Pierwszeństwo pieszych na pasach od 1 stycznia 2021 roku?

pierwszeństwo pieszych

Wiele wskazuje na to, że pierwszeństwo pieszych nie tylko na pasach, ale jeszcze przed nimi wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Na to wskazuje projekt ustawy, choć ma on być jeszcze konsultowany.

Jakie prawa piesi mają dzisiaj?

Obecnie pierwszeństwo pieszych przed samochodami miejsce ma tylko wówczas, kiedy znajduje się on na pasach. W innym wypadku musi liczyć na życzliwość kierowcy lub poczekać aż wszystkie auta przekroczą przejście i będzie mógł bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy.

Często wręcz wymusza on na kierowcy, aby ten zatrzymał się na czas. Niestety, wielu kierowców nie pamięta, że już dziś mają oni obowiązek poruszać się z taką prędkością, aby zatrzymać pojazd przed pasami, kiedy pieszy się na nich znajduje lub dopiero na nie wchodzi.

Pierwszeństwo pieszych również przed pasami?

Jeżeli zapowiedzi ustawy się potwierdzą, pierwszeństwo pieszych jeszcze przed psami stanie się faktem. Z drugiej strony projekt zakłada, że pieszy ma zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Wydaje się, że to droga do tego, aby uniknąć kontrowersji związanych z bezwzględnym pierwszeństwem pieszych, co wzbudza duże wątpliwości. Samo pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście ma zagwarantować kierującemu możliwość właściwej reakcji. Dzięki takim przepisom będzie on miał czas na reakcję i zatrzyma pojazd na czas. Stanie się to jego obowiązkiem, choć z drugiej strony nie będzie można mu postawić zarzutu, jeżeli nie miał takiej możliwości. Brzmi to jednak dość zawile i jak zwykle sporo będzie zależeć od orzecznictwa. Oczywiście, o ile dojdzie już do wypadku, a wina którejś ze stron nie będzie oczywista.

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym

Warto odwołać się do konkretnych przepisów Prawa o ruchu drogowym, które wskazują na nadchodzące zmiany. Mowa o artykułach 13 i 26.

  • 13, ust. 1a: Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.
  • 13, ust. 1b: Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.
  • 26, ust. 1: Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub oczekuje na możliwość wejścia na nie.
  • 26, ust. 1a: Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych.

Jak widać, pierwszeństwo pieszych przed przejściem nie obejmie tramwajów. Te będą jednak musiały ustąpić pierwszemu, jeżeli ten znajdzie się już na pasach.

Wprawdzie projekt będzie jeszcze konsultowany, a przepisy mogą się nieco zmienić od planowanych, ale wydaje się, że będą przynajmniej mocno zbliżone do tych opisanych w artykule. W życie mają one wejść 1 stycznia 2021 roku. Zresztą projekt 4 grudnia trafił już do pierwszego czytania w komisjach. Otrzymał go także premier Mateusz Morawiecki, który w swoim exposé zapowiadał również inne zmiany, o czym więcej w artykule pt. Morawiecki zapowiada zmiany w prawie drogowym“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 4.9]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz