Opony całoroczne – zalety i wady

Na naszym blogu już niejednokrotnie wspominaliśmy, jak wielki wpływ na bezpieczną jazdę samochodem mają odpowiednie opony. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią oraz decydują o długości drogi hamowania, dlatego każdy kierowca musi pamiętać o ich regularniej wymianie.

Decydując się na zakup nowego kompletu opon, można wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji, a mianowicie kupić opony dedykowane na określony sezon lub wybrać opony całoroczne, w których można jeździć zarówno latem, jak i zimą. Z pewnością wielu z Was zastanawia się jaki wariant wybrać – opony całoroczne czy sezonowe? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie z pewnością pomoże Wam dzisiejszy wpis, w którym zdefiniujemy zarówno wszystkie zalety, jak i wady opon całorocznych.

a

Zalety

Mieszanka opony całorocznej uwzględnia nie tylko surowce wykorzystywane w oponach letnich, ale również te, które są niezbędne w oponach przeznaczonych do jazdy zimą. Takie opony w centralnej części posiadają sporą ilość nacięć, które umożliwiają uzyskanie przyczepności w trudnych warunkach atmosferycznych, natomiast ich zewnętrzna część posiada dodatkowe klocki stabilizujące jazdę w czasie upalnych dni. Opona jest uniwersalna i jest to niewątpliwie jej najważniejsza zaleta, wpływająca bezpośrednio na koszty eksploatacyjne oraz komfort korzystania z pojazdu. Inwestując w opony całoroczne nie musicie martwić się regularną wymianą opon na określony sezon. Nagły atak zimy z pewnością Was nie zaskoczy, a Wasze finanse nie ucierpią z powodu konieczności zakupu dwóch osobnych kompletów opon.

a

Wady

Niestety opona całoroczna nie jest doskonałym rozwiązaniem, które moglibyśmy Wam polecić z pełną odpowiedzialnością. Ma ona również swoje wady, które należy dokładnie poznać. Opona uniwersalna w sposób nienaganny sprawdza się latem, jednak ustępuje oponie zimowej w czasie ekstremalnych warunków takich jak oblodzona droga. Słabsza przyczepność na mokrych i oblodzonych powierzchniach wpływa na bezpieczeństwo jazdy, a to przecież aspekt, który powinien być najważniejszy dla każdego kierowcy. Opony uniwersalne odradzamy również osobom, które preferują dynamiczną jazdę na dłuższych trasach, ponieważ ich mniejsza wytrzymałość w czasie szybkiej jazdy wpływa na właściwości jezdne.

a

Podsumowanie

W naszej opinii wybór ogumienia powinien być dopasowany do preferowanego stylu jazdy. Osoby, które wolą zachowawczy styl i w większości eksploatują swój samochód w warunkach miejskich, mogą wybrać opony uniwersalne. Ci kierowcy będą z pewnością zadowoleni z tego wyboru, ponieważ nie odczują większej różnicy w eksploatacji samochodu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz