Najlepsze sposoby na upał w samochodzie

sposoby na upał w samochodzie

Temperatury na zewnątrz coraz wyższe, a przecież kalendarzowe lato jeszcze przed nami. Nie ulega natomiast wątpliwości, że już teraz upały dają się we znaki kierowcy. Co z tym zrobić? Oto najlepsze sposoby na upał w samochodzie.

Na rynku nie brakuje akcesoriów, które pomagają kierowcom w walce z wysokimi temperaturami. Wiele z nich nie daje jednak zadowalających efektów, kiedy temperatury na zewnątrz są rekordowo wysokie. Na pewno pomaga wydajna klimatyzacja, ale sporo zależy też od lakieru auta. Nie jest tajemnicą, że latem lepiej poruszać się samochodami z białym lakierem. Przynajmniej jeśli brać pod uwagę kwestię upałów i komfortu jazdy w środku lata. Warto znać skuteczne sposoby na upał w samochodzie, które pomogą przetrwać najbliższe lato.

Rozsądne używanie klimatyzacji

Większość samochodów ma na swoim wyposażeniu klimatyzację. Przyjemny chłód z układu może być jednak zgubny. Klimatyzacji należy bowiem używać rozsądnie. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych. Najlepiej nawiew nastawić na szybę i nogi, ograniczając go na twarz i klatkę piersiową. W ten sposób można ochronić się przed przeziębieniem, ale też bólem gardła, a nawet wysuszeniem śluzówki.

Najlepsze sposoby na upał w samochodzie bez klimatyzacji

Co natomiast, jeśli samochód nie ma klimatyzacji? Układ ten jest obecnie w standardzie nawet niedrogich samochodów z segmentu A, B i C, ale po polskich drogach wciąż poruszają się samochody wolne od klimy. Wówczas trzeba radzić sobie w inny sposób, przede wszystkim osłaniając szyby przed słońcem, parkując samochód w zacienionych miejscach, czy korzystając z akcesoriów.

Ekran termiczny na przednią szybę

Ekrany termiczne zakłada się nie tylko zimą, aby szyby nie zamarzły. Sprawdzają się również latem. Samochód z szybami okrytymi ekranem termicznym wolniej się nagrzewa. Najlepszym wyborem będą ekrany wewnętrzne, ponieważ te zakładane na zewnątrz mogą szybko zmienić właściciela. Minusem jest uciążliwe zakładanie ekranów, ale praktyka czyni mistrza.

Folia przyciemniająca

Zgodnie z prawem nie ma możliwości oklejania przedniej i bocznych szyb w drzwiach pierwszego rzędu, co skończy się zabraniem dowodu rejestracyjnego. Ewentualnie można wymienić szyby bezbarwne na fabrycznie przyciemniane, choć to oczywiście wiąże się z dość wysokim kosztem rzędu 350-500 zł. Folia przyciemniająca może być natomiast na tylnej szybie i szybach przy w drzwiach pasażerów. Spowalnia nagrzewanie wnętrza samochodu zaparkowanego w słońcu, a więc jednocześnie przekłada się na wyższy komfort jazdy. W samochodach, w których szyby oklejone są foliami przyciemniającymi, temperaturę w kabinie obniżyć można maksymalnie o około 5 st. Celsjusza.

Przywieszka lub roleta na szybę

Szyby przed słońcem chronić można również przez przywieszki przeciwsłoneczne, które mocuje się do szyb przy wykorzystaniu przyssawek. To rozwiązanie, z którego często korzystają rodzice przewożący swoje dzieci. Ich plusem jest prosty i szybki montaż. Natomiast ograniczają one widoczność i uniemożliwiają uchylenie szyby. W niewielkim stopniu nagrzewanie auta spowalnia również roleta na szybę.

Staranny wybór miejsca parkingowego

W sytuacji, kiedy należy zaparkować pojazd na dłużej, poszukać trzeba miejsca zacienionego lub parkingu z zadaszeniem. Jeżeli nie jest to możliwe, samochód należy ustawić tyłem do słońca. Najwięcej dostaje się go bowiem do środka przez przednią szybę. Tymczasem dużą różnicę w komforcie jazdy kierowca zauważy już przy spadku temperatury o kilka stopni.

Wietrzenie samochodu przed jazdą

Jako że temperatura w kabinie może być nawet dwukrotnie wyższa niż na zewnątrz, przed podróżą warto otworzyć wszystkie drzwi i przewietrzyć samochód. Jednocześnie należy ustawić dmuchawę na najwyższą prędkość, dzięki czemu wymiana powietrza będzie szybsza. Natomiast samochodu lepiej nie wietrzyć podczas jazdy. Otwarta szyba może przełożyć się na zapalenie ucha, ale też znacznie większe problemy – paraliż mięśni twarzy czy szyi. Jeżeli samochód nie był wcześniej wietrzony, ewentualnie otworzyć można je na czas pokonania pierwszych kilkuset metrów podróży.

Akcesoria chłodzące kabinę samochodu

Pośród akcesoriów, które mogą pomóc, są również wiatraczki-schładzacze. Wyposaża się je we wkład, który zamrażany jest w lodówce, a następnie wkłada do wiatraczka, po czym umieszcza się go w samochodzie. Niemniej jednak skuteczność takich rozwiązań jest znikoma.

Z dużą rezerwą trzeba również podchodzić do dodatkowych wiatraczków umieszczanych w samochodzie. To także słabej jakości akcesoria, które nie zmienią zbytnio sytuacji w samochodzie i nie poprawią komfortu jazdy. Poza tym często są one marnej jakości i trudno się je montuje, np. na szybach przez przyssawki.

Torba ze schładzaczem

Sprawdzone sposoby na upał w samochodzie to nie wszystko. Warto przy okazji zadbać o torbę ze schładzaczem, która jest zasilana z gniazdka 12 V. Taka torba idealnie nadaje się do przewożenia kanapek czy napojów. Oczywiście nie można oczekiwać od niej cudów. Nie jest ona tak efektywna, jak sztywna i lepiej izolowana chłodziarka, ale ok. 40-watowy układ chłodzący wystarczy, aby przewozić zimne przekąski i napoje. Poza tym torba schładza temperaturę otoczenia o około 5 st. Celsjusza.

Warto znać sposoby na upał w samochodzie, ale należy również pamiętać, że w trakcie wysokich temperatur nie tylko wzrasta temperatura wewnątrz auta. Poza tym szybciej niszczone są elementy gumowe, a w tym uszczelki, wycieraczki czy opony. Oczywiście narażony na przegrzanie jest również silnik, o czym mówi artykuł pt. Jak uniknąć przegrzania silnika?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]
Dowiedz się, czym jest numer VIN. Nie daj się oszukać przy zakupie nowego samochodu!
Numer VIN

1 komentarz

Odpowiedz