Najczęściej naprawiane samochody w Polsce

najczęściej naprawiane samochody

Znamy najczęściej naprawiane samochody w Polsce w 2018 roku. Według zestawienia przygotowanego przez firmę Autodata, a więc jednego z największych dostawców oprogramowania serwisowego, z jakiego korzystają mechanicy, najczęściej do warsztatów trafiały Ople Astra H. Zaraz za Astrą uplasowały się Audi A4 B6 oraz Volkswagen Passat B6.

Najczęściej naprawiane samochody na świecie

Nieco inaczej wygląda to w skali świata. Tu wprawdzie na pierwszym miejscu również jest Opel Astra H, ale za nim plasują się Ford Focus II generacji (2004-2008) i BMW serii 3 (E90/91/92/93) (2005-2014). Z kolei wśród aut dostawczych, najczęściej naprawiane samochody to Volkswageny Transportery T5 (2004-2015). W Polsce natomiast do warsztatów najczęściej trafiającym autem dostawczym był Fiat Ducato (2006-2014).

Takie informacje podaje Autodata, a więc jeden z liderów wśród oprogramowania dla warsztatów samochodowych. Jednocześnie zauważono, że najczęściej samochody sklasyfikowane w czołówce rankingu nie muszą być i nie są najbardziej awaryjne. Świadczy to o ich popularności. Najwyższe miejsca na liście zajmują pojazdy, które na rynku wtórnym są niezwykle popularne. Auta mocno awaryjne ujęto w artykule pt. Najczęściej psujące się samochody“.

Światowy raport wskazuje też na przywiązanie do rodzimych pojazdów. W Niemczech najczęściej naprawiane samochody to Volkswagen Golf IV, Volkswagen Golf VI oraz Opel Astra, we Francji natomiast Renault Clio II, Peugeot 206 i Renault Clio III, a we Włoszech Fiat Panda, Fiat Grande Punto i Fiat 500.

Najczęściej naprawiane samochody w Polsce

Samochody, które najczęściej trafiają do polskich warsztatów mechanicznych to Opel Astra H, Audi A4 B6 oraz Volkswagen Passat B6. Na dalszych miejscach są Ford Mondeo (roczniki od 2007), Ford Focus (2004-2008), Opel Vectra C (2002-2008), Renault Scenic/Grand Scenic II (2003-2009), Volkswagen Golf IV (1998-2004), Skoda Octavia II (2004-2013) oraz BMW serii 3 typoszeregu E46 (1998-2007).

Ciekawe, że w Polsce jest wysoki, wyższy niż wielu innych krajach odsetek naprawianych aut, wyposażonych w silnik Diesla. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, iż mnóstwo aut z silnikami wysokoprężnymi, w wyniku zaostrzeń przepisów dotyczących emisji w krajach zachodniej Europy, trafiło do Polski. Potwierdza to zresztą raport pozarządowej organizacji Transport & Environment, która prowadzi kampanię na rzecz czystego transportu na Starym Kontynencie.

Jak sprowadzić samochód z zagranicy?

Najczęściej naprawiane samochody nie muszą więc oznaczać, że dany model to prawdziwy bubel. Wręcz przeciwnie, często to oznaka, że jest to samochód mało usterkowy. Z reguły tanie są też do niego części zamienne, co wynika z jego ogromnej popularności. Takich aut poszukać można sobie w Polsce i za granicą.

Myśląc o sprowadzeniu auta do Polski z Niemiec, Holandii, Belgii, Francji, a nawet USA czy Japonii, wcześniej zawsze taki samochód musi być dokładnie zweryfikowany. Przed wizytą u sprzedawcy zbadana musi zostać Historia Pojazdu, począwszy od dnia jego produkcji. Najlepiej poprzez specjalistyczny raport zawierający w sobie dane techniczne danego egzemplarza czy jego fabryczne wyposażenie. Ważne są też informacje o szkodach, kolizjach i akcjach serwisowych ogłoszonych przez producenta. Przydają się również zdjęcia z archiwalnych aukcji czy raport z baz kradzieżowych. To wszystko zawiera w sobie raport VIN.

Jeżeli jego historia nie budzi podejrzeń, przed finalizacją zakupu trzeba poddać go innym czynnościom. Są wśród nich oględziny z wytrawnym mechanikiem, przegląd w serwisie i jazda próbna. Pomoże to znaleźć model sprawny technicznie, bez przekręconego licznika, o bezwypadkowej historii oraz legalny.

Jednak import pojazdu z zagranicy to również pewne formalności i związane z tym koszty, jakie należy ponieść. Więcej o tłumaczeniu dokumentów, ubezpieczeniu, podatkach (cło i akcyza), badaniu technicznym i rejestracji, piszemy w artykule pt. Jak kupić używane auto z zagranicy?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 5]
Interesuje Cię historia pojazdu, który masz zamiar kupić? Z nami to możliwe!
Historia pojazdu

Odpowiedz