Najczęstsze błędy podczas zakupu autocasco od kradzieży samochodu

autocasco od kradzieży samochodu

Wielu kierowcom wydaje się, że mając wykupione autocasco, mogą spać spokojnie. Niekoniecznie. Wielokrotnie nie sprawdza się warunków ogólnej umowy, w związku z tym ubezpieczenie za kradzież auta jest mocno pomniejszone lub są problemy z jego wypłaceniem. Oto najczęstsze błędy, jakie kierowcy popełniają podczas zakupu autocasco od kradzieży samochodu.

Kradzież samochodów w Polsce

W Polsce kradnie się coraz mniej samochodów, ale są to auta luksusowe, które dają szansę na większy zarobek. Poza tym często ukraść można je bez wykorzystania do tego łomów i śrubokrętów, ale za sprawą nowoczesnych systemów. Przykładem jest tzw. “walizka”, która pomaga w cichej i szybkiej kradzieży aut z systemem bezkluczykowym.

W sumie każdego roku w Polsce łupem przestępców pada co najmniej 10 tys. pojazdów. Jak bronić się przed złodziejami samochodów? W przypadku systemu bezkluczykowego dobrym rozwiązaniem jest wynaleziony przez Polaków specjalny klips zakładany na baterię pilota, o którym pisaliśmy w artykule pt. Polacy znaleźli sposób na kradzież samochodów na walizkę“. Dobrym zabezpieczeniem jest też autocasco od kradzieży samochodu. Jednak polisa polisie nie jest równa. Jest to również tylko ubezpieczenie dodatkowe, a więc ubezpieczyciel może dowolnie ustalać zakres umowy. AC nie jest bowiem regulowane przez ustawę o ubezpieczeniach.

O tym, jak często kierowcy dają się oszukać podczas zakupu autocasco od kradzieży samochodu, świadczą skargi napływające do Rzecznika Finansowego. Rocznie jest ich kilkaset, a w większości przypadków dotyczyły one wysokości oraz odmowy wypłaty odszkodowania. Bez wątpienia jest to jednak tylko niewielki odsetek oszukanych. Niestety, na ogół rację ma ubezpieczyciel, który powołuje się na ogólne warunki ubezpieczenia. Wina leży też po stronie samych kierowców, którzy nie zapoznają się ze swoimi umowami. Jakie błędy popełniają kierowcy podczas zakupu autocasco od kradzieży samochodu?

Wniosek z nieprawdziwymi danymi

Przede wszystkim ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za skradziony samochód, jeżeli we wniosku zostaną podane nieprawdziwe dane. Nie tyczy się to oczywiście wpisania auta innej marki czy modelu, ale zakłamanie np. w kwestii urządzeń antykradzieżowych. Problem może pojawić się wtedy, kiedy kierowca zapewnia we wniosku, że samochód ma urządzenia antykradzieżowe, podczas kiedy wyposażony jest jedynie w alarm.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdują się zapisy, że ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, jeżeli zatajono pewne informacje. Niektórzy ubezpieczyciele mają nawet warunek, że umowa może być zawarta tylko wtedy, kiedy to auto ma co najmniej dwa sprawne urządzenia przeciwkradzieżowe.

Brak sprawdzenia sumy ubezpieczenia

Problemem jest również pominięcie sprawdzenia sumy ubezpieczenia. Często ubezpieczenie za skradziony samochód jest niższe aniżeli to, co kierowca zapłacił za taki egzemplarz. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż wartość pojazdu zgłoszonego do autocasco od kradzieży samochodu określana jest na podstawie katalogów eksperckich np. InfoExpert i Audatex. Sęk w tym, że tam znajdują się ceny aut zgodne ze średnią wartością ich sprzedaży. Co istotne, nie uwzględniają one dodatkowego wyposażenia. Przy samochodach dodatkowo wyposażonych należy zgłosić takie elementy ubezpieczycielowi.

Samochody mogą nie być też objęte ochroną autocasco ze stałą sumą ubezpieczenia. Wówczas wypłaca się kwotę odpowiednią dla auta w dniu jego kradzieży, a nie momencie podpisania umowy. Jest to szczególnie ważne przy nowych samochodach, które szybko tracą na wartości.

Zakres terytorialny ubezpieczenia AC

Ubezpieczenie może też obejmować pewien zakres terytorium. Jeśli jest to polisa tylko dla Polski, kradzież samochodu poza granicami naszego kraju, może oznaczać poważne problemy z wypłatą świadczenia. Warto więc sprawdzić zapis dotyczący terytorium, kiedy podpisuje się umowę autocasco od kradzieży samochodu.

Brak dodatkowej ochrony auta w kredycie

Wiele aut, zwłaszcza tych nowych, nabywanych jest na kredyt. Co dzieje się, jeśli kierowcy zostanie skradzione takie auto. Nie dość, że zostaje on bez samochodu, to dodatkowo również z długiem bankowym, gdyż jak wspominaliśmy wyżej, wartość rynkowa takiego pojazdu szybko spada. Warto wówczas dokupić do autocasco tzw. ubezpieczenie GAP. W przypadku kradzieży poszkodowany dostanie też różnicę pomiędzy wartością auta na fakturze a wartością rynkową w dniu dokonania przestępstwa.

Nieznajomość warunków ubezpieczenia bagażu

Przyjrzeć się również trzeba ubezpieczeniu bagażu. Jeżeli w takiej umowie nie ma zapisu o ochronie przewożonego bagażu, poszkodowany nie otrzyma za niego rekompensaty. Ubezpieczyciel nie odpowiada również za przewożone ładunki i przesyłki, które z reguły nie są bagażem. Warto zatem sprawdzić, czy ubezpieczyciel odpowiada za bagaż i jeśli tak, co rozumie przez ten termin oraz na jakich warunkach podlega on ochronie.

Czym grozi zakup kradzionego samochodu?

Widać więc wyraźnie, że zakup autocasco od kradzieży samochodu w wielu sytuacjach może być problematyczny. Jednak problemy czekają nie tylko na kierowców, którym skradziono pojazd. W poważne tarapaty wpaść mogą również i ci, którzy kupią takie auto. W zależności od tego, jakie jest to paserstwo – umyślne lub nieumyślne – grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (paserstwo umyślne) lub kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat (paserstwo nieumyślne).

Jak bronić się przed zakupem takiego auta? Pomocna będzie Historia Pojazdu, która zawiera w sobie raport z baz kradzieżowych. Dzięki temu zachodzi szansa odkrycia, że samochód widnieje w takich bazach jako kradziony.

Innym narzędziem, które pozwala uniknąć problemów z nabywanym autem, jest sprawdzenie zastawu sądowego. Nie jest to ściśle związane z kradzieżą, ale zakupem auta, na którym ustanowiono zastaw. Ten pojawia się często przy pożyczkach oraz kredytach udzielanych przez SKOK-i i banki.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 7 Średnio: 4]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz