Niewielkie zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce

niewielkie-zainteresowanie-samochodami-elektrycznymi-w-polsce

Informacje podane przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA sugeruje, że zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce jest niewielkie. W całym 2018 roku nad Wisłą zarejestrowano 1324 samochodów zasilanych akumulatorem i hybryd plug-in. To bardzo słaby wynik, choć w porównaniu z 2017 rokiem to wzrost o 22,9%.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce

Pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych Polska jest na 15. miejscu w Unii Europejskiej. Wydawało się, że zaostrzenie norm emisji spalin na terenie UE, jak i związany z nim trend odchodzenia od silników Diesla na rzecz innych napędów, przyniesie wzrost sprzedaży aut elektrycznych. W Polsce daleko nam pod tym względem do najlepszych. Mimo iż rok do roku odnotowano wzrost o 22,9%, to w odniesieniu do innych państw Wspólnoty nie jest z tym najlepiej. Polska jest obecnie w gronie sześciu państw UE o niższej dynamice sprzedaży samochodów elektrycznych niż średnia Unii, która wyniosła +38,2% r/r.

Podkreślmy jeszcze, że w ubiegłym roku z zarejestrowanych 1324 aut z napędem elektrycznym, 620 to pojazdy w pełni elektryczne (dynamika sprzedaży +42,5%), a 704 hybrydy plug-in (+9,7%).

Wysoka cena i brak infrastruktury

Z czego wynika niewielkie zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce? Z pewnością w dalszym ciągu problemem są wysokie ceny takich pojazdów. Do tego dochodzi dopiero rozwijająca się infrastruktura. Z roku na rok jest pod tym względem coraz lepiej. Kilkaset nowych stacji szybkiego ładowania przybędzie w Polsce w 2019 roku. Co więcej, kierowcy nie zapłacą akcyzy za zakup samochodu o napędzie elektrycznym. Jednocześnie rząd w ciągu 10 lat na rozwój elektromobilnośći przekazać ma 3 miliardy euro. Nie jest jednak powiedziane, że to wystarczy, aby zainteresować kierowców samochodami o takim napędzie. Wydaje się, że kluczowa może być nowelizacja ustawy o elektromobilnościi wprowadzenie ulg podatkowych lub dopłat bezpośrednich.

Samochody elektryczne w Unii Europejskiej

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce jest niewielkie. Pośród państw Unii Europejskiej liderem w rejestracji aut elektrycznych są Niemcy, Wielka Brytania i Francja. W każdym z tych państw sprzedano ponad 45 tysięcy samochodów. Przeszło 10 000 egzemplarzy sprzedało się w Holandii oraz w Szwecji. Biorąc pod uwagę całą Europę, w rankingu lideruje Norwegia, gdzie w 2018 roku sprzedano 72 tysiące sztuk takich aut.

Unia Europejska pod względem dynamiki podzieliła kraje na dwie grupy. Pierwsza obejmuje 18 państw, gdzie odnotowano ponadrynkowy wzrost liczby rejestracji aut elektrycznych. Najlepsze są w niej Dania i Rumunia, które notują ponad 200-procentowy wzrost sprzedaży rok do roku. Druga grupa to dynamika poniżej 30% r/r. W tej znajdują się państwa nasycone i dojrzałe na płaszczyźnie elektromobilnośći (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Austria, Belgia) i jeden kraj, który się rozwija, a jest nim Polska (22,9% r/r).

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Bez wątpienia zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce jest niewielkie. Jednak rozwój infrastruktury i coraz szersza oferta sprawią, że z roku na rok samochodów elektrycznych na polskich drogach będzie przybywać. Dla wielu, co zostało zresztą wspomniane, dużą przeszkodą jest wysoka cena takich aut. Na szczęście szybko poszerza się rynek używanych samochodów elektrycznych. Dobry, kilkuletni pojazd z napędem elektrycznym można mieć za 50-70 tysięcy złotych, o czym piszemy w artykule Używany samochód elektryczny za 50 tysięcy złotych“. Co istotne, niekiedy jest to jeszcze auto na gwarancji, choć jeśli nawet to i tak przed finalizacją zakupu musi ono zostać sprawdzone. Tak pod kątem technicznym przez przegląd, jak i legalności. W tym pomaga Historia Pojazdu, która daje wgląd w bazy kradzieżowe, ale ukazuje także:

  • dane techniczne
  • przebieg pojazdu
  • historię uszkodzeń
  • historię sprawdzeń
  • wezwania serwisowe fabryczne
  • historię internetową
  • fabryczne wyposażenie
  • zdjęcia z poprzednich aukcji

Warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i mieć pewność co do wielu kluczowych z punktu widzenia nabywcy informacji. Zwiększa to szanse kierowcy na zakup samochodu sprawnego technicznie, który w warunkach miejskiej eksploatacji posłuży przez długie lata. Oczywiście, przydają się też inne czynności około zakupowe: oględziny wizualne, przegląd techniczny czy jazda próbna. Te również pozwalają wyryć wiele mankamentów, które mogą odwieść od zakupu lub być dobrym argumentem do negocjowania ceny.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 6 Średnio: 3.5]
Darmowe sprawdzenie VIN? Wypróbuj naszą wyszukiwarkę i nie daj się oszukać!
Sprawdzenie VIN

Odpowiedz