Niższa akcyza na samochody hybrydowe

akcyza na samochody hybrydowe

Na koniec kadencji Sejmu warto przyjrzeć się jednej ustawie, która tyczy się zmotoryzowanych. Clou jest akcyza na samochody hybrydowe. Postanowiono obniżyć akcyzę na hybrydy o połowę.

Akcyza na samochody hybrydowe – nowe stawki

Nowelizację ustawy o podatku akcyzowym poparło 420 z 425 posłów biorących udział w głosowaniu. Wskutek tej decyzji akcyza na samochody hybrydowe zostanie obniżona o połowę. Dla aut z silnikami o pojemności do 2 litrów wyniesie 1,55 proc. wartości pojazdów, a dla hybryd z silnikami o pojemności od 2 do 3,5 litra – 9,3 proc. Wiele wskazuje na to, że nowe stawki akcyzy dla samochodów hybrydowych zaczną obowiązywać od nowego roku.

Stawka na tzw. hybrydy z wtyczką

Poza tym posłowie postanowili, że ulgową stawką akcyzy w wysokości 9,3 proc. obłożone zostaną tzw. hybrydy z wtyczką, których baterie można doładować w czasie postoju. Tyczy się to aut z motorami o pojemności od 2 do 3,5 litra. Co ważne, ustawa o elektromobilności zwolniła hybrydy z wtyczką z akcyzy do końca 2020 roku. Niestety, rząd ograniczył te preferencje wyłącznie do hybryd z wtyczką z silnikiem o pojemności do 2 litrów.

Takich samochodów sprzedaje się jednak mniej. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku po raz pierwszy w Polsce zarejestrowano 410 hybryd z wtyczką, z kolei 292 takie hybrydy zostały sprowadzone do kraju.

Kto zyska na niższej akcyzie na hybrydy?

Warto przypomnieć, że w pierwszej połowie 2019 roku nad Wisłą zarejestrowano 16,8 tys. nowych samochodów hybrydowych. Jest to wynik blisko 50 proc. lepszy niż rok wcześniej. Jednak obniżka akcyzy obejmie również samochody używane z importu. To ważne, ponieważ według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) do sierpnia sprowadzono do Polski niemal 3200 hybryd z drugiej ręki.

Nie trudno się domyślić, że wśród producentów samochodów największym beneficjentem zmian będzie Toyota. Japończycy są bowiem niekwestionowanym liderem w kategorii samoładujących hybryd. Przedstawiciele Toyoty zapowiadają już, że w związku z tym obniżą ceny.

Z drugiej strony nie można się spodziewać wielkiej obniżki cen hybryd z silnikami do 2 litrów pojemności. Akcyza na samochody hybrydowe według nowych stawek większe przełożenie może mieć natomiast na ceny hybryd z pojemniejszymi jednostkami napędowymi.

Używana hybryda – jak kupić?

Jako że nowe hybrydy są dla statystycznego Polaka zbyt drogie, wielu szuka ich sobie na rynku wtórnym. Wówczas najważniejsze, aby taki samochód dokładnie zweryfikować. Nie tylko przez przegląd w warsztacie, oględziny z mechanikiem, czy podczas jazdy próbnej. Ważne jest także sprawdzenie VIN. Dzięki temu potencjalny nabywca dowie się, czy auto nie ma przekręconego licznika, nie jest po wypadku i czy nie pochodzi z kradzieży. Same propozycje samochodów hybrydowych z rynku wtórnego zawiera w sobie artykuł pt. Używana hybryda za 50000 złotych“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]
Sprawdź auto, które Cię interesuje. Nasza wyszukiwarka VIN da Ci pewność legalnego zakupu!
Sprawdź auto

2 komentarze

  1. daj spokój z tymi hybrydami czy elektrykami jaki sens jest przepłacić za samochód 30-50 tysięcy?
    bo taka jest mniej wiecej różnica pomiędzy benzyną a hybrydą? kiedy Ci się to zwróci? po 10 latach? 20?
    Jak z założenia kupujesz samochód na 5 lat? a już tłumaczenie Toyoty że samochód Ci starczy na milion kilometrów, śmiechu warte, dojeżdząm do 150 tysięcy i sprzedaję, mam jednym samochodem jeździć do śmierci?

  2. Było 100% zniżki na samochody ekologiczne sprowadzene do Polski do pojemnoćsi 2000 cm sześc., a teraz zrobili 50%… Co to za zniżka?

Odpowiedz