Odłączanie akumulatora. Jak zrobić to bezpiecznie?

Odłączanie akumulatora. Jak zrobić to bezpiecznie?

Odłączanie akumulatora, podobnie jak jego podłączanie, wydaje się dość proste. W praktyce nie każdy robi to w sposób prawidłowy i bezpieczny. Sprawdź, czy nie popełniasz przy tym błędów.

Odłączanie akumulatora krok po kroku

Wraz z pierwszymi przymrozkami pojawiły się pierwsze kłopoty z akumulatorami, które na przykład wymagały podpięcia pod prostownik. Najpierw musisz jednak zabrać się za odłączanie akumulatora. Nie jest to skomplikowane ani trudne, ale warto zachować przy tym odpowiednią kolejność:

 1. Wyłącz silnik i poczekaj, aż jednostka napędowa będzie zimna.
 2. Wyłącz wszystkie odbiorniki prądu (m.in. światła).
 3. Jako pierwszy odepnij biegun ujemny (minus), a dopiero potem biegun dodatni (plus). Jeśli zachowasz taką kolejność, przypadkowe dotknięcie nadwozia kluczem przy odpinaniu obejmy “plusa” niczym nie grozi. Jeżeli “minus” jest podpięty i dotkniesz nadwozia, w najlepszym wypadku pojawią się iskry, w najgorszym – dojdzie do eksplozji akumulatora i przyspawania klucza do nadwozia.

Jak podłączyć akumulator krok po kroku

 1. Oczyść klemy i podstawę mocowania akumulatora, dzięki czemu zwiększysz napięcie. Możesz do tego użyć zwykłej wody.
 2. Dokładnie wysusz klemy.
 3. Podłącz akumulator w kolejności odwrotnej, w jakiej go rozłączałeś: najpierw biegun dodatni (plus), później biegun ujemny (minus).

Uruchomienie samochodu przez kable rozruchowe krok po kroku

Jeśli nie możesz uruchomić samochodu i wszystkiemu winny jest akumulator, pomogą kable rozruchowe i inne auto. W tym przypadku cała procedura jest znacznie bardziej skomplikowana niż odłączenie akumulatora, podłączenie go pod prostownik w celu naładowania i ponowne umiejscowienie pod maską.

Podpinanie kabli rozruchowych:

 1. Wepnij kabel w kolorze czerwonym w plusową klemę akumulatora “dawcy”, a jego drugi koniec w rozładowany akumulator “biorcy”.
 2. Uważaj, aby żadna z końcówek nie zetknęła się z metalowym elementem, co może skończyć się zwarciem i uszkodzeniem któregoś z układów, a w efekcie nawet kilkutysięcznymi stratami.
 3. Wepnij czarny kabel w minusową klemę akumulatora sprawnego auta, a drugi podepnij do nielakierowanego elementu pod maską “biorcy” (np. krawędź blachy). Pamiętaj, że nie możesz łączyć czarnego kabla z rozładowanym akumulatorem, co może skutkować iskrzeniem i zapaleniem wydostających się z niego gazów.
 4. Wyłącz odbiorniki prądu w sprawnym samochodzie (m.in. nagrzewnica, radio, klimatyzacja) i włącz jego silnik.

Przy częściowym rozładowaniu akumulatora, powinieneś uruchomić samochód po kilku sekundach. W innym wypadku, kiedy bateria była w pełni rozładowana, a akumulator nie kręcił rozrusznikiem, odczekaj z tym kilka minut.

Rozrusznikiem kręć maksymalnie przez 10 sekund. W momencie rozruchu kierowca w sprawnym samochodzie może zwiększyć obroty do ok. 1500 obr./min.

Jeśli po kilku próbach nie udało się uruchomić auta, pozostaje odłączanie akumulatora i podłączenie go pod prostownik. Może się okazać, że akumulator jest w tak złym stanie, że nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Wówczas musisz kupić nową baterię. W jej wyborze pomoże nasz poradnik pt. “Jak wybrać akumulator samochodowy?“.

Pamiętaj tylko, że podobnie jak przy akumulatorze, również kable rozruchowe odłączasz w odwrotnej kolejności.

Wypinanie kabli rozruchowych:

 1. Wypnij masę.
 2. Odepnij końcówkę minusa z akumulatora “dawcy”.
 3. Wypnij końcówkę plusa z auta z rozładowanym akumulatorem.
 4. Odepnij kabel od czerwonej klemy plusa sprawnego akumulatora.

Jeśli natomiast uda się uruchomić silnik przy wykorzystaniu kabli, nie gaś auta, aby akumulator mógł się naładować. Wyłącz odbiorniki prądu (m.in. radio, podgrzewanie foteli, nadmuch) i pokonaj przynajmniej kilkanaście kilometrów, najlepiej z prędkością obrotową jednostki napędowej na poziomie od 2 do 3 tys. obr./min.

Podpinanie baterii i kabli rozruchowym nie są więc skomplikowanymi czynnościami, ale należy przy tym zachować pewną ostrożność. Jeśli już zabierasz się za podłączanie i odłączanie akumulatora, kolejność jest tym, na co musisz zwrócić największą uwagę. Lepiej zrobić to właściwie, bez narażania na szwank swojego zdrowia.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz