Nowe przepisy drogowe już od lipca!

Co zmienią nowe przepisy drogowe?

Nowe przepisy drogowe w życie wejdą już 1 lipca tego roku. Co ciekawe, rząd policzył, ilu kierowców po wprowadzeniu zmian straci prawo jazdy. Tylko do końca 2020 roku ma to być około 20 tys. zmotoryzowanych, następnie rokrocznie dwa razy tyle. Które z nowych przepisów drogowych przyczynią się do takiego przesiewu wśród kierowców?

Jakie zmiany wprowadzą nowe przepisy drogowe?

Od lipca tego roku zmotoryzowani będą musieli przygotować się na trzy nowe przepisy drogowe, a mianowicie:

  1. Pierwszeństwo pieszych jeszcze przed przejściem.
  2. Ujednolicenie limitów prędkości w terenie zabudowanym bez względu na porę dnia.
  3. Utrata prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h również poza terenem zabudowanym.

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

W związku ze zmianą przepisów rząd obliczył, że rocznie prawo jazdy straci około 40 000 kierowców. Wszystko przez nowe przepisy dotyczące zabierania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h. Obecnie taka sankcja obowiązuje wyłącznie za przekroczenie limitu o tę wartość na terenie zabudowanym, od drugiego półrocza 2020 roku tyczyć się będzie wszystkich dróg.

Wynik 40 tys. zmotoryzowanych, którzy utracą prawo jazdy, nie wziął się z niczego. Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku policjanci zabrali prawo jazdy na 3 miesiące przeszło 30 000 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym. Rząd wnioskuje, że dołączy do nich co najmniej 40 000 zmotoryzowanych, którzy dopełnią się tego przewinienia poza obszarem zabudowanym. To całkiem możliwe, bo wielu zdarza się podróżować z prędkością ponad 140 km/h po drodze krajowej czy ok. 200 km/h po autostradzie.

Co więcej, jeżeli dozwolona prędkość o 50 km/h zostanie przekroczona w obszarze zabudowanym, kierowca może spodziewać się nie tylko utraty prawa jazdy na trzy miesiące, ale również mandatu w wysokości nawet 500 zł i 10 punktów karnych.

Jednocześnie od 1 lipca nie będzie już limitów prędkości w terenie zabudowanym zależnych od pory dnia. Obecnie od 05:00 do 23:00 kierowcy poruszać się mogą z maksymalną prędkością 50 km/h, podczas kiedy w nocy 60 km/h. Po zmianach limit przez całą dobę będzie wynosił 50 km/h. O samych limitach, jakie obecnie obowiązują na drogach w Polsce więcej w artykule Limity prędkości w Polsce“.

Pierwszeństwo dla pieszych na przejściach

Nowe przepisy drogowe odnoszą się również do pierwszeństwa pieszych na przejściach. Oczywiście nie oznacza to, że będą oni mogli wchodzić na przejście w każdej chwili. Pieszy będzie miał obowiązek obserwować drogę przed wtargnięciem na pasy, podobnie zresztą jak kierowca.

Przypomnijmy, że obecnie zbliżając się do przejścia, kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszając prędkość tak, aby zareagować na czas na nagłe sytuacje. Po zmianie kierowcy będą musieli obserwować nie tylko przejście, ale i jego otoczenie.

Co sądzicie o zmianach w prawie drogowym? Czy faktycznie nowelizacja przepisów przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach?

Ocena naszych czytelników
[Suma: 9 Średnio: 3.2]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

1 komentarz

  1. Zacznie się jazda na stłuczkę, będą specjalnie hamować przed przejściem żeby ktoś walnął w tył 👍 a 50km/h obowiązuje od 5do 23 nie do 22

Odpowiedz