bardziej kompaktowe i łatwiejsze w użytkowaniu.

Same plastikowe opaski na koła, których szerokość wynosi około 2 cm, przypominają tzw. szybkozłączki. Zresztą bardzo podobny jest też sposób ich zaciskania. W efekcie montaż takich opasek na kołach jednej osi po pięć sztuk na koło to czas nie dłuższy niż 5 minut.

W związku z tym, że plastikowe opaski na koła są dziś bardzo popularne, rynek pełen jest tego typu produktów. Decydując się na ich wybór, warto postawić na opaski lepszej jakości, odporne na niskie temperatury oraz zrywanie. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, czy są one kompatybilne nie tylko z felgami aluminiowymi, ale również stalowymi, na których znajdują się kołpaki.

Po stronie minusów takich opasek wymienić trzeba mniejszą efektywność i wytrzymałość w porównaniu do stalowych łańcuchów. Nie są to również produkty szczególnie tanie. Koszt zakupu 10 sztuk takich opasek to wydatek co najmniej 40-60 zł.

Tekstylne skarpety

Pomiędzy łańcuchami a opaskami istnieje jeszcze rozwiązanie pośrednie, którym są tekstylne skarpety”. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że nie wprawiają one nadwozia w wibracje. Dodatkowo poruszać się można nimi po drogach o różnej nawierzchni, ale na ogół z prędkością do 50 km/h. Same skarpety dobrze natomiast współpracują z systemami bezpieczeństwa, m.in. ABS i ESP. Co istotne bez utraty parametrów przyczepności zakładać można je także na opony letnie.

Ich zaletą jest również stosunkowo krótki czas montażu. Niestety traktować należy je dość łagodnie. Mają one bowiem niższą trwałość, a przy tym skuteczność, jeżeli mielibyśmy porównać te parametry z klasycznymi łańcuchami. Poza tym są one dość kosztowne.

Podsumowanie

Wszystkie rozwiązania mają więc swoje plusy, ale i minusy. Z pewnością łańcuchy śniegowe będą lepsze przy arcytrudnych warunkach drogowych, kiedy do przejechania jest dłuższy dystans. Plastikowe opaski na koła sprawdzą się z kolei przy prostszych i krótszych trasach czy przy poruszaniu się w warunkach miejskich, a skarpety to rozwiązanie pośrednie, ale niestety dość drogie. Najlepiej w stosunku jakości do ceny, a przy tym możliwościach zastosowania wypadają opaski. Są tańsze od łańcuchów, a przy tym skorzystać można z nich w każdych warunkach.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 10 Średnio: 2.7]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz