Nowoczesne rozwiązania w samochodach – TOP 5

Żyjemy w czasach, w których nowoczesne technologie na stałe zagościły w naszym życiu. Pojawiają się one w wielu branżach ważnych dla konsumentów, jednak jedną z najszybciej rozwijających się pozostaje niezmiennie branża motoryzacyjna. Każdego roku inżynierowie wprowadzają nowe rozwiązania, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z samochodów. Dziś zaprezentujmy Wam TOP 5 najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w samochodach i wyznaczających kierunek rozwoju motoryzacji.

a

Kompatybilność z urządzeniami mobilnymi

Dziś prawie każdy z nas ma smartfona. To typ telefonu, który dzięki różnego rodzaju aplikacjom oferuje użytkownikowi szerokie spektrum możliwości. Rozwój i popularność smartfonów sprawiły, że producenci samochodów zainteresowali się ich wykorzystaniem. W naszej opinii ciekawe rozwiązanie zaproponował koncern Volvo, który oferuje swoim Klientom cyfrowy kluczyk w formie aplikacji. To rozwiązanie, dzięki któremu przy pomocy smartfona można otwierać i zamykać drzwi samochodu oraz uruchamiać jego silnik.

a

Cyfryzacja kokpitów

W starszych samochodach deska rozdzielcza charakteryzowała się sporą ilością różnorodnych przycisków oraz pokręteł, które były odpowiedzialne za określone funkcje. Dziś jest zupełnie inaczej. Przykładem jest wirtualny kokpit, który zadebiutował w Audi TT z 2015 roku. Jest to forma wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości, wyposażona nie tylko w eleganckie, cyfrowe zegary, ale również w interfejs pozwalający zarządzać kluczowymi parametrami pojazdu.

a

Samsung Safety Truck

Kolizje drogowe, w których uczestniczą samochody ciężarowe, należą do najbardziej niebezpiecznych. Wśród firm angażujących się w technologiczny rozwój systemów, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadków z udziałem ciężarówek, jest firma Samsung.

Koreański koncern w tym roku zaprezentował prototyp systemu Safety Truck, który przy pomocy specjalnych kamer umożliwia rejestrację obrazu sprzed ciężarówek, a następnie jego transmisję przy użyciu wyświetlacza złożonego z czterech ścian wideo znajdujących się na naczepie. To rozwiązanie pozwala kierowcom jadącym za samochodem ciężarowym lepiej oceniać szansę na bezpieczne wyprzedzanie.

a

Samochody autonomiczne

To obecnie jeden z najszybciej rozwijających się kierunków w dziedzinie motoryzacji, który ma na celu ograniczenie do minimum udziału kierowcy w prowadzeniu auta. Większość koncernów samochodowych zapowiada wprowadzenie do seryjnej produkcji systemów umożliwiających sprawowanie kontroli nad pojazdem przez komputer. Nowe Audi A8, które ma zadebiutować na przełomie roku 2017/2018 będzie mogło samodzielnie kontrolować jazdę na autostradzie, General Motors zainwestowało 500 mln dolarów w system Lyft, a VOLVO w 2017 roku zamierza testować swoje autonomiczne samochody w Göteborgu.

a

Ładowanie w czasie jazdy

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze na rynku. Posiadają wiele zalet, ale mają również wady, takie jak na przykład konieczność częstego ładowania. W przyszłości jednak może się to zmienić dzięki firmie Qualcomm, która prowadzi badania nad technologią ładowania bezprzewodowego pozwalającą ładować elektryczne samochody w czasie jazdy.

Projekt w pierwszej kolejności zakłada zaprojektowanie miejsc parkingowych do bezprzewodowego ładowania, a następnie wybudowanie sieci dróg umożliwiających ładowanie pojazdu w czasie jazdy. Projekt wydaje się abstrakcyjny, a jego wdrożenie z pewnością nie nastąpi w najbliższym czasie, jednak w naszej opinii jest to rozwiązanie, które wyznacza kierunek rozwoju motoryzacji, dlatego znalazło się ono w naszym zestawieniu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

Odpowiedz