Nissan Micra K13 – japoński maluch w pigułce

Nissan Micra K13

Nissan Micra K13 to czwarta generacja japońskiego auta segmentu B. Model tej generacji zerwał z kontrowersyjnym wyglądem poprzednika. Co przemawia za jego zakupem, a może — wręcz przeciwnie — lepiej trzymać się z daleka od Micry K13?

Jaki jest Nissan Micra K13?

Micra trzeciej generacji wyróżniała się wyłupiastymi przednimi lampami. O ile taka stylistyka podobała się kobietom, o tyle mężczyźni byli bardzo ostrożni w zakupie tego auta. Dlatego Nissan Micra K13 wymiary ma nieco inne, jest dłuższy i niższy, a przez to wygląda odrobinę inaczej. Model na rynku pojawił się w 2010 roku i w Indiach, skąd trafiał na rynek europejski, był produkowany do 2018 roku. Jego produkcja w Tajlandii zakończyła się dwa lata wcześniej. Ważną datą był rok 2013, kiedy Nissan Micra K13 przeszedł face lifting. Zmiany były kosmetyczne, ale zmienił się nieco wygląd auta, wprowadzono też nowe kolory nadwozia, wzory tapicerek i elementy wyposażenia.

Nadwozie i wnętrze Micry 4. generacji

Micra K13 to model występujący jedynie jako 5-drzwiowy hatchback. Mimo iż to niewielkie auto segmentu B, wnętrze jest stosunkowo przestronne. W kabinie pomieszczą się cztery osoby dorosłe o wzroście około 175 cm. Poza tym to co najmniej 265 l przestrzeni bagażowej.

Wewnątrz kabiny znaleźć można podobieństwa z crossoverem Juke. Poza tym zastosowano tu znane z Hondy rozwiązanie Magic Seats. To możliwość podnoszenia do pionu tylnego siedziska, które tworzy płaską powierzchnię za przednimi fotelami.

Nissan Micra K13 wyposażenie ma średnio bogate. Model występował w trzech wersjach wyposażenia: Visia, Tekna i Acenta. Większość egzemplarzy dostępnych na rynku wtórnym na swoim wyposażeniu ma m.in. automatyczną klimatyzację, cztery poduszki powietrzne, pełną elektrykę i czujniki parkowania. Niekiedy to również nawigacja, system bezkluczykowego dostępu i dach panoramiczny.

Dużym mankamentem Micry, podobnie jak wielu innych aut z Azji, jest cienki i podatny na uszkodzenia lakier. Samochód przed zakupem należy więc sprawdzić pod kątem ewentualnych napraw lakierniczych. Poza miernikiem lakieru pomoże Historia Pojazdu, która może wykazać odnotowane szkody i kolizje.

Nissan Micra K13 – silniki

Na płaszczyźnie jednostek napędowych Micra IV generacji nie daje wielkiego wyboru. Model ten produkowano jedynie z dwoma silnikami pod maską. To dwie odmiany trzycylindrowego silnika benzynowego o pojemności 1.2 l. Słabsza odmiana ma 80 KM, mocniejsza 98 KM.

Pierwszy silnik będzie odpowiedni dla kierowców skłonnych do mniej dynamicznej jazdy. Plusem jest spalanie, ponieważ w warunkach miejskich nie powinno ono przekroczyć 6,5 l na 100 km. W trasie, z uwagi na słabe wyciszenie oraz krótkie przełożenia skrzyni biegów, we znaki dawać się może spory hałas w kabinie.

Mocniejszy motor ma bezpośredni wtrysk paliwa i jest doładowany kompresorem napędzanym paskiem, co przekłada się na szybsze przyspieszenie. Nie jest to motor szczególnie paliwożerny, ale w odróżnieniu od słabszej jednostki nie jest zalecany do montażu instalacji LPG. Najważniejsze, że oba silniki są stosunkowo trwałe, a ich eksploatacja nie przysparza wielu problemów.

Nissan Micra K13 – dane techniczne

Nissan Micra K13Skrzynie biegów Micry K13

Oba silniki Nissana Micry K13 współpracowały z dwoma skrzyniami biegów. Z reguły była to pięciobiegowa przekładnia manualna, rzadziej natomiast bezstopniowy automat CVT.

Ręczna skrzynia biegów nie jest idealnie precyzyjna, ale nie sprawia większych problemów. Z kolei przekładnia CVT, mimo iż nie powoduje drastycznych spadków osiągów, wielu kierowców zniechęca wyciem silnika na wysokich obrotach. Co ważniejsze, to potencjalne ryzyko kosztownych awarii, choć trzeba pamiętać, że nawet mocniejszy silnik 1.2 nie rzuca na kolana pod kątem mocy, a więc usterki są rzadkie.

Zawieszenie Nissana Micry IV

Zastrzeżeń nie ma również do pracy zawieszenia. To prosta konstrukcja, która z przodu oparta jest o kolumny McPhersona, a z tyłu o belkę skrętną. Dzięki temu nawet ewentualne naprawy nie zrujnują budżetu właściciela. Jako że to samochód miejski ważne, że ma on małą średnicę zawracania, wynoszącą jedynie 9,3 m.

Sytuacja rynkowa Nissana Micry K13

Micra 4. generacji nie jest szczególnie popularnym samochodem na rynku wtórnym. Mimo wszystko w polskich serwisach ogłoszeniowych znaleźć można kilkaset egzemplarzy tego modelu, spośród czego duża część pochodzi z polskich salonów, a reszta z importu – głównie z Niemiec i Francji. Jeżeli ktoś chciałby osobiście poszukać tego auta za granicą, najlepiej wybrać właśnie Niemcy. O poszukiwaniach auta za zachodnią granicą i całej procedurze importu mówi artykuł pt. Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?“.

Nissan Micra K13 ceny ma zależne od wieku, a przede wszystkim stanu technicznego i przebiegu. Najdroższe auta to wydatek około lub nieco powyżej 25 000 zł. Wówczas to samochód z końca produkcji, który ma niewielki przebieg i niekiedy jest nawet na fabrycznej gwarancji. Dolna granica, jeżeli wziąć pod uwagę auta warte zainteresowania, sprowadza się do wydatku ok. 15 000 zł. Ważne, aby nie był to samochód z powypadkową historią. Ważne jest więc, aby przeszłość auta sprawdzić przez raport VIN. Zwłaszcza że to również wiele innych kluczowych informacji o egzemplarzu, a w tym:

  • dane techniczne
  • rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu
  • rejestr sprawdzeń danego numeru VIN w serwisie autobaza.pl
  • sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych
  • ostrzeżenia producenta o wadliwych seriach pojazdu
  • adres miejsca montażu
  • dane z aukcji internetowych i portali motoryzacyjnych
  • dane dotyczące wyposażenia samochodu zakodowane w numerze VIN
  • galeria zdjęć pojazdu

Oczywiście zawsze samochód przed finalizacją zakupu powinien obejrzeć mechanik podczas przeglądu technicznego. Niezbędna jest też jazda próbna. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań i auto jest w dobrym stanie technicznym, można przystępować do zakupu, spisując umowę, o której mówi artykuł pt. Umowa kupna-sprzedaży samochodu — co sprawdzić przed jej podpisaniem?“. Wówczas bez wątpienia Micra K13 będzie autem optymalnym do poruszania się w warunkach miejskich. To samochód o prostej konstrukcji, ekonomiczny i o małej usterkowości. Nic dziwnego, że Nissan Micra K13 opinie ma naprawdę pochlebne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 4.6]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz