Nowe tablice rejestracyjne bogatsze o dodatkowe zabezpieczenia

Będą nowe tablice rejestracyjne z dodatkowym zabezpieczeniem

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że z dniem 11 lipca pojawiły się nowe tablice rejestracyjne. W zasadzie mowa o nowym ich zabezpieczeniu w formie laserowego grawera.

Jak wyglądają tablice rejestracyjne po zmianach?

Nowe tablice rejestracyjne i ich dodatkowe zabezpieczenie ma chronić numery przed podrobieniem. Przepisy z tym związane weszły w życie rok po opublikowaniu rozporządzenia przez ministra infrastruktury.

Zgodnie ze zmianami od 11 lipca nowo wytwarzane tablice rejestracyjne będą charakteryzować się szczególnymi oznaczeniami, które zostaną tam naniesione przy wykorzystaniu lasera. Grawerunek laserowy dotyczyć będzie między innymi:

  • numeru certyfikatu producenta tablic,
  • godła państwa,
  • miejsca na nalepkę legalizacyjną.

Co warte podkreślenia, nowa technika grawerowania laserem pozwoli utworzyć wzór widoczny tylko pod odpowiednim kątem. Taki grawer ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie tablic rejestracyjnych, uzupełniając w ten sposób hologram w formie nalepki legalizacyjnej. W przeciwieństwie do nalepki grawer jest nieusuwalny i odporny na uszkodzenia. Ponadto trudno go podrobić. Wygląda na to, że faktycznie nowe tablice rejestracyjne będą trudniejsze w podrobieniu, przez co prostsza będzie weryfikacja ich oryginalności.

Czy każdy samochód otrzyma tablice z grawerem?

Zmienione tablice rejestracyjne będą montowane w samochodach, kiedy z urzędów znikną zapasy dotychczasowych tablic. Ich wprowadzanie ma mieć charakter sukcesywny. Oczywiście nie będzie obowiązku wymiany dotychczasowych tablic na nowe. Obecne pozostają ważne i nie trzeba ich wymieniać na tablice rejestracyjne z grawerowanym, laserowym zabezpieczeniem.

Ile zapłacimy za nowe tablice rejestracyjne?

Wprowadzenie nowych tablic z dodatkowym zabezpieczeniem nie wpłynie również na ich cenę. Koszt rejestracji pojazdu z nowymi tablicami pozostanie niezmieniony. Więcej o cenie tablic rejestracyjnych mówi artykuł pt. Ile kosztują tablice rejestracyjne?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

Odpowiedz