Najlepsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą nie jest łatwe. Są jednak sposoby, aby przechytrzyć złodzieja, a przynajmniej mocno utrudnić mu kradzież. Co ważniejsze, niektóre rozwiązania pozwalają namierzyć pojazd po kradzieży, co jest równie istotne.

Kradzież samochodów – statystyki

Optymalne zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą powinno interesować każdego zmotoryzowanego. Szczególnie duży problem mają właściciele aut premium. Okazuje się, że samochody luksusowe ukraść jest dziś naprawdę łatwo, a strata finansowa jest wówczas olbrzymia. Wielu przestępców korzysta z tzw. walizek, o których więcej w artykule pt. Kradzież auta z systemem bezkluczykowym – szybko i prosto!“.

Jeżeli wierzyć statystykom policji, w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku w samej tylko stolicy skradziono 1553 samochody. Nie bez powodu wskazano Warszawę, bo właśnie w stolicy najwięcej aut pada łupem przestępców. Dla porównania, w analogicznym okresie w całym województwie dolnośląskim skradziono 530 samochodów.

Przestępcy mają swoje ulubione marki. W Warszawie poprzez kradzież właściciela zmieniają często Toyoty, Mazdy, Hondy, Nissany czy Lexusy. Oczywiście nie oznacza to, że właściciele aut innych marek mogą spać spokojnie. Jest się czego obawiać, zwłaszcza kiedy to samochód luksusowy z systemem bezkluczykowym. Wówczas jego kradzież często trwa jedynie kilka sekund, a przestępcy odjeżdżają z miejsca kradzieży bez żadnej mechanicznej ingerencji w strukturę auta, niekiedy nawet w biały dzień i spod okna właściciela. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na możliwie jak najlepsze zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – które najlepsze?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu. Najlepiej postawić na nowoczesne rozwiązania technologiczne, a przy tym ubezpieczyć swój pojazd od takich sytuacji.

Ochrona kluczyków do auta

Podstawą jest zabezpieczenie swoich kluczyków. Nowe technologie często mają niewiele wspólnego z bezpieczeństwem. Jeżeli to samochód z systemem bezkluczykowym wystarczy specjalny zestaw, który wzmocni i przedłuży sygnał z kluczyka. Jeden z przestępców korzysta wówczas zw wzmacniacza sygnału, podczas kiedy drugi pociąga za klamkę i otwiera pojazd, za chwilę odjeżdżając z miejsca zdarzenia jakby nigdy nic. Ważne więc, aby kluczyk przechowywać daleko od drzwi i okien, a poza tym zakłócić wysyłany sygnał. W tym celu można go owinąć folią aluminiową, a nawet schować w garnku lub innym metalowym pudełku. Jeżeli komuś szczególnie zależy na dobrej ochronie, a przy szuka czegoś atrakcyjniejszego pod kątem wizualnym, wspomóc się może specjalnym klipsem, o którym mówi artykuł Polacy znaleźli sposób na kradzież samochodów na walizkę“.

Zamykanie bramy i drzwi na klucz

Złodzieje potrafią przez wiele tygodni obserwować swoją ofiarę. Zdarza się, że wykorzystują okazję, dostając się do środka i dokonując szybkiego rabunku. Jeżeli klucze leżą tuż przy drzwiach, niemal na pewno zostaną skradzione przez złodzieja, którego domownicy nie zobaczą i nie usłyszą. Ważne więc, aby zawsze zamykać drzwi i bramę na klucz.

Niestandardowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Właściciel ma kilka możliwości, aby korzystając z niestandardowych rozwiązań zabezpieczyć auto przed kradzieżą. Najczęściej stosowane są blokady zapłonu, pedałów, skrzyni biegów czy kierownicy. To dobre i jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych. W zależności od rodzaju auta i samej blokady zakup wraz z montażem kosztuje do 1500 zł.

Alternatywą dla starych mechanicznych blokad są elektroniczne zabezpieczenia, najczęściej połączone z układem paliwowym, zapłonowym lub z rozrusznikiem. Wymagają one wprowadzenia odpowiedniego kodu, przyciśnięcia ukrytego guzika lub pokonania innego zabezpieczenia, bez czego silnik nie odpali.

System monitoringu radiowego i GPS

Montaż w samochodzie modułu GPS i GSM pozwala śledzić auto. Wprawdzie nie chroni to przed kradzieżą, ale pomaga w odzyskaniu skradzionego pojazdu. To ważne, bo wiele aut w ciągu kilku godzin po kradzieży trafia do dziupli, gdzie są rozbierane na części. Zresztą z pomocą modułu GPS i GSM działa również alarm z funkcją powiadomienia. Informuje on właściciela przez SMS bądź połączenia o próbie włamania lub przemieszczania się pojazdu. Niestety, złodzieje korzystają z zagłuszarek i mają możliwość zagłuszenia sygnału, przez co odnalezienie pojazdu jest trudniejsze.

Niemożliwe jest to natomiast przy modułach radiowych, których nie da się zagłuszyć przez zagłuszarki. Samochody z modułem radiowym udaje się odnaleźć nawet wówczas, kiedy znajdują się w podziemnych garażach czy kontenerach.

Zakup ubezpieczenia AC

Każde zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą w mniejszym lub większym stopniu ją utrudni czy uniemożliwi, a jeżeli dojdzie do przestępstwa, pomoże odnaleźć skradziony pojazd. Jeżeli kierowca ma samochód, który może być łakomym kąskiem dla złodzieja, poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC warto mieć polisę autocasco.

To rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które obejmuje samochód i jego wyposażenie przed uszkodzeniem, zniszczeniem i kradzieżą. Oczywiście przed zakupem AC trzeba dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Co do ceny, zawsze warto skorzystać z porównywarki. Średnio pakiet OC i AC jest o około 30% droższy niż sama polisa OC.

Co grozi za zakup kradzionego samochodu?

Niestety, nie tylko kradzież jest problemem. Również kupno kradzionego samochodu może mieć przykre konsekwencje. Nawet wówczas, kiedy nabywca nie miał pojęcia, że samochód był kradziony. Wszystko zależy od klasyfikacji czynu, tj.:

  • paserstwo umyślne (art. 291 k.k.) zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat
  • paserstwo nieumyślne (art. 292 k.k.) zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat

Jednocześnie nabywca traci samochód, a przy tym wydane na jego zakup środki, których zwykle nie udaje się już odzyskać. Dlatego kluczowa jest weryfikacja jego legalności. Najlepiej przez raport VIN. Znajdują się w nim informacje o sprawdzeniu numeru VIN w narodowych bazach pojazdów poszukiwanych, np. IAATI/VIN-Info, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail czy Kaynine.

Na tej podstawie łatwo zweryfikować kradziony samochód. Zresztą Historia Pojazdu to także pełne dane techniczne auta, jego fabryczne wyposażenie, informacje o szkodach i kolizjach, zdjęcia z poprzednich aukcji, informacje o wezwaniach serwisowych czy chronologiczna lista znanych odczytów przebiegu pojazdu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 4 Średnio: 5]
Nie daj się oszukać! Sprawdź VIN samochodu, który chcesz kupić!
Sprawdź VIN

2 komentarze

Odpowiedz