Opłaty drogowe dla samochodów ciężarowych na nowych zasadach

Opłaty drogowe dla samochodów ciężarowych na nowych zasadach

Z dniem 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące opłat za drogi krajowe i autostrady. Opłaty drogowe na nowych zasadach dotyczą samochodów ciężarowych, których DMC przekracza 3,5 tony. Jednak tak naprawdę kierowcy zmiany odczują dopiero od sierpnia 2021 roku.

Elektroniczne opłaty drogowe pobierane przez KAS

Od 1 lipca 2020 roku szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmuje od Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) pobór opłaty elektronicznej dla pojazdów poruszających się po płatnych drogach krajowych i autostradach na wyznaczonych odcinkach autostrad A2 i A4. Opłaty drogowe dotyczą w tym przypadku pojazdów ciężkich o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.

Zmiany kierowcy odczują w przyszłym roku, gdyż obecny system opłat drogowych wygasa wraz z końcem lipca 2021 roku. W jego miejsce pojawi się system informatyczny oparty na geolokalizacji. Technologia pozycjonowania satelitarnego pozwoli wykorzystać do poboru opłat telefony komórkowe, nawigacje GPS czy systemy i urządzenia fabrycznie montowane w pojazdach ciężkich. Jeżeli w danym samochodzie nie będzie urządzeń służących lokalizacji, zapłacić uda się przez smartfona i bezpłatną aplikację mobilną. Apkę dostarczy Krajowa Administracja Skarbowa. Kierowca będzie miał obowiązek rejestracji w systemie, podając w nim:

  • imię i nazwisko właściciela pojazdu, adres jego zamieszkania lub adres siedziby firmy;
  • numer PESEL, NIP lub inny numer identyfikacyjny, przez który właściciel pojazdu jest identyfikowany na potrzeby podatku VAT;
  • dane samochodu (marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN, rok produkcji, pojemność skokowa silnika, maksymalna moc netto silnika).

Brak rejestracji lub podanie nieprawdziwych danych będzie groziło grzywną w wysokości od 500 do 1500 zł.

Co zmieni się dla kierowców samochodów osobowych?

Wygląda na to, że nowy system płatności na autostradach dla wszystkich pojazdów to melodia dalekiej przyszłości. Mimo iż optymiści podają tu termin wakacji 2021 roku, doświadczenie podpowiada, że ta data nie jest realna, zwłaszcza że na razie brak związanych z tym konkretów.

Jednak nie oznacza to, że zmiany nie dotkną kierowców samochodów osobowych. Nowelizacja określa bowiem nowy sposób, w jaki będą pobierane opłaty drogowe za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Ogólnodostępny będzie więc system automatycznych płatności przez odczytywanie numerów rejestracyjnych pojazdów. Nie będzie to jednak żadna nowość. Już dziś opłaty drogowe w tej formie można bowiem uiszczać na dwóch odcinkach polskich autostrad:

  • Toruń — Gdańsk (A1);
  • Katowice — Kraków (A4).

Opłaty za przejazd autostradą w tej formie opisuje artykuł pt. Jak dokonać opłaty za autostradę z aplikacji?“. W najbliższym czasie automatyczne opłaty za autostrady dostępne będą również na odcinkach:

  • Sośnica — Bielany Wrocławskie (A4);
  • Konin — Stryków (A2).

Co najważniejsze, system pozwala przejechać przez bramki bez konieczności zatrzymywania się przy okienku dla uiszczenia ręcznej opłaty za przejazd. Wystarczy zwolnić przed szlabanem, a system videotollingu rozpozna numer rejestracyjny, dla którego dokonano rejestracji, po czym automatycznie pobierze płatność z karty płatniczej, ewentualnie doliczy ją do rachunku telefonicznego w Play.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz