Od dziś egzamin na prawko na nowych zasadach

egzamin na prawko

Z dniem 1 stycznia na zmiany przygotować się muszą nie tylko zmotoryzowani, którzy mają już uprawnienia do kierowania pojazdami. Zmieniają się również zasady przeprowadzania egzaminów praktycznych dla kursantów. Jak po zmianach wygląda egzamin na prawko?

Ograniczenie liczby egzaminów praktycznych

Wszystko wskazuje na to, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego będą musiały zatrudnić większą liczbę egzaminatorów. Po zmianach egzamin na prawko, a w zasadzie część praktyczna ma nie mieć opóźnień i rozpoczynać się w okolicach godziny, która widnieje na zaświadczeniu. Dla kursantów starających się uzyskać uprawnienia to spory komfort.

Dotychczas zdarzało się tak, że kandydaci na kierowców stawiali się w WORD-ach o wskazanej godzinie, ale na egzamin musieli czekać nawet kilka godzin. Teraz takie sytuacje przejdą do historii, a maksymalne opóźnienie wynosić ma jedynie 15 minut. Dzięki temu kursant może zaplanować dzień egzaminu z większą dokładnością. Z pewnością były to zmiany przez nich wyczekiwane. Warto jednak podkreślić, że zasada działa w dwie strony. Jeżeli więc osoba podchodząca do egzaminu zaliczy większe spóźnienie, automatycznie kończy egzamin z wynikiem negatywnym.

Większa precyzja wiąże się z inną ważną zmianą. Ograniczono bowiem liczbę egzaminów praktycznych, jakie w ciągu dnia może przeprowadzić pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W trakcie 8 godzin pracy będzie mógł on sprawdzić umiejętności tylko ośmiu kursantów, po jednym na godzinę. Przynajmniej teoretycznie ma mieć to przełożenie na spokojniejsze i bardziej obiektywne przeprowadzanie egzaminów. Trudno powiedzieć, jak będzie w praktyce. Przepisy uchwalono w połowie 2019 roku, o czym pisaliśmy w artykule Egzamin na prawo jazdy – koniec z oblewaniem kursantów?“. Już wówczas prognozy wskazywały, że wzrosną wydatki WORD-ów. 49 obiektów oraz 21 oddziałów terenowych na terenie kraju miało zatrudnić kolejnych 150 egzaminatorów.

Spada liczba ubiegających się o prawo jazdy

Co ciekawe, spada liczba osób ubiegających się o prawo jazdy. Wątpliwe też, aby sytuację poprawił egzamin na prawko odbywający się na nowych zasadach. W zakończonym właśnie roku 2019 wydano zaledwie około 370 tys. nowych dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów. To niewiele zwracając uwagę na średnią, która oscylowała w granicach 415 tys. praw jazdy w roku kalendarzowym.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest przesiedlanie się młodych ludzi do miast. W tych, zwłaszcza większych, auto jest problemem dla młodego kierowcy, który o ile jest jego jedynym właścicielem, musi liczyć się z wysokim kosztem ubezpieczenia OC.

Nie sposób pominąć również demografii. Polaków w wieku od 18 do 24 lat jest mniej niż w poprzednich latach. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle ten trend w najbliższej przyszłości się odwróci. Pracownicy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wskazują, że większe zainteresowanie prawem jazdy wśród młodych ludzi widoczne może być dopiero w 2023 roku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz