Pierwszeństwo łamane. Zasady pokonania skrzyżowania z tabliczką T-6

Pierwszeństwo łamane. Zasady pokonania skrzyżowania z tabliczką T-6

Zdarza się, że pierwszeństwo łamane sprawia problemy kierowcom. Sprawdź, co mówią przepisy i jak bezpiecznie oraz zgodnie z prawem pokonać skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym.

Czym jest pierwszeństwo łamane?

Klasyczne skrzyżowanie jest równorzędne, ma określone pierwszeństwo prostopadłe lub ruch kierowany sygnalizacją świetlną. Poza tym wyróżniamy pierwszeństwo łamane.

Takim terminem określamy skrzyżowania, gdzie przebieg drogi z pierwszeństwem jest inny niż na wprost. Krzyżówkę z pierwszeństwem łamanym określają następujące znaki:

  • znak drogowy D-1 – droga z pierwszeństwem;
  • znak drogowy A-7 – ustąp pierwszeństwa (więcej o tym znaku przeczytasz w artykule pt. “Znaki drogowe: znak “Ustąp pierwszeństwa”“);
  • tablica pomocnicza T-6 – określa tzw. łamane pierwszeństwo przejazdu (wskazuje przebieg drogi z pierwszeństwem).

Znaki drogowe D-1 i A-7 znajdują się na drogach prowadzących na skrzyżowanie. Kluczowa jest tutaj tablica T-6, na której znajdują się gruba i cienkie linie, wskazujące odpowiednio drogę z pierwszeństwem i drogi podporządkowane.

Czy sygnalizować zmianę kierunku jazdy na krzyżówce z pierwszeństwem łamanym?

O ile większość radzi sobie z interpretacją znaków, często w nieprawidłowy korzystamy z kierunkowskazów, a co gorsza – w ogóle je pomijamy.

Kierowcy, którzy poruszają się po drodze z pierwszeństwem, często nie widzą potrzeby sygnalizowania zmiany kierunku jazdy przez włączenie kierunkowskazu. To błąd, który może skończyć się wypadkiem. Kierowca na drodze podporządkowanej nie wie, jak zachowa się samochód jadący drogą z pierwszeństwem.

Jeśli kierowca na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym zmienia kierunek, zawsze powinien sygnalizować to kierunkowskazem. W innym wypadku, jeśli zmotoryzowany na drodze podporządkowanej ma zamiar jechać na wprost, może włączyć się do ruchu i stworzyć zagrożenie. Będzie bowiem przekonany, że kierujący pojazdem na drodze z pierwszeństwem, skoro nie sygnalizuje skrętu, pojedzie na wprost.

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym. Jak używać kierunkowskazu?

Zmieniając kierunek jazdy, należy zawsze zasygnalizować swój zamiar. Dotyczy to wszystkich skrzyżowań niezależnie od ich rodzaju. Jeśli pokonujesz skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, korzystaj z kierunkowskazów wedle poniższych zaleceń:

  • skręt w prawo – kierunkowskaz w prawo;
  • skręt w lewo – kierunkowskaz w lewo;
  • jazda na wprost – bez kierunkowskazu.

Jednak drogi krzyżują się pod różnymi kątami. Niekiedy nie mamy pewności, czy jedziemy prosto, czy skręcamy. Również w takiej sytuacji należy sygnalizować kierunek jazdy. Ułatwi to życie innym kierowcom i pomoże w zachowaniu bezpieczeństwa. Nawet pomimo tego, że kierowca poruszający się drogą podporządkowaną powinien zwolnić lub się zatrzymać.

Tak więc, jeśli na skrzyżowaniu występuje pierwszeństwo łamane, należy je traktować jako typową krzyżówkę. Dlatego przed wjazdem na takie skrzyżowanie musisz stosować się do znaków i obligatoryjnie korzystać z kierunkowskazów.

Pamiętaj tylko, że zgodnie z przepisami przed znakami drogowymi pierwszeństwo ma sygnalizacja świetlna. Jeszcze wyżej w hierarchii znajdują się polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz