Najpopularniejsze samochody w Polsce wg aplikacji Yanosik

najpopularniejsze samochody w Polsce: Volkswagen Passat

Rynek samochodów w Polsce od wielu lat regularnie rośnie. Trudno znaleźć dziś gospodarstwo, w którym nie ma auta. Skoro tak, warto poznać najpopularniejsze samochody w Polsce. W tym przypadku nie będzie to dokładny wynik, ale pozwoli rozeznać się w sytuacji rynkowej. Ciekawy raport przedstawili bowiem specjaliści systemu Yanosik.

Co mówi raport Yanosika?

Aplikacji Yanosik nikomu przedstawiać nie trzeba. Jako że jest to program niezwykle funkcjonalny i praktyczny korzysta z niego wielu kierowców w Polsce. Program informuje o fotoradarach, wypadkach czy remontach. Poza tym kierowcy z poziomu smartfona mają możliwość zeskanowania kodu AZTEC dowodu rejestracyjnego. To z kolei pozwala sprawdzić historię pojazdu, czy rozeznać się w ofertach ubezpieczycieli. Teraz specjaliści Yanosika poszli krok dalej i postanowili stworzyć raport, który przedstawia najpopularniejsze samochody w Polsce. Oczywiście na podstawie danych pochodzących z aplikacji, w tym przypadku dobrowolnie zeskanowanych dowodów rejestracyjnych. Co wynika z raportu przedstawionego przez specjalistów z systemu Yanosik?

W pierwszej kolejności należy odnieść się do wieku aut w Polsce. Niestety, nie jest z tym najlepiej, choć park maszynowy nad Wisłą powoli ulega odmłodzeniu. Nadal udział samochodów używanych jest zdecydowanie większy niż aut z salonu. Również wiele pojazdów dociera do Polski w drodze importu, bo to ok. 1 mln egzemplarzy w ciągu roku. W imporcie królują Niemcy, a w szczegółach całą procedurę sprowadzenia auta do Polski z tego kraju opisuje artykuł Samochody z Niemiec – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?“.

Nie dziwi więc, że najwięcej aut zarejestrowanych w serwisie Yanosik to pojazdy w wieku 14-16 lat. To blisko 1/4 (23 proc.) wszystkich samochodów, których dane znalazły się w serwisie. Dla porównania, samochody młode w wieku do trzech lat stanowią jedynie 1,2 proc. udziału.

Najpopularniejsze samochody w Polsce

Jeżeli wziąć pod uwagę najpopularniejsze samochody w kraju wg danych aplikacji Yanosik, są one zbliżone do aut najczęściej importowanych do Polski. Miano lidera wśród najpowszechniejszych samochodów dzierży Volkswagen Passat, kolejne miejsca zajmują Audi A4, Volkswagen Golf, Opel Astra i Ford Focus.

Najpopularniejsze modele samochodów w Polsce wg danych aplikacji Yanosik:

  • Volkswagen Passat (2,56 proc.),
  • Audi A4 (2,36 proc.),
  • Volkswagen Golf (1,98 proc.),
  • Opel Astra (1,87 proc.),
  • Ford Focus (1,84 proc.).

Z reguły z wiekiem samochodu wiąże się też miejsce jego naprawy. Jak wynika z raportu, aż 88 proc. kierowców wybiera lokalne warsztaty, podczas kiedy tylko 12 proc. naprawia samochody w autoryzowanych serwisach. Głównie to właściciele nowych aut, które są jeszcze na okresie ochrony gwarancyjnej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

Odpowiedz